• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik I Wirtemberski-Urach

  Przeczytaj także...
  Eberhard V Wirtemberski (ur. 11 grudnia 1445 w Urach, zm. 25 lutego 1496 w Tybindze) - pierwszy książę Wirtembergii. Znany także jako Eberhard I lub Eberhard Brodaty (Eberhard im Barte).Bad Urach – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Urach. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Erms. Liczy 12 317 mieszkańców (31 grudnia 2010), powierzchnia miasta wynosi 55,55 km².
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ludwik I Wirtemberski (ur. 31 października 1412, zm. 23 września 1450 Urach) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Urach.

  Syn Eberharda IV i Henrietty. W chwili śmierci ojca miał 7 lat, w związku z czym do uzyskania przez niego pełnoletniości w imieniu jego i jego brata, Ulryka, rządziła matka i rada. W 1426 roku stał się pełnoletni i zaczął samodzielnie rządzić. W 1433 roku pełnoletniość osiągnął jego brat, w związku z czym bracia rządzili wspólnie.

  Ludwik II Szczery, niem. Ludwig II. der Freimütige (ur. 7 września 1438 r., zm. 8 listopada 1471 r.) – landgraf Dolnej Hesji od 1458 roku z dynastii heskiej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  25 stycznia 1442 roku podpisali porozumienie, na mocy którego Wirtembergia została podzielona na dwie części. Ludwik otrzymał tereny Urach składające się z zachodnich i południowych terenów Wirtembergii. W Bad Urach wybudował dla siebie rezydencję.

  21 października 1436 roku odbył się w Stuttgarcie ślub Ludwika z Matyldą Wittelsbach, córką Ludwika III (elektora Palatynatu Reńskiego) i Matyldy Sabaudzkiej. Para doczekała się pięciorga dzieci:

  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
 • Matylda (1436–1495) – żona landgrafa Hesji Ludwika II
 • Ludwik (1439–1457) – hrabia Wirtembergii-Urach
 • Andrzej (1443)
 • Eberhard (1445–1496) – hrabia Wirtembergii-Urach, hrabia Wirtembergii, książę Wirtembergii
 • Elżbieta (1447–1505) – żona hrabiego Jana II Nassau-Weilburg, oraz Henryka, hrabiego Stolberg.
 • Ulryk V Wirtemberski (ur. 1413, zm. 1 września 1480, Leonberg) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Stuttgartu. Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.