• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwika Teresa de Montaignac  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.Karmelici (pełna nazwa po łac. Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel) – katolicki zakon kontemplacyjny Marii Panny z góry Karmel o surowej regule.

  Ludwika Teresa de Montaignac de Chauvance, właśc. Louise Thérèse de Montaignac de Chauvance (ur. 20 maja 1820 w Hawrze, Francja, zm. 27 czerwca 1885 w Montluçon) – Francuzka, błogosławiona Kościoła katolickiego, założycielka zakonu oblatek Serca Jezusa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Ludwika Teresa urodziła się w katolickiej rodzinie. Jej ojciec był urzędnikiem państwowym. W 1848 rodzina przeniosła się do Montluçon (region Burbonia), z którego pochodziła. W 1830 Ludwika została oddana na wychowanie mieszkającej w Nevers ciotce – pani de Raffin, która jednocześnie była jej matką chrzestną. 6 czerwca 1833 przyjęła pierwszą komunię świętą. Wraz z opiekunką nawiedzała klasztor sióstr Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. Tam po raz pierwszy zetknęła się z kultem Serca Jezusa.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu oraz jedna z wielu bazylik papieskich (dawniej patriarchalnych).

  Choroba[ | edytuj kod]

  W 1842 odczuła pierwsze oznaki choroby kości, której następstwa odczuwała do końca życia.

  Oblacja Sercu Jezusa[ | edytuj kod]

  8 września 1843 złożyła ślub Sercu Jezusa.

  Rok później pani de Raffin rozpoczęła planowanie przedsięwzięcia, które poprzez nabożeństwo do Serca Jezusa miałoby zjednoczyć chrześcijańskie, świeckie kobiety we Francji. Zmarła 4 grudnia 1845. Ludwika Teresa za radą duchowego kierownika, księdza Gaume, zrezygnowała ze wstąpienia do zakonu sióstr karmelitanek i postanowiła kontynuować inicjatywę ciotki.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  W lutym 1848 udała się do Montluçon, aby rozpocząć działalność apostolską i zacząć formować stowarzyszenie kobiet. Założyła sierociniec i ośrodek katechetyczny dla ludzi z marginesu. Organizowała pomoc dla ubogich kościołów oraz rekolekcje dla wszystkich wiernych.

  W lipcu 1863 przejęła pieczę nad wychowaniem trzech dzieci swojej zmarłej siostry. Z zapisków wynika, iż to doświadczenie pozwoliło jej lepiej zrozumieć matki rodzin, z którymi miała kontakt. 21 grudnia 1874 oficjalnie rozpoczęło swoją działalność ugrupowanie pod nazwą „Pobożne Stowarzyszenie Oblatek Serca Jezusa”. W grudniu 1875 Ludwika Teresa została mianowana Sekretarzem Generalnym „Apostolstwa Modlitwy”, prowadzonego przez ojca Ramière SJ. Dzięki temu stanowisku nawiązała nowe znajomości w świecie kościelnym.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Burbonia (fr. Bourbonnais, oks. Borbonés lub Barbonés) – region historyczny położony na terenie obecnych departamentów Aller i Cher. Za stolicę krainy uznaje się miasto Moulins.

  Stowarzyszenie oblatek rozwijało swoją działalność, także poza granicami Francji. Nastąpił podział kobiet na oblatki świeckie, żyjące we wspólnocie (dawniej zjednoczone), zakonne (profeski) i zjednoczone, żyjące w swoim środowisku (dawniej agregowane). Powstały nowe domy zakonne. 17 maja 1880 Ludwika Teresa została wybrana przełożoną generalną Zgromadzenia. 4 października 1881 papież Leon XIII zatwierdził działalność nowego zakonu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1882 założyła stowarzyszenie „samuelitów”, przygotowujące i umożliwiające wstąpienie do seminarium. Zmarła 27 czerwca 1885 w opinii świętości.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pierwsza komunia święta – uroczystość katolicka, w której podczas mszy świętej wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Leon XIII (łac. Leo XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci; ur. 2 marca 1810 w Carpineto, zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) – papież w okresie od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.