• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luis Mandoki


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Liv Johanne Ullmann (ur. 16 grudnia 1938 w Tokio) − norweska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z muz szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana.
  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.

  Luis Mandoki, właśc. Luis Mándoki Somló (ur. 17 sierpnia 1954 w Meksyku) - meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Studiował sztukę w Meksyku. Ukończył potem Instytut Sztuki w San Francisco (USA), Londyńską Międzynarodową Szkołę Filmową (London International Film School) i London College School of Film w Londynie (Anglia).

  Jego pierwszy krótkometrażowy film Cicha muzyka (Silent Music) otrzymał nagrodę na International Amateur Film Festival podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 1976.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Wojna domowa – konflikt zbrojny, w którym stronami są obywatele jednego państwa, plemienia lub grupy etnicznej. Wojna domowa jest częstą przyczyną osłabienia państwa czy plemienia. Jest rodzajem wojny.

  Powrócił do Meksyku, by nakręcić filmy dla Instituto Nacional Indigenista (National Institute for the Indigenous), Conacine (National Commission of Film) i Centro de Produccion de Cortometraje (Center for the Production of Short Films). W roku 1980 za realizację El secreto odebrał nagrodę Ariel, przyznaną przez Meksykańską Akademię Filmową (Mexican Academy of Film).

  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Po nakręceniu kilku udanych filmów dokumenalnych, debiutował w roku 1984 pełnometrażowym thrillerem Motel. Sukces światowy przyszedł wraz z dramatem Gaby. Historia prawdziwa (Gaby: A True Story, 1987) o kobiecie z porażeniem mózgowym, w którym zagrała m.in. Liv Ullmann.

  Kolejne jego filmy to: melodramat Biały Pałac (White Palace, 1990) z Susan Sarandon i Jamesem Spaderem, komedia romantyczna Urodzony wczoraj (Born Yesterday, 1993) z Melanie Griffith, Donem Johnsonem i Johnem Goodmanem, dramat Kiedy mężczyzna kocha kobietę (When a Man Loves a Woman, 1994) z Meg Ryan i Andym Garcíą, melodramat List w butelce (Message in a Bottle, 1999) z Robin Wright Penn, Kevinem Costnerem i Paulem Newmanem, dramat obyczajowy Oczy anioła (Angel Eyes, 2001) z Jennifer Lopez i Jimem Caviezelem, dramat kryminalny 24 godziny (Trapped, 2002) z Charlize Theron i Kevinem Baconem oraz dramat wojenny Głosy niewinności (Voces inocentes, 2004) z Leonor Varelą o wojnie domowej w Salwadorze widzianej oczami jedenastoletniego Chavy.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Luis Mandoki w bazie IMDb (ang.)
 • Luis Mandoki w bazie Filmweb
 • Kevin Norwood Bacon (ur. 8 lipca 1958 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.Don Johnson, właściwie Donald Wayne Johnson (ur. 15 grudnia 1949 we Flat Creek, Missouri) - amerykański aktor filmowy i piosenkarz.
  Warto wiedzieć że... beta

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Andy Garcia, właśc. Andrés Arturo García Menéndez (ur. 12 kwietnia 1956 w Bejucal, Prowincja Mayabeque, do 2010 Prowincja Hawana) – kubański aktor i reżyser.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.066 sek.