• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Masłowski

  Przeczytaj także...
  Samson (Sampson, Samsun, Samson-Watta) – polski herb szlachecki. Używały go głównie rodziny w Wielkopolsce i Pomorzu.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Kuszaba (Bychawa, Kuczawa, Ruchaba, Ruczaba, Paprzyca, Rakwicz) – herb szlachecki, noszący zawołanie Iwiczna oraz Kuszaba.

  Ludwik Masłowski herbu Samson (ur. 27 maja 1847 w Horodyszczach pod Baranowiczami, zm. 11 września 1928 w Bydgoszczy) – publicysta, tłumacz, jeden z pierwszych polskich socjologów, pisarz polityczny.

  Ludwik Masłowski był synem Onufrego Masłowskiego, sekretarza gubernialnego szlachty i Eufemii z Iwickich h. Paprzyca, siostry Ignacego Iwickiego i Tekli Iwickiej. Przed powstaniem styczniowym, w którym brał udział, studiował medycynę i nauki przyrodnicze w Paryżu. Zbliżony do Ludwika Mierosławskiego zabiegał o pozyskanie polskiej młodzieży studiującej w Europie zachodniej dla sprawy polskiej. Masłowski wszedł do władz Stowarzyszenia Uczniów (w Paryżu) i kolegium redakcyjnego pisma Przyszłość (1866), organu tego związku. Z Paryża wrócił do Polski, podejmując działalność we Lwowie. Był pierwszym redaktorem Kuriera Lwowskiego. W 1921 r. przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie podjął pracę w Dzienniku Bydgoskim. Senior Syndykatu Dziennikarzy Pomorskich.

  Dziennik Bydgoski – polski dziennik ukazujący się w Bydgoszczy w latach 1907-1939, a od 1920 roku także w województwie poznańskim i pomorskim. Główne polskie pismo codzienne w Bydgoszczy z okresu zaboru pruskiego i okresu międzywojennego.Baranowicze (biał. Баранавічы, jidysz באראנאוויטש, Baranowicz) – miasto w obwodzie brzeskim, siedziba rejonu baranowickiego Białorusi, do 1945 w Polsce, w województwie nowogródzkim, siedziba powiatu baranowickiego.

  Masłowski był początkowo wielkim zwolennikiem darwinizmu – za zgodą Karola Darwina przetłumaczył po raz pierwszy na język polski O pochodzeniu człowieka (1874, Kraków) oraz Dobór płciowy, (Lwów, 1876). Później został krytykiem teorii Darwina. Był m.in. autorem Listów do przyjaciela .

  Tekla Iwicka herbu Paprzyca (ur. 1814 w Wilnie, zm. 3 lipca 1888 tamże) – polska filantropka, opiekunka opuszczonych dzieci.Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.

  Bibliografia[]

 • Włodzimierz Wincławski, Słownik biograficzny socjologii polskiej, PWN 2001
 • Maciej Janowski, Polska myśl liberalna do 1918 roku, Kraków 1998
 • Jerzy Mazurek, Wspomnienia z lat 1914-1915 , 2006 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
  Horodyszcze (biał. Гарадзішча) – osiedle typu miejskiego na Białorusi, w obwodzie brzeskim w rejonie baranowickim, 25 km od Baranowicz, około 2,2 tys. mieszkańców (2010).
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Ludwik Adam Mierosławski (ur. 17 stycznia 1814 w Nemours – zm. 22 listopada 1878 w Paryżu) – polski generał, pisarz i poeta, działacz polityczny i narodowościowy, a także historyk wojskowości, brat Adama Piotra (1815-1851) – żeglarza i kapitana marynarki handlowej, syn płk. Adama Kaspra.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.