• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luiz Razia  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Marussia Virgin Racing (Manor Grand Prix w 2009, Virgin Racing w trakcie 2009 do końca 2010) – były rosyjski (w latach 2009-2010 – brytyjski) zespół i konstruktor utworzony w 2009 roku, który zadebiutował w sezonie 2010 mistrzostw świata Formuły 1 podczas Grand Prix Bahrajnu.Arden International – brytyjski (dawniej holenderski) zespół startujący w wyścigach samochodowych, którego założycielem jest Christian Horner. Startuje w serii GP2 od 2005 roku, serii GP3 od 2010 roku, w Formule Renault 3.5 od 2012 roku, a w latach 2005-2006 startował w serii A1 Grand Prix, w latach 2008-2011 w azjatyckiej serii GP2. Największe sukcesy zespół święcił jednak w Formule 3000, gdzie startował w latach 1997-2004.

  Luiz Tadeu Razia Filho (ur. 4 kwietnia 1989 w Barreiras) – brazylijski kierowca wyścigowy. W sezonie 2011 dzielił obowiązki kierowcy w zespole Team AirAsia w serii GP2 oraz testera w Formule 1 w Team Lotus.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Razia karierę wyścigową rozpoczął w roku 2005, debiutując w Brazylijskiej Formule 3. Wygrawszy dwa wyścigi, zmagania zakończył na 6. miejscu w ogólnej punktacji. Poza udziałem w cyklu F3, brał udział również w Brazylijskiej Formule Renault. Uzyskane punkty sklasyfikowały go na 9. pozycji w końcowej klasyfikacji.

  Davide Valsecchi (ur. 24 stycznia 1987 roku w Eupilio) – włoski kierowca wyścigowy. W sezonie 2011 reprezentował zespół Team AirAsia w serii GP2 oraz był testerem w Formule 1 w Team Lotus.Azjatycka seria GP2 – seria wyścigów samochodowych wzorowana na serii GP2 i organizowanych w Azji oraz na Bliskim Wschodzie, zainaugurowana w 2008 r. Seria zakończyła działalność w 2011 roku.

  W kolejnym sezonie został mistrzem brazylijskiej F3, po drodze odnosząc siedem zwycięstw. Rewelacyjnie spisał się również w Międzynarodowej Formule Master, gdzie wygrał wszystkie trzy wyścigi, w których brał udział. Ostatecznie został w niej sklasyfikowany na 8. miejscu w generalnej klasyfikacji.

  W roku 2007 przeniósł się do Euroserii 3000, w której to zajął 3. miejsce na koniec sezonu (we włoskim cyklu był czwarty). Poza tym wystąpił także w czterech wyścigach Formuły Renault 3.5, jednakże bez sukcesu. W kolejnym sezonie zaliczył niepełen etat startów. Toteż wpłynęło na ostateczny wynik Brazylijczyka, który w obydwóch klasyfikacjach był czwarty.

  Caterham Racing, pierwotnie Team AirAsia – zespół wyścigowy, założony w 2010 roku i uczestniczący od 2011 roku w Serii GP2, a tylko w 2011 roku – w azjatyckiej serii GP2.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  GP2[ | edytuj kod]

  Na przełomie 2008 i 2009 roku dostał szansę startów w Azjatyckiej GP2, w zespole Trust Team Arden. Pomimo kiepskiego początku, wraz z kolejnymi wyścigami Luiz spisywał się coraz lepiej, w efekcie sięgając po triumf w ostatnim wyścigu sezonu, na torze Sakhir. Uzbierane punkty pozwoliły Brazylijczykowi zająć w klasyfikacji 13. pozycję.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.

  Przyzwoite wyniki oraz solidny budżet pozwoliły Brazylijczykowi na angaż w głównej edycji, w zespole Fisichella Motor Sport, która po rundzie w Walencji została przemianowana w Scuderię Coloni (stąd też nie wystartowali w kolejnej eliminacji w Belgii). Podczas wyścigu na torze Monza we Włoszech, Razia zajął ósme miejsce w pierwszym wyścigu, by następnie wykorzystać start z pole position i wygrać sprint. Pomimo tak dobrego rezultatu, był to jednak jedyny udany weekend Brazylijczyka, ze zdobyczą punktową. Dorobek ośmiu punktów pozwolił Luizowi zająć 9. miejsce w ogólnej klasyfikacji.

  Circuit de Catalunya – tor wyścigowy położony w niewielkiej miejscowości Montmelo na północ od Barcelony w Katalonii.Marussia F1 Team – rosyjski konstruktor i zespół Formuły 1, założony w 2011 roku na podstawach Virgin Racing. Drugi rosyjski konstruktor w historii Formuły 1.

  W przerwie pomiędzy sezonami 2009 i 2010, podpisał kontrakt z hiszpańską ekipą Barwa Addax, na udział w zimowym cyklu serii GP2. Po słabym występie w Abu Zabi, Razia zakończył współpracę z zespołem. Do zmagań powrócił na ostatnią rundę sezonu, na torze w Szanghaju, za sprawą włoskiej stajni Rapax Team. Miało to na celu przystosować Brazylijczyka do zespołu, w którym miał ścigać się w głównej edycji. Ponownie jednak nie spisał się najlepiej.

  World Series by Renault (dawniej World Series by Nissan) – formuła wyścigowa organizowana od 1998 r. W ramach serii organizowane są wyścigi m.in Formuły Renault 3.5 i Europejskiego Pucharu Formuły Renault 2.0 Sezon 2013.Pastor Rafael Maldonado Motta (ur. 9 marca 1985 w Maracay) – wenezuelski kierowca wyścigowy. Odznaczony komandorią Orderu Wyzwoliciela. Od 2011 roku kierowca zespołu Williams F1 Team w Formule 1. Pierwsze zwycięstwo w tej serii odniósł w Grand Prix Hiszpanii w 2012 roku.

  W głównej serii Brazylijczyk w początkowej fazie sezonu prezentował dobrą formę, sięgając po punkty w trzech kolejnych rundach, na torach w Hiszpanii, Monako oraz Turcji. W sprintach, na obiekcie Circuit de Catalunya oraz Istanbul Park, Razia stanął na podium, zajmując dwukrotnie drugą pozycję. W dalszej części zmagań Luiz spisywał się jednak znacznie słabiej, w konsekwencji nie zdobywając punktów w aż sześciu eliminacjach z rzędu. W ostatnich dwóch wyścigach sezonu, na torze w Abu Zabi, Brazylijczyk wrócił do dyspozycji z początku roku, po raz trzeci dojeżdżając na drugim miejscu, w niedzielnym wyścigu. Dzięki temu jego zespół sięgnął po tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołów. Sam Brazylijczyk z kolei został sklasyfikowany na 11. lokacie, co zważywszy na mistrzostwo zdobyte przez swego partnera, Wenezuelczyka Pastora Maldonado, było dość przeciętnym wynikiem.

  Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.Istanbul Park (znany także jako Istanbul Racing Circuit i początkowo Istanbul Otodrom) – tor wyścigowy leżący w azjatyckiej części Stambułu – największego miasta Turcji. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke.

  W sezonie 2011 Luiz podpisał kontrakt z malezyjską stajnią Team AirAsia. W azjatyckiej dwukrotnie dojechał do mety, plasując się jednak poza czołową dziesiątką. W europejskim cyklu czterokrotnie znalazł się na punktach. Podczas kwalifikacji na Hungaroringu Luiz po raz pierwszy w karierze wywalczył pole position. Wyścig ostatecznie zakończył na trzeciej lokacie. Na podium znalazł się jeszcze w niedzielnych zmaganiach w Walencji, gdzie zajął drugą pozycję. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 12. miejscu.

  Marina Bay Street Circuit – singapurski tor wyścigowy. Tor ma długość 5,067 km i gości Grand Prix Singapuru Formuły 1 od sezonu 2008.Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.

  Po problemach ze znalezieniem sponsorów, Razia myślał nawet nad zakończeniem kariery. Ostatecznie jednak udało mu się uzbierać budżet, dzięki czemu nawiązał współpracę z ekipą Arden International. Po trzech latach startów, Luiz po raz pierwszy walczył o tytuł mistrzowski. Okazał się najlepszy w pierwszym wyścigu sezonu, na torze Sepang, jednak szybko stracił prowadzenie w mistrzostwach, po seryjnych zwycięstwach jego największego rywala, Davide Valsecchiego. Przed europejską częścią sezonu poniósł spore straty punktowe, jednak w środkowej jego części Razia był najjszym zawodnikiem, sześciokrotnie stając na podium, z czego trzykrotnie na najwyższym stopniu. W efekcie po eliminacji na torze Silverstone, Brazylijczyk ponownie objął prowadzenie w mistrzostwach. Kluczowa dla kierowcy Arden okazała się runda na torze Autodromo Nazionale di Monza, na której po słabych kwalifikacjach, nie dojechał do mety w pierwszym starcie, natomiast w drugim był poza punktowaną ósemką. To w połączeniu ze świetną postawą Valsecchiego sprawiło, iż strata do największego rywala osiągnęła pulę 25 punktów, na rundę przed zakończeniem sezonu. Ostatecznie marzenia o tytule zostały rozwiane w pierwszym wyścigu w Singapurze. Luiz dziewięciokrotnie stawał na podium, natomiast w czterech wyścigach uzyskał najszybszy czas okrążenia.

  Bahrain International Circuit – tor Sakhir w Manamie w Bahrajnie. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke, jego budowa została zakończona 5 marca 2004, czyli niespełna miesiąc przed inauguracyjnym Grand Prix Bahrajnu Formuły 1. Koszty inwestycji wyniosły 150 mln dolarów amerykańskich.Barreiras – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Bahia. Znajduje się w mezoregionie Extremo Oeste Baiano i mikroregionie Barreiras.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Dzięki dużemu wsparciu finansowemu, Brazylijczyk podpisał kontrakt z debiutującą w Formule 1 brytyjską stajnią Virgin Racing, na pracę w roli kierowcy testowego u boku Andy`ego Soucka.

  6 lutego 2013 roku, zespół Marussia F1 Team (wcześniej Virgin Racing) poinformował, że Luiz Razia będzie ich kierowcą wyścigowym na sezon 2013 u boku Maxa Chiltona. 1 marca zespół Marussia poinformował, że anulował kontrakt Razii z powodu niewywiązania się jego sponsorów.

  Formuła 3 (znana również pod skrótem F3) – klasa wyścigów samochodowych przeprowadzanych w różnych cyklach w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu kierowców prestiżowych wyścigów Formuły 1 ma za sobą etap w Formule 3. Udział w wyścigach Formuły 3 jest stosunkowo drogi (miejsce w brytyjskiej F3 kosztuje obecnie około 400,000 funtów szterlingów za udział w rocznym cyklu wyścigów, w Azji cena wynosi około 80,000 funtów). Z tego powodu w wyścigach Formuły 3 biorą udział głównie początkujący zawodowcy, a nie amatorzy. Sukces w F3 może zaowocować dla kierowcy udziałem w wyścigach wyższej klasy, takich jak Seria GP2, Formuła Renault 3.5 lub nawet wyścigów testowych Formuły 1.Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych (np. Formuła 1, MotoGP). Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniania poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.
  Abu Zabi, także Abu Dhabi, Abu Dabi (arab. أبو ظبي) – stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Seria GP2, GP2 – była seria wyścigów samochodowych, która zastąpiła Międzynarodową Formułę 3000. W 2017 roku została przemianowana na Formułę 2

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.