• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwika Włodek

  Przeczytaj także...
  Instytut Filozofii i Socjologii PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie. Jego podstawowym celem działania jest prowadzenie „zaawansowanych” badań w zakresie filozofii i socjologii oraz nauk o poznaniu i komunikacji. Oprócz działalności naukowej Instytut prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą oraz popularyzatorską.Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (SEW UW) (wcześniej Studium Europy Wschodniej i Azji Środkowej) - powstało w 1990 przy Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawą organizacji Studium było powołane pod kierownictwem profesora Tadeusza Majdy Seminarium Problemów Narodowościowych Związku Radzieckiego i Europy Środkowej. Inicjatorami powstania seminarium oprócz Majdy byli Andrzej Ananicz oraz Jan Malicki. Studium prowadzi działalność naukową i dydaktyczną związaną z krajami byłego bloku komunistycznego.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.

  Ludwika Włodek (ur. 26 grudnia 1976) – polska publicystka, dziennikarka i socjolożka, zajmująca się Azją Środkową.

  Wykształcenie i kariera[]

  Ludwika Włodek jest prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza W latach 1995-2001 odbyła studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW i podjęła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN, gdzie w 2007 roku uzyskała doktorat z socjologii na podstawie rozprawy Państwo i naród w ofercie ideologicznej polityków. (Koncepcje liderów tadżyckiej sceny politycznej lat 1991-2004), przygotowanej pod kierunkiem prof. Joanny Kurczewskiej. Potem rozpoczęła pracę publicystyczną, pisując do wielu gazet i czasopism: Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów, Harper’s Bazaar i Travelera i in.. W 2011 podjęła pracę w SEW i rok później została tam etatowym pracownikiem ze specjalizacją „Azja Środkowa”. Książka Ludwiki Włodek „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” została bestsellerem i była nominowana do kilku ważnych nagród, w tym do ścisłej trójki Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Traveler – trzeci studyjny i pierwszy anglojęzyczny album węgierskiej hardrockowej grupy H.A.R.D. Wydany został na CD w 2008 roku przez Hammer Records. Przy nagrywaniu albumu z grupą współpracował Beau Hill. Album stał się popularny na rynku.

  Wybrane publikacje[]

  Swoje publikacje często podpisuje jako Ludwika Włodek-Biernat. Publikacje książkowe

 • Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów, Kraków, Wydawnictwo Literackie 2012
 • Wystarczy przejść przez rzekę. Wydawnictwo Literackie, listopad 2014. ISBN 978-83-08-05429-1.
 • Artykuły
 • Ludwika Włodek-Biernat. Irańscy kupcy kontra reżim. „Gazeta Wyborcza”, 17-18.7.2010. ISSN 0860-908X. 
 • Ludwika Włodek-Biernat. Jurgów z o.o.. „Gazeta Wyborcza”, s. 25, 2011-02-05. Warszawa: Agora S.A. ISSN 0860908X. 
 • Ludwika Włodek-Biernat, Iranian Women. Quest for Freedom and Equality, „Polish Sociological Review” 4(172)/2010
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Monika Jagiełło: Ludwika Włodek: Azja Środkowa to po prostu inny świat [WYWIAD] (pol.). Gazeta Krakowska, 29 grudnia 2014 AKTUALIZACJA: 29 grudnia 2014 22:52. [dostęp 2016-05-14].
 • Azja Środkowa, Azja Centralna – region o nie w pełni zdefiniowanych granicach, w swej swej najpopularniejszej definicji graniczący od zachodu z Morzem Kaspijskim, od wschodu z Chińską Republiką Ludową, od południa z Afganistanem a od północy z Rosją. Region ten obejmuje pięć państw, byłych członków ZSRR, tzw. „stanów” co nawiązuje do obecności w nazwie wszystkich pięciu poradzieckich republik perskiego sufiksu „-stan” oznaczającego „kraj”. Są to: Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.
  Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Publicystyka (łac.) – Subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, Internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy. Typowe rodzaje publicystyki:
  Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego - jedna z pięciu jednostek dydaktycznych wchodzących w skład Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Powstał w 1976 i przez pierwsze lata swojej działalności prowadził jedynie kursy specjalizacyjne dla studentów nauk politycznych. W 1991 stosunki międzynarodowe zaistniały jako osobny kierunek studiów. Twórcą i wieloletnim dyrektorem instytutu był prof. Józef Kukułka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.