• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luis Pedro Santamarina

  Przeczytaj także...
  Vuelta al País Vasco (hiszp. Vuelta ciclista al País Vasco; bask. Euskal Herriko txirrindulari itzulia) – etapowy wyścig kolarski w hiszpańskim Kraju Basków. Wyścig jest rozgrywany co roku w kwietniu, od 2005 jest częścią kalendarza UCI ProTour – serii najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Luis Pedro Santamarina Antoñana (ur. 25 czerwca 1942 w Gallarcie) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  José Ramón Goyeneche Bilbao (ur. 15 października 1940 w miejscowości Arrieta) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Luis Pedro Santamarina osiągnął w 1964 roku, kiedy wspólnie z Ramónem Sáezem, José Goyeneche i Ginésem Garcíą zdobył srebrny medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w Sallanches. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Heerlen zajął 28. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców. W 1964 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie Hiszpanie z Santamariną w składzie zajęli ósme miejsce w jeździe na czas. Ponadto w 1967 roku zajął trzecie miejsce w Tour de Suisse, w 1968 roku był drugi w Setmana Catalana de Ciclisme, w 1970 roku wygrał Vuelta a Aragón i Vuelta al País Vasco, a w latach 1971-1972 zajmował drugie miejsce w Vuelta a Asturias. Sześciokrotnie startował w Vuelta a España, najlepszy wynik osiągając w 1970 roku, kiedy wygrał jeden etap i zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Był Dwa lata wcześniej także wygrał jeden etap, lecz ostatecznie zajął 28. miejsce. W 1968 roku wygrał jeden etap Giro d'Italia, a cały wyścig zakończył na 21. pozycji. Zajął też 24. miejsce w Tour de France w 1971 roku. Jako zawodowiec startował w latach 1965-1973.

  Ramón Sáez Marzo (ur. 4 stycznia 1940 w Cuart de Poblet - zm. 18 czerwca 2013 w Walencji) – hiszpański kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ginés García Perán (ur. 28 lutego 1941 w Esparragal) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.40. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1967 odbyły się w holenderskim mieście Heerlen, w dniach 31 sierpnia - 3 września 1967 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  37. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1964 odbyły się we francuskiej miejscowości Sallanches, w dniach 3 - 6 września 1964 roku.
  Vuelta a Asturias – wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, w regionie Asturia, ostatnio na przełomie kwietnia i maja. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i jest zaliczany do kategorii 1.1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.