• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwig Mehlhorn

  Przeczytaj także...
  Komitet Obrony Robotników – polska organizacja opozycyjna działająca od września 1976 do września 1977, sprzeciwiająca się polityce władz PRL, niosąca pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie. Po częściowym spełnieniu jej postulatów przez władze PRL przekształciła się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR.Termin zjednoczenie Niemiec (niem. Deutsche Wiedervereinigung) – oznacza przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Berlina Zachodniego do Republiki Federalnej Niemiec. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku na mocy porozumienia zawartego 12 września podczas moskiewskiej konferencji dwa plus cztery. Układ ten podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki.
  Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

  Ludwig Mehlhorn (ur. 5 stycznia 1950 w Bernsbach, zm. 3 maja 2011 w Berlinie) – niemiecki dysydent, obrońca praw człowieka, z wykształcenia matematyk.

  W 1969 odmówił służby wojskowej w Nationale Volksarmee i zaangażował się w działania ruchu Akcja Znak Pokuty. W ramach akcji zaczął przyjeżdżać do Polski w latach 70. Pod koniec lat 70. nawiązał kontakt z opozycją demokratyczną w Polsce, między innymi z KOR oraz środowiskami katolickim. Nauczył się języka polskiego i tłumaczył z tego języka teksty publikowane w drugim obiegu. W latach 80. był jednym z organizatorów tzw. „Seminarium Polskiego” organizowanego w Berlinie Wschodnim pod opieką Kościoła ewangelickiego, którego celem była dyskusja o tematach polsko-niemieckich. Był pomysłodawcą antologii „Oder”, wydanej w drugim obiegu w NRD, obejmującej teksty Polaków i Niemców o Polsce. Uczestniczył w tzw. Inicjatywie Sprzeciwu wobec Praktyki i Zasady Odgraniczania, niezależnej akcji powstałej w 1987, sprzeciwiającej się politycznym konsekwencjom podziału Niemiec. W czasach NRD pracował jako pielęgniarz w ewangelickim domu opieki.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1989 był jednym z założycieli ruchu obywatelskiego Demokratie Jetzt. Po zjednoczeniu Niemiec wycofał się z polityki, był jednym z pomysłodawców Fundacji Krzyżowej, pracował w Akademii Ewangelickiej w Berlinie.

  W 2009 otrzymał Nagrodę Dialogu, przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

  Przypisy

  1. Chronik-Biographie: Ludwig Mehlorn (niem.). [dostęp 2011-05-03]. Nota biograficzna w języku niemieckim
  2. Zmarł Ludwig Mehlhorn (pol.). Gazeta Wyborcza, 2011-05-03. [dostęp 2011-05-03].
  3. Prezydent pośmiertnie odznaczył niemieckiego opozycjonistę (pol.). prezydent.pl, 2011-06-17. [dostęp 2011-06-18].

  Bibliografia[]

 • W. Pięciak, J. Trenkner "Przyjaciel": w "Tygodnik Powszechny" nr 20 z 15.05.2011
 • "Słownik dysydentów. Tom 1", wyd. Ośrodek Karta, Warszawa 2007
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Bernsbach - dzielnica miasta Lauter-Bernsbach w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Erzgebirgskreis (do 31 lipca 2008 w powiecie Aue-Schwarzenberg). Do 29 lutego 2012 należała do okręgu administracyjnego Chemnitz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nationale Volksarmee (NVA, pol. Narodowa Armia Ludowa) – siły zbrojne Niemieckiej Republiki Demokratycznej, istniejące od 1 marca 1956 do 2 października 1990 roku.
  Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego — organizacja promująca działalność międzynarodowego centrum spotkań i wymiany młodzieżowej oraz popularyzację dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej. Fundacja została założona w 1990 roku z inicjatywy Niemców, Polaków, Holendrów i Amerykanów, czujących się w obowiązku zachowania pamięci o Kręgu z Krzyżowej i jego dorobku. Fundacja jest politycznie niezależną organizacją pożytku publicznego z siedzibą w Krzyżowej koło Świdnicy na Dolnym Śląsku. Wybór Krzyżowej jako miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym nie był przypadkowy – w czasie II wojny światowej w tej miejscowości, w majątku rodowym hrabiów von Moltke działał "Krąg z Krzyżowej" niem. "Kreisauer Kreis". W tym miejscu 12 listopada 1989 odbyło się historyczne spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem i została odprawiona Msza Pojednania. Mieszczące się tu centrum organizuje spotkania młodzieży, seminaria historyczne oraz imprezy kulturalne.
  Opozycja – ugrupowanie lub grupa ugrupowań, w szczególności partii politycznych, sprzeciwiających się polityce rządu lub większości sejmowej, krytykująca dominujące ideologie czy instytucje. Nie narusza przy tym prawa ani zasad gry wyborczej i parlamentarnej. Opozycja polityczna nie tworzy rządu i dąży do przejęcia władzy.
  Wydawnictwa podziemne (bibuła, drugi obieg) – wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiązywała cenzura (PRL, ZSRR itp.). Były to publikacje bezdebitowe, czyli bez dopuszczenia do rozpowszechniania przez stosowny urząd (w Polsce do 1989 był to Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk), niejednokrotnie ignorujące prawo autorskie. Bywały wydawane w nakładach od kilkunastu kopii do kilku a nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy przez nielegalne ("podziemne") wydawnictwa lub przez osoby prywatne. Niektóre z takich nielegalnych instytucji po roku 1989 przekształciły się w normalnie prosperujące instytucje wydawnicze (np. "NOWA").
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.
  Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (Akcja Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju, ASF) została założona przez przedstawicieli niemieckiego kościoła protestanckiego jako reakcja na zawód wiernych wywołany postawą kościoła ewangelickiego w czasach nazistowskich. Do czasu zjednoczenia Niemiec ruch rozwijał się równolegle w RFN i NRD, i to NRD-owska część ruchu utrzymywała kontakty z Polską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.