• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luisa Fernanda Rudi Ubeda

  Przeczytaj także...
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Wybory do Parlamentu Europejskiego w Hiszpanii w 2004 roku zostały przeprowadzone 13 czerwca 2004. Hiszpanie wybrali 54 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (o 10 mniej niż w poprzednich wyborach). Frekwencja wyborcza wyniosła 45,14%.
  Saragossa (hiszp. Zaragoza) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 700 tysięcy mieszkańców (2010), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa. Ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.

  Luisa Fernanda Rudi Ubeda (ur. 14 grudnia 1950 w Sewilli) – hiszpańska polityk, nauczyciel akademicki, była przewodnicząca Kongresu Deputowanych, od 2004 do 2008 posłanka do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, prezydent Aragonii.

  Życiorys[]

  W 1971 ukończyła studia z zakresu handlu, w 1979 uzyskała uprawnienia biegłego rewidenta. Pracowała w sektorze prywatnym, następnie jako audytor. Zaangażowała się w działalność Partii Ludowej. Od 1983 do 1986 była posłanką do parlamentu regionalnego w Aragonii. W 1993 po raz pierwszy weszła w skład Kongresu Deputowanych, w niższej izbie Kortezów Generalnych zasiadała do 1996.

  Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci – frakcja w Parlamencie Europejskim istniejąca pomiędzy 20 lipca 1999 a 22 czerwca 2009, tj. w okresie VI i VII kadencji.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  W latach 1995–2000 sprawowała urząd burmistrza Saragossy. W 2000 powróciła do krajowego parlamentu, przez cztery lata pełniła funkcję przewodniczącej Kongresu Deputowanych.

  W wyborach w 2004 uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała w grupie chadeckiej, pracowała w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

  Z Europarlamentu odeszła w 2008 w związku z ponownym wyborem w skład Kongresu Deputowanych. W 2011 została prezydentem wspólnoty autonomicznej Aragonii. Zakończyła urzędowanie po wyborach regionalnych w 2015, kiedy to władzę w regionie przejęła lewica.

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 3 października 2010].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Kongresu Deputowanych (hiszp.). [dostęp 3 października 2010]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kortezy Generalne (hiszp. Las Cortes Generales) – dwuizbowy parlament Królestwa Hiszpanii. Składa się z Kongresu Deputowanych (Congreso de los Diputados) i Senatu (Senado). Jego siedzibą jest Madryt.
  Sewilla (hiszp. Sevilla, wym. Sebija) – stolica i główne miasto Andaluzji, ośrodek adm. prowincji Sevilla, 704 tys. mieszk. Czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, nad Gwadalkiwirem, połączone żeglownymi kanałami z Atlantykiem. Uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru "flamenco".
  Aragonia (hiszp. i arag. Aragón, kat. Aragó) – wspólnota autonomiczna i region historyczny w północno-wschodniej Hiszpanii. Region historyczny Aragonii obejmuje środkową część biegu Ebro. Pełna nazwa hiszpańska brzmi "Comunidad Autónoma de Aragón".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.