• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Franciszek Boufflers

  Przeczytaj także...
  Dragoni – żołnierze formacji wojskowej zwanej dragonią, „wynalezionej” przez Henryka IV, króla Francji w końcu XVI wieku. Walczyli pieszo (rodzaj piechoty), a poruszali się wierzchem (konno). Używali zarówno broni palnej, jak i białej. Od XVIII w. regimenty dragonii coraz częściej walczyły również konno. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów byli żołnierzami autoramentu cudzoziemskiego.Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Louis Francois de Boufflers

  Louis François, duc de Boufflers, comte de Cagny (ur. 10 stycznia 1644, zm. 22 sierpnia 1711) – marszałek Francji.

  Służbę wojskową rozpoczął w roku 1663, a w 1669 został już pułkownikiem dragonów. Służąc pod wodzą marszałka François de Créquy brał udział w podboju Lotaryngii. Później służył pod wodzą słynnego Turenne'a, którego armia walczyła w Holandii. Często wyróżniał się zarówno dzielnością jaki i talentami wojskowymi.Brał udział w działaniach Turenne'a na terenie Alzacji. Gdy w 1675 w bitwie pod Nieder Sasbach Turenne został zabity przez kulę działową dowodził strażą tylną wycofującej się armii francuskiej. Był już wtedy brygadierem, a w 1677 został marszałkiem polnym (maréchal de camp).

  Claude Louis Hector de Villars (ur. 8 maja 1653. w Moulins w Owernii, zm. 17 czerwca 1734 w Turynie) – książę de Martigues, markiz i diuk de Villars, wicehrabia de Melun, dowódca i dyplomata francuski, ostatni z wielkich wodzów Ludwika XIV, Marszałek Francji.Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka, lewy dopływ Renu, położona we Francji, Niemczech i Luksemburgu.

  Służył podczas różnych kampanii tych czasów awansując na coraz wyższe stopnie, w 1681 stając się generałem lejtnantem. Dowodził francuską armią nad Mozelą, która rozpoczęła wojnę palatynacką serią zwycięstw (m.in. pod Cochem). Prowadził korpusy nad Sambrę, w 1690 wspomógł armię marszałka Luxembourga w bitwie pod Fleurus.

  Sambra (fr. Sambre) – rzeka we Francji i Belgii, lewy dopływ Mozy o długości 193 km i powierzchni dorzecza 2740 km².Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.

  W roku 1691 działał jako generał lejtnant pod osobistym dowództem króla-słońce Ludwika XIV. Podczas blokady Mons został ranny w ataku na miasto. Wraz z królem obecny był przy oblężeniu Namur w 1692, wziął także udział w bitwie pod Steenkerke. W uznaniu zasług w dotychczasowej służbie w 1693 został wyniesiony do rangi Marszalka Francji, a w 1694 został księciem.

  Oblężenie twierdzy Namur – oblężenie, które miało miejsce między 29 maja a 30 czerwca 1692 podczas wojny palatynackiej.Oblężenie Lille – oblężenie, które miało miejsce od 18 sierpnia do 11 grudnia 1708 podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej.

  W 1694 został gubernatorem Flandrii i miasta Lille. Błyskotliwym manewrem wprowadził swe wojska do twierdzy Namur w 1695, a poddał się oblegającej armii dopiero wtedy, gdy stracił już 8000 z 13000 żołnierzy. Był jedną z głównych postaci biorących udział na konferencji pokojowej zakończonej pokojem w Rijswijk. W następnej wojnie, gdy potężna twierdza Lille została zagrożona oblężeniem przez księcia Marlborougha i Eugeniusza Sabaudzkiego, Boufflers został wyznaczony na dowódcę garnizonu twierdzy, stawiając armii sprzymierzonych trzymiesięczny opór (oblężenie Lille).

  Bitwa pod Malplaquet – starcie zbrojne, które miało miejsce 11 września 1709 podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Była jedną z głównych bitew tej wojny stoczoną pomiędzy armią francuską a armią angielsko-holendersko-austriacką.Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².

  Został nagrodzony i uhonorowany przez króla za niezłomną obronę Lille, tak jakby to on zdobył na nieprzyjacielu tą twierdzę. Odniósł pewien sukces - oblegający pozwolili mu podyktować jego własne warunki kapitulacji. W roku 1708 został parem Francji. W roku 1709, kiedy to Francji groziła inwazja potężnej armii sprzymierzonych, Boufflers zaoferował swe usługi zgadzając się, by służyć pod dowództwem Villarsa i wraz z nim wziął udział w bitwie pod Malplaquet. Po tym jak naczelny wódz armii Villars został ranny, przejął naczelne dowództwo i przeprowadził uporządkowany odwrót nie tracąc ani jednego działa. Zmarł 22 sierpnia 1711 w Fontainebleau.

  Marszałek Francji (fr. maréchal de France) – francuski tytuł oficerski, jeden z ośmiu tytułów Wielkich Oficerów Korony Francuskiej.Eugeniusz Sabaudzki, fr. Eugène-François de Savoie, niem. Prinz Eugen von Savoyen, wł. Eugenio di Savoia-Carignano (ur. 18 października 1663 w Paryżu, zm. 24 kwietnia 1736 w Wiedniu) – książę Sabaudii, dowódca armii austriackiej, jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach świata.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.spanishsuccession.nl/boufflers.html • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brygadier – historycznie i współcześnie stopień służbowy używany na świecie w formacjach mundurowych (wojsku, policji, żandarmerii, straży pożarnej itp.).
  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.
  Namur (nid. Namen) – miasto w południowej Belgii, położone u ujścia rzeki Sambry do Mozy. Stolica regionu Walonia i prowincji Namur.
  John Churchill książę Marlborough, ang. John Churchill, 1st Duke of Marlborough (ur. 26 maja 1650, zm. 16 czerwca 1722) – jeden z najwybitniejszych dowódców w historii świata, wódz naczelny wojsk brytyjskich. Praprzodek Winstona Churchilla.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.
  Bitwa pod Cochem (zwana także bitwą pod Kochheim) – starcie zbrojne, które miało miejsce 21 sierpnia 1688 podczas wojny palatynackiej

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.