• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik IX Bogaty

  Przeczytaj także...
  Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).Kitzbühel – miasto w zachodniej Austrii, w regionie Tyrolu, leżące na wysokości 800 m n.p.m. Leży w Alpach Kitzbühelskich wzdłuż rzeki Ache. Najbardziej znany austriacki ośrodek narciarski w świecie. Miasto jest centrum administracyjnym powiatu Kitzbühel.
  Jadwiga Jagiellonka (ur. 21 września 1457 w Krakowie, zm. 18 lutego 1502 w Burghausen) – królewna polska i księżniczka litewska, księżna bawarska. Czterokrotnie (w latach 1468–1471) starania o jej rękę podejmował Maciej Korwin, jednak spotykał się z odmową. 14 listopada 1475 poślubiła księcia bawarskiego Jerzego Bogatego. W nawiązaniu do ich wystawnego wesela organizuje się festiwal Wesele w Landshut (Landshuter Hochzeit). Przypuszcza się, że Jadwiga podjęła się spisywania historii rodu Wittelsbachów.

  Ludwik IX Bogaty (ur. 23 lutego 1417 w Burghausen, zm. 18 stycznia 1479 w Landshut) – książę Bawarii-Landshut, panujący w latach 1450–1479, syn Henryka XVI Bogatego i Małgorzaty von Österreich.

  Dzieciństwo i młodość spędził na zamku Burghausen. Po śmierci ojca w 1450 objął rządy, mając 33 lata. W niecałe pół roku po rozpoczęciu rządów nakazał wygnać wszystkich Żydów z terenu księstwa. W grudniu 1450 zawarł umowę z Albrechtem III, księciem Bawarii-Monachium, potwierdzającą jego pozycję.

  Albrecht III Dobrotliwy, niem. Albrecht III. der Gütige (ur. 27 marca 1401 r. w Monachium, zm. 29 lutego 1460 r. tamże) – książę Bawarii-Monachium od 1438 r. z dynastii Wittelsbachów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Bogactwo Ludwika opierało się na kopalniach w Rattenbergu i Kitzbühel. Posiadanie znacznych środków pozwalało mu nie tylko na utrzymanie sprawnej armii, ale i na prowadzenie wystawnego trybu życia, z czego był znany w Rzeszy.

  Ingerował w sprawy miast Rzeszy. W październiku 1458 zajął Donauwörth, czym naraził się cesarzowi Fryderykowi III. Cesarz w następnym roku wyjął go spod prawa, jako burzyciela pokoju i wysłał na niego margrabiego Albrechta Achillesa. Ludwik poprosił wówczas biskupa Eichstätt Johanna III von Eycha o pośrednictwo w sporze. Jednak, gdy biskup wydał orzeczenie niekorzystne dla Ludwika, ten w marcu 1460 wypowiedział wojnę zarówno biskupowi, jak i margrabiemu. Złupił Eichstätt, księstwo biskupie oraz miasto Roth. Tam doszło w czerwcu 1460 do ugody.

  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.Fryderyk III (ur. 21 września 1415 w Innsbrucku, zm. 19 sierpnia 1493 w Linz) – król Niemiec od 1440, Święty Cesarz Rzymski od 1452, arcyksiążę austriacki od 1457 (jako Fryderyk V), z dynastii Habsburgów. Syn księcia Styrii Ernesta Żelaznego i Cymbarki, córki Siemowita IV, księcia mazowieckiego.

  Jednak 13 lipca 1461 cesarz wypowiedział wojnę Ludwikowi, powołując Albrechta Achillesa ponownie na wodza. Konflikt między Ludwikiem a Albrechtem przeszedł do historii pod nazwą wojny bawarskiej (1459–1463). 19 lipca 1462 Ludwik pokonał swojego przeciwnika w bitwie pod Giengen (Giengen an der Brenz). 23 sierpnia 1462 zawarto w Norymberdze rozejm, a wojnę zakończył pokój praski w 1463. Potwierdzono wówczas status Donauwörth, jako miasta cesarskiego.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Ludwik w 1472 założył uniwersytet w Ingolstadt, późniejszy Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W 1474 wydał pokój ziemski. Doprowadził w 1475 do zawarcia małżeństwa swojego syna Jerzego z Jadwigą Jagiellonką. Na przypomnienie tego wydarzenia organizowany jest festyn Wesele w Landshut.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Donauwörth – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Szwabia, siedziba powiatu powiecie Donau-Ries, nad ujściem Wörnitz do Dunaju, przy drodze B16, B2, B25 i liniach kolejowych (Monachium – Norymberga; Ulm - Ingolstadt; Donauwörth - Aalen ze stacją).
  Fragment okna ratusza w Landshut przedstawiający Amalię Saksońską i jej małżonka Ludwika IX Bogatego

  Ożenił się w 1452 z 18 lat młodszą księżniczką Amalią Saksońską (1435–1502), córką elektora saskiego Fryderyka II i Małgorzaty Habsburżanki. Mieli czwórkę dzieci:

  Fryderyk II Łagodny (ur. 22 sierpnia 1412 r. w Lipsku, zm. 7 września 1464 r. tamże) – książę saski i elektor Rzeszy Niemieckiej od 1428 r. z dynastii Wettinów.Jerzy Bogaty niem. Georg , Herzog von Bayern-Landshut (ur. 15 sierpnia 1455, zm. 1 grudnia 1503 w Ingolstadt) – od 1479 książę Bawarii-Landshut z rodu Wittelsbachów.
 • Elżbietę (1452–1457)
 • Jerzego Bogatego (1455–1503)
 • Małgorzatę (1456–1501) – żonę księcia Filipa z Palatynatu
 • Annę (1462).
 • Zmarł w 1479, mając 62 lata. Pochowano go w klasztorze Seligenthal Landshut.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium (niem. Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Monachium.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Burghausen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Altötting. Leży koło 15 km na południowy wschód od Altötting, nad rzeką Salzach (która na całej długości graniczy z Austrią), przy drodze B20 i linii kolejowej Monachium – Burghausen.
  Albrecht Achilles (ur. 9 listopada 1414 w Tangermünde, zm. 11 marca 1486 we Frankfurcie nad Menem) – syn Fryderyka I, następca Fryderyka II Żelaznego, markgraf Ansbach i Kulmbach (jako Albrecht I), margrabia-elektor Brandenburgii w latach 1471-1486 z dynastii Hohenzollernów (jako Albrecht III).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wesele w Landshut (niem. Landshuter Hochzeit) – festyn miejski organizowany od 1903 w Landshut jako replika wesela Jadwigi Jagiellonki i Jerzego Bogatego (1475).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.812 sek.