• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Ziemblic

  Przeczytaj także...
  Paweł Vogel, od 1955 r. Fogel (ur. 15 września 1904 r. w Wadowicach, zm. 28 lutego 2000 r. w Zakopanem) – polski taternik, alpinista i przewodnik tatrzański, z zawodu nauczyciel.Pieskowa Skała – osada na terenie wsi Sułoszowa, w granicach jednego z trzech jej sołectw, położona w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie.
  Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.

  Ludwik Ziemblic (pierwsze nazwisko Bogusz) (ur. 21 sierpnia 1895 roku w Krakowie, zm. 2 listopada 1987 roku w Zakopanem) – polski taternik i alpinista, przewodnik turystyczny i ratownik górski, aktor, z wykształcenia inżynier rolnik.

  Ludwik Ziemblic wspinał się od młodych lat. W 1913 roku wraz z kolegą Franciszkiem Żurkiem dokonał wejścia na Maczugę Herkulesa w Pieskowej Skale, a rok później, podczas pobytu w Szwajcarii wszedł na Mont Blanc.

  Podczas I wojny światowej walczył w Legionach Piłsudskiego (był ranny w bitwie pod Łowczówkiem w 1914 roku), a następnie, w latach 1915-1916 brał udział w walkach w Alpach. Po zakończeniu wojny pozostał w wojsku i wziął udział w walkach z bolszewikami.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Górną częścią jego północnej ściany, omijając sam wierzchołek, przechodzi szlak Orlej Perci.

  W okresie międzywojennym wspinał się w Alpach i Dolomitach oraz wędrował zimą po rumuńskich Górach Rodniańskich. W latach 1932-1939 brał udział w budowie schroniska AZS pod Smotrcem w Czarnohorze, które następnie prowadził; zajęcie to łączył z pracą w polskim wywiadzie. Okres II wojny światowej spędził na Węgrzech, by później powrócić do Zakopanego.

  Mont Blanc (wł. Monte Bianco, pol. Biała Góra, 4810,45 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy (niektórzy, w tym alpiniści zdobywający Koronę Ziemi, przyjmując inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna, uważają Elbrus za szczyt europejski i tym samym najwyższy w Europie). Główny wierzchołek znajduje się na terytorium Francji w regionie Haute-Savoie i w granicach administracyjnych miasta Saint-Gervais-les-Bains. Granica francusko-włoska przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayeur (wł. Monte Bianco di Courmayeur) (4748 m n.p.m.).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Od 1945 roku Ludwik Ziemblic był gospodarzem restauracji na Kasprowym Wierchu, a od 1951 roku kierował schroniskiem PTTK na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Do Zakopanego powrócił w 1953 roku. W międzyczasie uzyskał uprawnienia ratownika górskiego (1946) oraz przewodnika tatrzańskiego (1951). Powrócił także do wspinaczki. Razem z Pawłem Voglem w latach 1947-1949 dokonał zimowych przejść: południowej ściany Zamarłej Turni oraz zachodniej i wschodniej ściany Kościelca. Był również członkiem Sekcji Taternictwa Jaskiniowego przy zakopiańskim oddziale PTTK, w ramach której w 1953 roku eksplorował Jaskinię Zimną w Dolinie Kościeliskiej. Jako instruktor przewodnictwa i taternictwa długo zachowywał sprawność fizyczną – w swe 75. urodziny przeszedł ścianę Zamarłej Turni. Był honorowym członkiem Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem.

  Nowy Cmentarz w Zakopanem Na Palenicy – cmentarz pod Gubałówką poświęcony został przez ks. Kazimierza Kaszlewskiego w 1908; natomiast decyzja o jego lokalizacji zapadła w lutym 1904 na zebraniu rady gminy.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  Po śmierci został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

  Filmografia[]

 • Błękitny krzyż (reż. Andrzej Munk 1955) – doktor Juraj,
 • Na białym szlaku (reż. Jarosław Brzozowski, Andrzej Wróbel 1962) – radiotelegrafista Nils,
 • Czarci żleb (reż. Tadeusz Kański, Aldo Vergano 1949) – konsultacja,
 • Mandrin, Le bandit gentilhomme (reż. Jean-Paul Le Chanois 1962) – konsultacja.
 • Bibliografia[]

 • Ludwik Ziemblic www.z-ne.pl [dostęp: 2013-03-25]
 • Zbigniew Kubień Bielski ślad w Czarnohorze www.andrychow.pl [dostęp: 2013-03-25]
 • Apoloniusz Rajwa Sekcja Taternictwa Jaskiniowego z Zakopanem w latach 1954-1974 [dostęp: 2013-03-25]
 • Nowy cmentarz w Zakopanem www.szlachta.org.pl [dostęp: 2013-03-25]
 • profil w bazie www.filmpolski.pl [dostęp: 2013-03-25]
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ludwik Ziemblic na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Góry Rodniańskie (523.3; także Alpy Rodniańskie, Góry Rodna, Rodniany; rum. Munții Rodnei, Munții Rodna, węg. Radnai-havasok, niem. Rodna-Gebirge) – pasmo górskie w północnej Rumunii, na granicy Marmaroszu i Siedmiogrodu (rum.: Transilvania).
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Jean-Paul Le Chanois, właśc. Jean-Paul Étienne Dreyfus (ur. 25 października 1909 w Paryżu, zm. 8 lipca 1985 tamże) – francuski aktor, reżyser filmowy i scenarzysta. Jego film Bez adresu zdobył Złotego Niedźwiedzia w kategorii komedia na 1. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
  Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
  Kościelec (2155 m) – szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Znajduje się w bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turni odbiega w północnym kierunku, dzieląc Dolinę Gąsienicową na Czarną i Zieloną.
  Andrzej Munk (ur. 16 października 1921 w Krakowie, zm. 20 września 1961 w Łowiczu) – polski reżyser filmowy, jeden z przedstawicieli nurtu zwanego polską szkołą filmową. Karierę zaczynał jako operator, a później jako reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych.
  Babia Góra (słow. Babia hora, węg. Babia gura, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) – masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich (według słowackiej terminologii są to Oravské Beskydy). Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m), często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce i drugi co do wybitności (po Śnieżce). Zaliczany jest do Korony Gór Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.