• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luigi Sturzo

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.
  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  Don Luigi Sturzo (ur. 26 listopada 1871 w Caltagirone, zm. 8 sierpnia 1959 w Rzymie) – włoski ksiądz katolicki, polityk, senator dożywotni, inicjator włoskiej chadecji.

  Kształcił się w seminarium duchownym w rodzinnej miejscowości, w 1894 przyjął święcenia kapłańskie. Studiował również na Akademii im. św. Tomasza z Akwinu, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Gregoriańskim. Założył czasopismo "La croce di Costantino", protestował przeciwko represjom wobec sycylijskich górników i rolników, a także przeciwko planom rozwiązania organizacji pracowniczych. Prowadził zajęcia w seminarium duchownym, był radnym prowincji Katania, a w latach 1905–1920 był burmistrzem Caltagirone.

  Włoska Partia Ludowa (Partito Popolare Italiano, potocznie Popolari) - partia chrześcijańsko-społeczna założona 18 stycznia 1919 roku. Głosiła program reform społecznych (chroniące robotników prawo pracy, opieka społeczna, reforma rolna) i demokratycznych oparty na katolickiej nauce społecznej. W końcu 1919 roku WPL liczyła 253 tys. członków, organizowała liczne spółdzielnie i związki zawodowe, w latach 1920-1922 uczestniczyła w koalicji rządowej. Dynamiczny początkowo rozwój partii został zahamowany przez terror bojówek faszystowskich, konflikt między lewym (Miglioli) i prawym skrzydłem partii, wreszcie wydany przez papieża Piusa XI zakaz udziału duchownych w życiu politycznym. W 1926 roku WPL została rozwiązana. Przywódcy: Luigi Sturzo i Giovanni Gronchi.Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).

  W 1919 był założycielem i został sekretarzem Włoskiej Partii Ludowej (PPI), ugrupowania o profilu chadeckim, które w tym samym roku uzyskało blisko 1/5 mandatów w Izbie Deputowanych. W proteście przeciwko rosnącej roli faszystów Benito Mussoliniego w 1923 wycofał się z życia publicznego, a w 1924 udał się na emigrację. Przebywał w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Luigi Einaudi (ur. 24 marca 1874 w Carrù; zm. 30 października 1961 w Rzymie) – włoski ekonomista, prof. Uniwersytet w Turynie, polityk, prezydent.

  W 1946 powrócił do Włoch, gdzie dawna PPI reaktywowała się jako Chrześcijańska Demokracja. 17 września 1952 prezydent Włoch Luigi Einaudi w uznaniu zasług powierzył mu godność dożywotniego senatora. Luigi Sturzo zasiadał w Senacie I, II i III kadencji, tj. do czasu swojej śmierci.

  Papieski Uniwersytet Gregoriański – uczelnia Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie. Pielęgnuje różne dziedziny z zakresu nauk humanistycznych, a w sposób szczególny nauki teologiczne i filozoficzne. Jest najstarszym uniwersytetem papieskim.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  1. Luigi Sturzo na stronie Senatu III kadencji (wł.). [dostęp 10 lutego 2011].

  Bibliografia[]

 • Luigi Sturzo (ang.). britannica.com. [dostęp 10 lutego 2011].
 • Father Luigi Sturzo – The Saint of Governments (ang.). unitypublishing.com. [dostęp 3 września 2012].
 • Papieska Akademia im. św. Tomasza z Akwinu (z łac. Pontificia Academia Sancti Thomae Aquinatis) – watykańska akademia instytucja utworzona 15 października 1879 roku przez papieża Leona XIII. Jej pierwszym prefektem był kardynał Giuseppe Pecci (1879-1890), znany Tomista. Akademia znalazła się wśród kilkunastu przedsięwzięć fundowanych przez tomistów m.in. w takich miastach jak: Bolonia, Freiburg (Szwajcaria), Paryż. Akademia została zatwierdzona przez Piusa X w liście apostolskim z 23 stycznia 1904 roku i powiększona przez Benedykta XV 31 grudnia 1914 roku. Jan Paweł II zreformował Akademię 28 stycznia 1999 roku, pisząc o tym w liście apostolskim Inter munera Academiarium, wydanym krótko po jego encyklice Fides et Ratio.Chrześcijańska demokracja, potocznie chadecja (od skrótu ChD) – nurt w myśli politycznej i społecznej, który pojawił się pod koniec XIX wieku jako odpowiedź myśli katolickiej na rosnące wpływy socjalizmu, świeckiego w swym charakterze, a skrytykowanego w papieskiej encyklice Rerum novarum papieża Leona XIII. Przed tą encykliką już jednak rodziły się ruchy społeczne w Leuven i Mechelen, publikował swoje prace biskup Ketteler, w 1860 zatwierdzono formalnie prawną strukturę frakcji katolickiej w pruskim parlamencie tworząc partię Centrum-Frakcja Katolicka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.