• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Konarzewski - senior  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bukowiec (cz. Bukovec, niem. Bukowetz) – wieś i gmina w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, na Śląsku Cieszyńskim. Jest najdalej wysuniętą na wschód gminą Czech.Buków (niem. Bukau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Chata z okolic Krakowa, ok. 1905 r.
  Krajobraz z ostem, Buzuluk ok. 1915 r.
  Przed chatą, ok. 1910 r.
  Mędrzec; rzeźba w drewnie gruszkowym, ok. 1930 r.

  Ludwik Konarzewski senior (ur. 18 sierpnia 1885 w Wilanowie pod Warszawą, zm. 2 października 1954 w Istebnej) – polski malarz, rzeźbiarz i pedagog artystyczny.

  Górale śląscy – grupa etnograficzna ludności polskiej, zamieszkująca pierwotnie tereny Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego w granicach dawnego Księstwa Cieszyńskiego.Stanisław Konarzewski-junior (ur. 9 listopada 1920 w Ustroniu, zm. 2 listopada 2001 w Niepołomicach) – polski architekt, młodszy syn malarza i rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego oraz brat – także malarza i rzeźbiarza – Ludwika Konarzewskiego. Studiował na Politechnice Krakowskiej w latach 50. Przyswojony wówczas charakter architektury odzwierciedlającej modernizm w fazie funkcjonalistycznej, w momencie jego rozwoju po II wojnie światowej oraz sposób formalnego jej postrzegania i kształtowania, w znaczącym stopniu wpłynął na jego twórczość.

  Spis treści

 • 1 Życie
 • 2 Twórczość
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • 5 Film
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Styl zakopiański, styl witkiewiczowski – styl architektoniczny wprowadzony przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku. Witkiewicz dążył do stworzenia podstawy dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej na podłożu sztuki Podhala.
  Leon Jan Wyczółkowski (ur. 11 kwietnia 1852 w Hucie Miastkowskiej, zm. 27 grudnia 1936 w Warszawie) – polski malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.
  Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, 513.45) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).
  Jan Wałach (ur. 8 sierpnia 1884 w Istebnej – zm. 30 czerwca 1979 tamże) – grafik, malarz i rzeźbiarz, mistrz drzeworytu.
  Chrzcielnica – zbiornik wypełniony wodą święconą, najczęściej w kształcie kielicha, przeznaczony do sakramentu chrztu. Wykonany z kamienia, metalu lub drewna. Forma dekoracji i proporcji zmieniała się wraz z obowiązującymi stylami w architekturze.
  Istebna – wieś gminna w powiecie cieszyńskim w województwie śląskim, siedziba gminy Istebna. Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia sołectwa wynosi 4741 ha, a liczba ludności 5078 (mężczyźni: 2497, kobiety: 2581), co daje gęstość zaludnienia równą 107,1 os./km².
  Konrad Krzyżanowski (ur. 15 lutego 1872 w Krzemieńczuku na Naddnieprzańskiej Ukrainie, zm. 25 maja 1922 w Warszawie) – polski malarz, pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.