• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwig Rehn - chirurg

  Przeczytaj także...
  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.Bad Hersfeld – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, położone w północno-zachodniej części kraju związkowego Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Hersfeld-Rotenburg. 30 czerwca 2012 liczyło 30 301 mieszkańców. Leży nad rzeką Fulda. Najbliżej położone miasta to Kassel na północy, Fulda na południu i Eisenach na wschodzie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Grób Ludwiga Rehna na cmentarzu we Frankfurcie

  Ludwig Wilhelm Carl Rehn (ur. 13 kwietnia 1849, zm. 29 maja 1930) – niemiecki chirurg.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1849 roku w Bad Sooden-Allendorf jako najmłodszy z piątki rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły klasztornej w Bad Hersfeld studiował medycynę na Uniwersytecie w Marburgu w latach 1869–1874. Brał udział jako ochotnik w wojnie francusko-pruskiej 1870–71.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bad Sooden-Allendorf – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Werra-Meißner. Liczy 8 358 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  W 1875 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Marburgu i otworzył prywatną praktykę w Griesheim niedaleko Frankfurtu nad Menem. Później przeniósł się do Rödelheim.

  Od 1886 roku pracował jako chirurg w miejskim szpitalu we Frankfurcie nad Menem, gdzie później został kierownikiem oddziału chirurgicznego. W 1914 otrzymał tytuł profesora chirurgii na nowo założonym Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem.

  Zmarł w wieku 81 lat i został pochowany na Głównym Cmentarzu we Frankfurcie (Frankfurter Hauptfriedhof) nad Menem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Został zapamiętany jako odkrywca przyczyn zachorowań na raka pęcherza moczowego w lokalnych fabrykach aniliny. W 1880 przeprowadził jako jeden z pierwszych tyreoidektomię.

  Był pierwszym chirurgiem, który przeprowadził pomyślnie zakończoną operację serca. 9 września 1896 zszył ranę kłutą serca u 22-letniego ogrodnika Wilhelma Justusa.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  Jego imieniem została nazwana jedna z ulic we Frankfurcie nad Menem.

  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.Tyreoidektomia, tyroidektomia (łac. thyreoidectomia) – operacyjne usunięcie całej tarczycy. Stosowane w leczeniu raka tarczycy oraz niezłośliwego wola. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Do powikłań tyreoidektomii należą w szczególności: krwawienie, uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego i usunięcie przytarczyc. Wycięcie płata, hemityreoidektomia (łac. lobectomia, hemithyreoidectomia) polega na wycięciu płata tarczycy i węziny. Częściowe usunięcie tarczycy z pozostawieniem aktywnych fragmentów gruczołu to strumektomia. Pierwszą tyroidektomię przeprowadził w 1880 r. frankfurcki chirurg Ludwig Rehn.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Holger Georg Dietrich, Klaus Golka: Bladder tumors and aromatic amines – historical milestones from Ludwig Rehn to Wilhelm Hueper. Frontiers in Bioscience 4 (2012), S. 279–288
  2. Otto Westphal, Theodor Wieland, Heinrich Huebschmann: Lebensregler. Von Hormonen, Vitaminen, Fermenten und anderen Wirkstoffen. Societäts-Verlag, Frankfurt am Main 1941 (= Frankfurter Bücher. Forschung und Leben. Band 1), S. 22 f.
  3. J. W. Blatchford: Ludwig Rehn: the first successful cardiorrhaphy. In: Ann Thorac Surg. 39, 1985, S. 492–495.
  4. Rehn, Ludwig | Frankfurter Personenlexikon, frankfurter-personenlexikon.de [dostęp 2020-02-22].
  Uniwersytet w Marburgu (niem. Philipps-Universität Marburg) – założony został w 1527 roku jako drugi protestancki uniwersytet na świecie, po uniwersytecie w Legnicy. Nosi imię Filipa Wielkodusznego.Serce (łac. cor, gr. kardia) – centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem (pericardium).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.
  Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem (niem. Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main), potocznie zwany też Uniwersytetem we Frankfurcie, założony został w 1914 r. W 1932 r. został nazwany na cześć najsłynniejszego mieszkańca Frankfurtu nad Menem Johanna Wolfganga Goethego, jego imieniem. Obecnie na uniwersytecie studiuje blisko 36.000 studentów, z czego 4.450 zagranicznych i 2.500 doktorantów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.