• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik IV - landgraf Hesji

  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Hesja-Kassel (niem. Landgrafschaft Hessen-Kassel) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Państwo to powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Najstarszy syn Wilhelm IV Mądry odziedziczył północną część ze stolicą w Kassel. Pozostali synowie otrzymali Hesję-Marburg, Hesję-Rheinfels i Hesję-Darmstadt. Na dwa lata przed wcieleniem do Prus, w 1864 roku, w Hesji-Kassel na powierzchni 9581 km żyło 745 063 mieszkańców.
  Hesja-Marburg (niem. Landgrafschaft Hessen-Marburg) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, istniejącym w latach 1485-1500 i 1567-1604.

  Ludwik IV (ur. 27 maja 1537 w Kassel, zm. 9 października 1604 w Marburgu) – landgraf Hesji-Marburg od 1567 r.

  Życiorys[]

  Ludwik był drugim spośród dorosłych synów landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego i [[Krystyna saska (1505-1549)}Krystyny]], córki księcia Saksonii Jerzego Brodatego. Kształcił się na uniwersytecie w Marburgu. W czasie kilkuletniej niewoli ojca przebywał w Stuttgarcie na dworze księcia Wirtembergii Krzysztofa. Początkowo nie był przewidziany do objęcia rządów w Hesji, jednak wskutek konfliktu pomiędzy najstarszym bratem Wilhelmem a ich ojcem, ten ostatni zmienił swój testament dzieląc swoje księstwo pomiędzy czterech dorosłych synów z pierwszego małżeństwa. I tak, po śmierci ojca w 1567 r. Ludwik otrzymał część Hesji nad rzeką Lahn (Górną Hesję) – Hesję-Marburg. Jako książę dbał o organizację swego niewielkiego państwa, wydał prawa górnicze i policyjne. Pozyskiwał nabytki terytorialne dla swego księstwa, m.in. w 1583 r. uczestniczył w podziale Hesji-Rheinfels, po bezpotomnej śmierci młodszego brata Filipa. Prowadził intensywną akcję budowlaną, restaurując nie tylko swą rezydnecję w Marburgu, ale także inne budowle na terenie księstwa.

  Hesja-Darmstadt (niem. Landgrafschaft Hessen-Darmstadt) – państwo, które wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego Landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Nazwa państwa wynikała stąd, że jego stolicą zostało miasto Darmstadt. Podczas wojen napoleońskich doszło w 1806 roku do likwidacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a jednym ze skutków tej decyzji było podniesienie Hesji-Darmstadt do rangi Wielkiego Księstwa.Filip Wielkoduszny, niem. Philipp der Großmütige (ur. 13 listopada 1504 r. w Marburgu, zm. 31 marca 1567 r. w Kassel) – landgraf Hesji od 1509 r., jeden z głównych politycznych liderów reformacji w Niemczech w XVI w.

  Szczególną uwagę Ludwik przykładał do spraw religijnych i kościelnych. Za życia ojca Hesja stanowiła pośrednika między różnymi nurtami reformacji. Ludwik, który na dworze Krzysztofa wirtemberskiego bardzo przywiązał się do luteranizmu, zrezygnował z takiej polityki, co było także powodem tarć między braćmi. Miało to wpływ nie tylko na kwestie religijne, ale także polityczne, gdyż poważnie osłabiło zachowaną jednak jedność czterech heskich księstw, zagwarantowaną w układzie między braćmi w 1568 r. Początek osłabienia związku stanowiło zerwanie wspólnych synodów w 1582 r., co było jednym z elementów jedności Hesji. Instrumentem luterańskiej polityki Ludwika stał się także teologiczny wydział uniwersytetu w Marburgu. W ślad za tym poszedł rozłam polityczny: Ludwik przyłączył się do grupy książąt luterańskich będących stronnikami cesarskimi.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.

  Ludwik był dwukrotnie żonaty: najpierw z Jadwigą, córką księcia Wirtembergii Krzysztofa (zmarłą w 1590 r.), a następnie (od 1591 r.) z Marią, córką Jana, hrabiego Mansfeld-Hinterort. Jednak z żadnego z tych związków nie pozostawił dzieci, w efekcie czego w swoim testamencie w 1595 r. Ludwik przewidział podział swego dziedzictwa na równe części między dwóch swoich bratanków: Maurycego z Hesji-Kassel i Ludwika V z Hesji-Darmstadt, przy zastrzeżeniu gwarancji utrzymania luteranizmu. Spór między stryjecznymi braćmi, jaki wybuchł na tym tle po śmierci Ludwika doprowadził do ostatecznego rozłamu jedności Hesji.

  Uniwersytet w Marburgu (niem. Philipps-Universität Marburg) – założony został w 1527 roku jako drugi protestancki uniwersytet na świecie, po uniwersytecie w Legnicy. Nosi imię Filipa Wielkodusznego.Kassel (do 1926 Cassel) – miasto na prawach powiatu w Niemczech , w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Kassel oraz powiatu Kassel. Położone nad rzeką Fuldą. Trzecie co do wielkości (106,79 km²), po Frankfurcie nad Menem i Wiesbaden, miasto Hesji zamieszkane przez 196 658 osoby (stan na 30 czerwca 2012). Ważny ośrodek przemysłowy, głównie przemysłu maszynowego. Kluczowy węzeł kolejowy (stacje Kassel-Wilhelmshöhe i Kassel-Oberzwehren) i drogowej.

  Bibliografia[]

 • Manfred Rudersdorf: Ludwik IV. der Ältere, Landgraf von Hessen-Marburg. W: Neue Deutsche Biographie. T. 15. Berlin: Duncker & Humblot, 1987, s. 389–391. [dostęp 2012-01-14].
 • Walther Ribbeck: Wilhelm IV., Landgraf von Hessen. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 43. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1898, s. 32–39. [dostęp 2012-01-13].
 • Ludwig III. (IV) Landgraf v.Hessen-Marburg. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-01-08].
 • Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hesja-Rheinfels (niem. Landgrafschaft Hessen-Rheinfels) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, istniejącym w latach 1567-1583.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Jerzy Brodaty, niem. Georg der Bärtige (ur. 27 sierpnia 1471 r. w Miśni, zm. 17 kwietnia 1539 r. tamże) – od 1500 r. książę saski (w części Saksonii obejmującej Marchię Miśnieńską), z dynastii Wettinów.
  Marburg (do 1977 Marburg an der Lahn) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, siedziba powiatu Marburg-Biedenkopf, leży nad rzeką Lahn. Liczy 80 609 mieszkańców (30 czerwca 2012), a jego powierzchnia wynosi 124,5 km². Najbliżej położone duże miasta to Frankfurt nad Menem (ok. 100 km na południe), Kassel (ok. 90 km na północny wschód) i Kolonia (ok. 150 km na zachód).
  Maurycy Uczony, niem. Moritz der Gelehrte (ur. 25 maja 1572 r. w Kassel, zm. 15 marca 1632 r. w Eschwege) – landgraf Hesji-Kassel od 1592 do 1627 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.