• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik II Grimaldi  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Lady Mary Victoria Douglas Hamilton, hrabina Tolna (ur. 11 grudnia 1850 w Londynie, zm. 14 maja 1922 w Budapeszcie), brytyjska arystokratka, od 21 września 1869 do 3 stycznia 1880 żona księcia Monako, Alberta I Grimaldi, nigdy nie otrzymała tytułu księżnej Monako, gdyż rozwiodła się z księciem na dziewięć lat przed objęciem przez niego tronu.Rainier III (Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 tamże) – 13. książę Monako z dynastii Grimaldich od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, syn Pierre’a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois.

  Ludwik II (ur. jako Louis Honore Charles Antoine Grimaldi; ur. 12 lipca 1870 w Baden-Baden, zm. 9 maja 1949 w Monako), 12. książę Monako od 27 czerwca 1922 do 9 maja 1949, syn księcia Alberta I Grimaldi i Marii Wiktorii Hamilton.

  Powiązania rodzinne[ | edytuj kod]

  Ludwik urodził się 12 lipca 1870 roku w niemieckim Baden-Baden. Jego rodzicami byli Albert I Grimaldi, książę Monako i jego żona Maria Wiktoria Hamilton. Miał czworo przyrodniego rodzeństwa z drugiego małżeństwa swojej matki z Taszilo II, hrabią Tolna; byli to Maria Matylda Georgina (ur. 1881, zm. 1953), Jerzy Taszilo Józef (ur. 1882, zm. 1942), Aleksandra Olga Eugenia (ur. 1884, zm. 1963) i Karola Fryderyka Maria (ur. 1888, zm. 1951). Jego dziadkami ze strony ojca byli Karol III Grimaldi, książę Monako i Antoinette de Merode, ze strony matki zaś William Aleksander Archibald Douglas Hamilton, książę Hamilton i książę Brandon oraz jego żona, Maria Amelia Elżbieta Karolina Baden, adoptowana córka Napoleona Bonaparte.

  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.Marie Juliette Louvet (ur. 9 maja 1867 w Pierreval, Seine Martime, zm. 24 września 1930 w Paryżu), kochanka księcia Monako, Ludwika II, matka jego jedynego dziecka, córki Charlotte Grimaldi.

  Matka przyszłego księcia, Maria Wiktoria, miała dziewiętnaście lat w dniu swojego ślubu z Albertem I Grimaldi i nie była szczęśliwa w tym małżeństwie. Wkrótce opuściła Księstwo Monako, a jej małżeństwo anulowano w 1880 roku. Ludwik wychowywał się w Niemczech z drugim mężem matki, hrabiego Tolna, który w 1911 roku otrzymał tytuł księcia. Do jedenastego roku życia nie spotkał swojego biologicznego ojca, ale potem został zobowiązany do powrotu do Monako, gdzie miał wypełniać książęce obowiązku (był następcą tronu). Nie był jednak zadowolony z pobytu w ojczyźnie i wyjechał do Francji, gdzie ukończył Akademię Militarną świętego Cyryla. Po czterech latach wstąpił do Legii Francuskiej, walczącej w afrykańskich koloniach.

  Konstantyna (arab. قسنطينة; w starożytności (łac.) Cirta) – trzecie co do wielkości miasto w północno-wschodniej Algierii, ośrodek administracyjny wilajetu Konstantyna, nad rzeką Wadi ar-Rumal (fr. Rhummel) uchodzącą do Morza Śródziemnego. Około 465 tys. mieszkańców.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Antoinette Grimaldi, z domu de Merode, księżna Monako, księżna Valentinois, hrabina Merode Westerloo (ur. 28 września 1828 w Brukseli, zm. 10 lutego 1864 w Paryżu), belgijska arystokratka, od 28 września 1846 do 10 lutego 1864 księżna Monako jako żona księcia Karola III.
  Florestine Gabrielle Antoinette Grimaldi, księżna Monako, księżna Urach, hrabina Wirtemberg (ur. 22 października 1833 w Fontenay-aux-Roses, zm. 4 kwietnia 1897 w Stuttgarcie) – członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka księcia Florestana I Grimaldi i księżnej Marii Gibert de Lametz, od 15 lutego 1863 do 17 lipca 1869 księżna Urach jako żona księcia Wilhelma.
  Baden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Albert Honore Charles Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois (ur. 13 listopada 1848 w Paryżu, zm. 26 czerwca 1922 w Paryżu), 11. książę Monako od 10 września 1889 do 26 czerwca 1922, syn księcia Karola III Grimaldi i Antoinette de Merode.
  Cmentarz Passy (fr. Cimetière de Passy), znajduje się w XVI dzielnicy Passy w zachodniej części Paryża. Do ciekawostek należy mauretańskie mauzoleum Marii Baszkircew.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.