• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Sabaudzki - hrabia Genewy

  Przeczytaj także...
  Jakub II Cypryjski, Jakub Bastard (ur. 1440, zm. 11 czerwca 1473) - król Cypru. Był nieślubnym synem Jana II i Marietty z Patras.Tytuł hrabia Genewy, łac. comes gebennensis, to tytuł noszony przez władców hrabstwa i jego głównego miasta, Genewy. Używany, począwszy od połowy XI wieku, przez siedemnastu panów, należących do domu Genewskiego. W końcu XIV wieku, przechodzi na dom Thoire-Villars, po czym hrabstwo dostaje się w posiadanie dynastii Sabaudzkiej, która traktuje te ziemie jako apanaże.
  Helena Paleolog (ur. 1431, zm. 7 listopada 1473) - córka ostatniego despoty Mistry Tomasza Paleologa, żona Łazarza II Brankovicza, serbskiego władcy (despota) w latach 1456-1458. Helena została jako dziecko poślubiona Łazarzowi III Brankowiczowi, z którym miała trzy córki. W 1459 roku, wkrótce po śmierci męża, wydała za mąż najstarszą córkę Marię za Stefana króla Bośni. Kiedy Turcy opanowali Bośnię, młodą królową wzięto do haremu tureckiego generała; Helenie i jej dwóm młodszym córkom udało się uciec na Leukas. Jedna z dziewcząt, Milica, zaślubiła pana na Kefalonii i Leukas, Leonarda III Tocco, jednak zmarła bezdzietnie po kilku miesiącach małżeństwa. Druga, Irena, wyszła za mąż za Jana Kastriotę, syna Skanderbega, i razem z nim po śmierci teścia udała się do Włoch. Helena pozostała na dworze zięcia na Leukas, wstąpiwszy w końcu do klasztoru, gdzie zmarła w 1473 roku.
  Herb domu Sabaudzkiego

  Ludwik Sabaudzki (ur. 5 czerwca 1436 r. – zm. w sierpniu 1482 r.) – król Cypru (1459-1460), hrabia Genewy (1460-1482).

  Był synem Ludwika I Sabaudzkiego i Anny Lusignan (1419-1462), księżniczki Cypru i Jerozolimy, córki króla Janusza Cypryjskiego. Poślubił (w 1447 r.) Annabellę Szkocką, a następnie (w 1458 r.) swą kuzynkę Karolinę Lusignan, królową Cypru, córkę Jana II Cypryjskiego i Heleny Paleolog. Małżeństwem tym zrealizował marzenie swego ojca, który dążył do objęcia tronu Królestwa Cypru. Już jednak we wrześniu 1460 r. Karolina i Ludwik zostali usunięci z tronu przez Jakuba Bastarda, który zakwestionował dziedziczne prawa swej przyrodniej siostry. Małżonkowie wraz z wierną im szlachtą schronili się w zamku Kyrenia, gdzie przez 3 lata byli oblegani przez najemne wojska Jakuba. Po ucieczce stamtąd Ludwik utrzymywał się z apanaży hrabiego Genewy.

  Ludwik I Sabaudzki (ur. 21 lutego 1413 r. w Genewie - zm. 29 stycznia 1465 r. w Lyon), książę Sabaudii i Piemontu, hrabia Aosty i Maurienne 1440-1465.Królestwo Cypru – feudalne państwo założone w średniowieczu na wyspie Cypr przez krzyżowców. W roku 1489 kupcy weneccy przejęli kontrolę nad Królestwem i zmusili jego ostatnią władczynię, Katarzynę Cornaro, do abdykacji, po której wyspa Cypr stała się kolonią Republiki Weneckiej.

  Rodowód[ | edytuj kod]


  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Anselme de Sainte-Marie, Ange de Sainte-Rosalie: Histoire de la Maison Royale de France, et des grands officiers de la Couronne de France, t. 2, Chez Estienne Loyson, Paris MDCLXXIV, s. 600-601. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Charlotta Cypryjska, Szarlota Cypryjska (ur. 28 czerwca 1444 r. w Nikozji – zm. 16 lipca 1487 r. w Rzymie) - królowa Cypru. Jedyna córka Jana II i jego drugiej żony - Heleny Paleolog (wnuczki cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa i Heleny Dragaš).
  Jan II Cypryjski, Jan II de Poitiers-Lusignan (ur. 16 maja 1418 zm. 26 czerwca 1458) – król Cypru w latach 1432–1458. Starszy syn króla Janusa Cypryjskiego i jego drugiej żony, Charlotty de Burbon-La Marche (córki Jana I, hrabiego La Marche).
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.