• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwig Schongauer

  Przeczytaj także...
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.Ezop (gr. Αἴσωπος Aisopos) – grecki bajkopisarz pochodzący z Frygii w Azji Mniejszej. Przyjmuje się, że żył w VI wieku p.n.e., według tradycji był niewolnikiem Jadmosa z Samos. Postać na wpół legendarna, o której życiu i twórczości mało wiadomo. Daty jego urodzin i śmierci nie są znane. Uważany jest za twórcę bajki zwierzęcej, czyli takiej, w której bohaterami są zwierzęta, oraz moralizującej i satyrycznej. Z początku bajki nie były uznawane za typowe utwory dla dzieci, lecz dla dorosłych. W swoich bajkach wyśmiewał ludzi, ukazując ich pod postaciami zwierząt. Z pozoru zabawne, bajki Ezopa zawierały gorzką prawdę i głęboką mądrość. Nie zachował się oryginalny zbiór jego utworów, ani ich adaptacja dokonana przez Demetriusza z Faleronu (IV/III w. p.n.e.). Znane są przede wszystkim z przeróbek wierszowanych Fedrusa i Babriosa.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ludwig Schongauer (ur. ok. 1440/1450 w Colmar, zm. 1494) – niemiecki malarz i miedziorytnik; młodszy brat Martina Schongauera.

  Życie i praca[ | edytuj kod]

  Jego ojcem był Caspard Schongauer, złotnik. Nauki pobierał u Caspara Isenmanna. Do 1491 roku mieszkał w Ulm, gdzie w 1479 roku otrzymał obywatelstwo. W 1486 roku uzyskał prawo obywatelskie Augsburga, skąd pochodziła rodzina Schongauerów. W 1491 roku, po śmierci brata przeprowadził się do Colmaru. W 1493 roku uzyskał obywatelstwo tego miasta. Prócz Martina miał jeszcze dwóch braci, Georga i Paula, którzy byli złotnikami.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Colmar – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Górny Ren (departament 68), którego jest stolicą. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Colmar jest również dużym ośrodkiem produkcji wina, znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Miasto znajduje się obniżeniu między masywem Wogezów a Renem.

  W Ulm prawdopodobnie wykonał kilka prac dla tego miasta. Także w Ulm, dla Johanna Zainera, wykonał drzeworyty do pierwszego niemieckojęzycznego wydania dzieła Boccaccia De claris mulieribus (1473) i Ezopa. Prace te wyróżniały się zastosowaniem światłocienia, przestrzennością i plastycznością stylu. Zachowały się cztery miedzioryty z jego sygnaturą "L.S." dzięki czemu przypisuje mu się kilka dzieł malarskich.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ulm – uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Donau-Iller oraz powiatu Alb-Donau, do którego miasto jednak nie należy. Leży nad Dunajem.

  Przypisywane prace[ | edytuj kod]

 • Ołtarz Męki Pańskiej – 1479/86, klasztor w Salem:
 • Ukrzyżowanie/Biczowanie Chrystusa – dawniej w kolekcji Markgrafen und Grossherzöge von Baden, w 1995 roku sprzedane do prywatnych zbiorów
 • Aresztowanie Chrystusa/Złożenie Chrystusa do grobu – dwa panele, kolekcja prywatna, 36,2 x 20cm
 • Chrystus przed Piłatem/Zmartwychwstanie – 1485–1490, 36,5 × 19,7 cm., Metropolitan Museum of Art
 • Ołtarz Marii – pięć paneli ukazujących sceny z życia Marii:
 • Boże Narodzenie – część ołtarza, ok. 1480–1490, 46,4 x 28,6 cm, Philadelphia Museum of Art;
 • Zwiastowanie – 1480, 49 × 30 cm, zbiory prywatne;
 • Pokłon Trzech Króli – Hessisches Landesmuseum, Darmstadt;
 • Obrzezanie – Musée d'Unterlinden, Colmar.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wolfgang Hütt: Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu. Warszawa: PWN, 1985. ISBN 83-01-04621-X.
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Martin Schongauer, Schöngauer (ur. ok. 1448 w Colmarze, zm. 2 lutego 1491 w Breisach am Rhein), niemiecki malarz i rytownik.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Światłocień (czasami nazywany także chiaroscuro) – rozłożenie światła i cienia w dziele malarskim, graficznym, rysunkowym lub fotograficznym, mające odzwierciedlić przestrzenność form.
  Darmstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, liczy 149 728 mieszkańców (VI 2012).
  Giovanni Boccaccio (ur. 1313 w Certaldo, zm. 21 grudnia 1375 w Certaldo) – pisarz włoski, znany zwłaszcza ze swego dzieła Dekameron. Twórca nowożytnej nowelistyki.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) – muzeum sztuk pięknych położone w Filadelfii przy alei Benjamin Franklin Parkway 2600, przy jej zachodnim końcu. Jedna z największych galerii sztuki na świecie, posiadająca w swych zbiorach ponad 225000 dzieł obejmujących największe osiągnięcia ludzkiej twórczości, oferująca bogactwo wystaw i programów edukacyjnych dla publiczności we wszystkich przedziałach wiekowych.
  The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.