• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Perski

  Przeczytaj także...
  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Grób Ludwika Perskiego na Cmentarzu wojskowym na Powązkach

  Ludwik Perski (ur. 21 października 1912 w Warszawie, zm. 28 grudnia 1993 tamże) – polski reżyser, realizator filmów dokumentalnych.

  W latach 1940–1943 asystent operatora w Kijowskiej i Aszchabadzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, w latach 1943-1945 współorganizator Czołówki Filmowej I Dywizji Kościuszkowskiej, w latach 1945–1950 redaktor naczelny Polskiej Kroniki Filmowej oraz realizator filmów dokumentalnych. Od 1950 reżyser w WFDiF w Warszawie. W 1959 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Witold Giersz (ur. 26 lutego 1927 w Poraju) – polski reżyser, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych. Jeden z najciekawszych i najwybitniejszych polskich twórców animacji.21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.

  Ludwik Perski był laureatem Złotego Medalu za "Portret dyrygenta" w La Felguera (1967), Złotego Gołębia za film "Za naszą i waszą wolność" w Lipsku (1968), Srebrnej Palmy w Cannes za zrealizowany wspólnie z Witoldem Gierszem film animowany "Oczekiwanie" (1962).

  Wybrana filmografia[]

 • 1952/54 – Warszawa. Dokumenty walki, zniszczenia, odbudowy
 • 1965 – Portret dyrygenta
 • 1966 – Hamlet X5
 • 1968 – Za naszą i waszą wolność
 • 1971 – Godzina 11.15
 • 1977 – O Warszawie raz jeszcze
 • Linki zewnętrzne[]

 • w bazie Filmpolski
 • Culture.pl
 • Ludwik Perski na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Zdjęcia z filmów w reżyserii Ludwika Perskiego w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) - jedna z najstarszych w Polsce wytwórni filmowych (powstała w 1949).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Kronika Filmowa (PKF) – cotygodniowa polska kronika filmowa, (magazyn filmowy) emitowana w latach 1944–1994 przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych; poprzedzała projekcję filmu w kinach. W 1995 przestała się ukazywać w kinach i telewizji. Działała (pod nazwą Studio Filmowe "Kronika" sp. z o.o.) aż do 2012 roku, rejestrując najważniejsze wydarzenia w kraju.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.