• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwig Koziczinski

  Przeczytaj także...
  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Karl Jenne (ur. 13 października 1879 r. w Blödesheim, zm. 26 czerwca 1911 r. w Tatrach) – niemiecki taternik z Frankfurtu nad Menem.
  Przełęcz w Ostrym (słow. Prielom v Ostrom, niem. Spitzenturmscharte, węg. Hegyestoronycsorba) – wąska i ostro wcięta przełęcz znajdująca się w grani głównej słowackich Tatr Wysokich. Leży ona w masywie Ostrego Szczytu między jego głównym wierzchołkiem a Małym Ostrym Szczytem. Przełęcz w Ostrym jest dostępna jedynie dla taterników, nie prowadzą na nią żadne znakowane szlaki turystyczne.

  Ludwig Koziczinski (ur. 5 lipca 1869, zm. 26 czerwca 1911 w Tatrach) – niemiecki taternik, budowniczy i brat taternika Konrada Koziczinskiego.

  Ludwig Koziczinski był aktywnym taternikiem w latach 1902–1911. Wspinał się najczęściej w towarzystwie swojego brata Konrada, Maximiliana Bröske i swojej żony Helene. Zginął w 1911 roku, podczas wspinaczki północną ścianą Rohacza Ostrego, w której towarzyszył mu Karl Jenne. W trudnym terenie prowadzący Karl Jenne odpadł od ściany i pociągnął za sobą w przepaść asekurującego go Koziczinskiego. Zwłoki obydwu wspinaczy po kilku dniach zostały zniesione z gór przez ratowników TOPR pod kierownictwem Mariusza Zaruskiego i pochowane na cmentarzu w Zubercu. Granitowe pomniki na ich grobach zostały wzniesione staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego.

  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT) – organizacja turystyczna istniejąca w latach 1873–1950, początkowo pod innymi nazwami, będąca jednym z protoplastów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), a także współczesne stowarzyszenie działające pod tą samą nazwą.

  Ludwig Koziczinski upamiętniony został w nazewnictwie kilku tatrzańskich obiektów, m.in. Komina Bröskego i Koziczinskich w zachodniej ścianie Małej Kończystej oraz Żlebu Koziczinskiego opadającego spod Przełęczy w Ostrym.

  Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe[ | edytuj kod]

 • pierwsze wejście na Małą Kończystą, wraz z bratem i Maximilianem Bröske;
 • pierwsze wejście na Dziurawą Turniczkę, wraz z żoną i dwoma przewodnikami;
 • próba pierwszego wejścia na Ostry Szczyt, wraz z Karolem Englischem i dwoma przewodnikami.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kunicki Marian, Szczerba Tadeusz: Słowackie Tatry Zachodnie. Monografia - przewodnik, Wydawnictwo Ryszard M. Remiszewski - RMR, Gliwice 1999, ​ISBN 83-904352-6-8​, s. 47

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  Zuberzec (słow. Zuberec, węg. 1889-1920 Bölényfalu) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji.Ostry Szczyt (słow. Ostrý štít, dawniej Končitá veža, Končistá veža, niem. Spitzer Turm, węg. Hegyes-torony, 2360 m n.p.m.) – spiczasty wierzchołek w głównej grani Tatr, w ich słowackiej części.
  Warto wiedzieć że... beta

  Maximilian Bröske (ur. 27 października 1869 r. w Elbing w Prusach Wschodnich - zm. 2 listopada 1939 r. w Hindenburgu na Górnym Śląsku) – niemiecki lekarz weterynarii, botanik, taternik i alpinista. Był mężem taterniczki Katherine Bröske.
  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.
  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.
  Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.
  Mała Kończysta (słow. Malá Končistá, niem. Kleine Končysta, Kleine Kontschista, węg. Kis-Koncsiszta) – wybitny szczyt o wysokości 2450 m n.p.m. w Grani Kończystej, w słowackich Tatrach Wysokich. Od Zmarzłego Szczytu masyw Małej Kończystej oddzielony jest Przełęczą koło Drąga, a od Pośredniej Kończystej – Dziurawą Przełęczą.
  Rohacz Ostry (słow. Ostrý Roháč, Roháč) – skalisty szczyt o wysokości 2088 m n.p.m. w słowackich Tatrach Zachodnich, jeden z dwóch Rohaczy. Znajduje się w grani głównej Tatr Zachodnich pomiędzy Rohaczem Płaczliwym, od którego oddzielony jest Rohacką Przełęczą (1955 m), a Wołowcem, od którego oddziela go Jamnicka Przełęcz. Wznosi się ponad Doliną Smutną (górną częścią Doliny Rohackiej) i Doliną Jamnicką.
  Dziurawa Turniczka (słow. Kahulská vežička, niem. Helenenturm, węg. Heléntorony) – turnia znajdująca się w Grani Kończystej w słowackiej części Tatr Wysokich. Od południowego wierzchołka Małej Kończystej na północy oddzielona jest Dziurawą Przełęczą, a od Pośredniej Kończystej na południu oddziela ją Wyżnia Dziurawa Przełączka. Dziurawa Turniczka wyłączona jest z ruchu turystycznego i nie prowadzą na nią żadne szlaki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.625 sek.