• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwig Friedrich Kämtz

  Przeczytaj także...
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Trzebiatów (niem. Treptow an der Rega) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Trzebiatów. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Regą, w odległości ok. 8 km od Morza Bałtyckiego.
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
  Ludwig Friedrich Kämtz

  Ludwig Friedrich Kämtz (ur. 11 stycznia 1801 w Trzebiatowie, zm. 20 grudnia 1867 w Petersburgu) – niemiecki fizyk i meteorolog, profesor, uznawany za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.

  Życiorys[]

  Ludwig Friedrich Kämtz był synem mistrza tkackiego Martina Philippa Kämtza i jego żony Dorothei Louisy Bleidorn, pochodzącej z rodziny kupieckiej. Kämtz uczęszczał do szkoły miejskiej w Trzebiatowie. Na wniosek dyrektora Lorentza w 1814 roku kontynuował naukę w Friedrich-Wilhelm-Gymnasium w Berlinie. W szkole tej za sprawą swojego nauczyciela Friedricha Wilhelma Jungiusa zainteresował się fizyką atmosfery.

  Teoria fal – teoria stworzona w latach 30. XX wieku przez amerykańskiego księgowego Ralpha Elliotta, który próbował uwzględnić aspekt psychologiczny w zachowaniu uczestników rynku. Teoria fal Elliota jest przede wszystkim analizą ruchów rynku akcji w kontekście psychologii tłumu.Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.

  W latach 1817–1819 uczęszczał do słynnej szkoły (założonej przez Augusta Hermanna Frankego w Halle. Następnie w mieście tym zaczął studiować prawo i filozofię na uniwersytecie. Uczęszczał także na zajęcia z historii filozofii, języków starożytnych oraz matematyki. W 1822 roku obronił pracę magisterską z matematyki. W roku 1824 habilitował się na podstawie pracy o teorii korpuskularnej Newtona i teorii fal u Augustina Jeana Fresnela.

  Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) — słownik biograficzny, który ukazywał się w latach 1875–1912 (dodruk 1967–1971). Przygotowany został przez Komisję Historyczną Bawarskiej Akademii Nauk, redakorem naczelnym był Rochus Freiherr von Liliencron. Ukazywał się w Lipsku nakładem wydawnictwa Duncker & Humblot. Obejmuje 56 tomów biogramów ok. 26.500 osób zmarłych przed rokiem 1900, które działały w strefie kulturowej języka niemieckiego; Niderlandy uwzględnione zostały do 1648.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1826 roku prowadził wykłady z meteorologii i pola magnetycznego Ziemi. W 1827 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1834 roku profesorem zwyczajnym na uniwersytecie w Halle. Jego pierwszy podręcznik meteorologii (niem. "Lehrbuch der Meteorologie"), wydany w 1831 roku, stał się podstawową pozycją dotyczącą badania zjawisk pogodowych. W 1832 roku prowadził badania w Alpach nad lodowcami. Jego podręcznik fizyki eksperymentalnej, opublikowany w 1840 roku, stał się oficjalnym materiałem dydaktycznym na pruskich uniwersytetach. W tym samym roku zasugerował także zastąpienie terminu Cumulustratus (według klasyfikacji chmur Luke'a Howarda) na Stratocumulus, który to termin pozostaje wciąż w użyciu.

  Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.Neue Deutsche Biographie – wielotomowe kompendium biograficzne w języku niemieckim, wydawane przez komisję historyczną Bawarskiej Akademii Nauk. Stanowi kontynuację Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Pierwszy tom, zawierający hasła od „Aachen” do „Behaim”, został wydany w 1953 roku. Ostatnia jak dotąd część ukazała się w 2010 i zawiera hasła od „Schwarz” do „Stader”. Dwadzieścia trzy opublikowane tomy zawierają ponad 21000 biogramów. Planowanych jest jeszcze 3500 dalszych haseł w pięciu tomach wydawanych do 2017 roku.

  W roku 1842 objął stanowisko nauczyciela fizyki teoretycznej i praktycznej na Uniwersytecie w Tartu. Zajmował się w tym czasie szczególnie kwestią ziemskiego pola magnetycznego na terenach Europy Północnej i Rosji. W 1849 roku otrzymał rosyjskie szlachectwo.

  W 1865 roku wyznaczono go na następcę Adolfa Theodora Kupffera jako członka Rosyjskiej Akademii Nauk. W tym samym czasie został członkiem rady państwa i dyrektorem Centralnego Obserwatorium Fizycznego w Petersburgu, której działalność ukierunkował na badania meteorologiczne.

  Uniwersytet w Tartu, est. Tartu Ülikool, w przeszłości Academia Gustaviana, Uniwersytet Dorpacki, (Kaiserliche) Universität (zu) Dorpat – wyższa uczelnia w Tartu w Estonii. Odegrała bardzo dużą rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego, po zlikwidowaniu przez Rosję uczelni w Rzeczypospolitej. W odróżnieniu od innych uczelni na ziemiach należących w tym czasie do Rosji, Uniwersytet Dorpacki prowadził liberalną politykę i unikał dyskryminacji Polaków.Meteorologia (gr. metéōron (μετέωρον) - unoszący się w powietrzu, lógos (λόγος)- słowo, wiedza) - nauka zajmująca się badaniem zjawisk fizycznych i procesów zachodzących w atmosferze, szczególnie w jej niższej warstwie - troposferze. Bada, jak te procesy wpływają na przebieg procesów atmosferycznych i stan pogody na danym obszarze.

  Rodzina[]

  Ludwig Friedrich Kämtz ożenił się w 1834 roku z Emilie Lorentz (1815–1843). W 1844 roku ożenił się po raz drugi z Emilie von Hoyningen, będącą córką inflanckiego ziemianina. Jego córka, Constanze, wyszła za mąż za niemieckiego językoznawcę, Bertholda Delbrücka.

  Berthold Delbrück (ur. 26 lipca 1842 w Putbus, zm. 3 stycznia 1922 w Jenie) – językoznawca niemiecki, jeden z twórców szkoły młodogramatyków, siostrzeniec polityka Rudolfa von Delbrücka.Tkactwo – dział przemysłu włókienniczego i rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem. Jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze, pionowe warsztaty tkackie.

  Prace[]

 • Untersuchungen über die Expansivkraft der Dämpfe. Hemmerde und Schwetschke, Halle 1826, (Digitalisat)
 • Lehrbuch der Meteorologie. Gebauer, Halle, Band 1:1831; band 2: 1832 (Digitalisat); Band 3: 1836
 • Lehrbuch der Experimentalphysik, Halle 1842
 • Przypisy

  1. wtedy niem. Treptow an der Rega
  2. Lommel: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 15. Leipzig: Duncker & Humblot, 1882, s. 76. Cytat: Kämtz, Ludwig Friedrich. (niem.)
  3. Richard Hamblyn: Frankfurt am Main. Frankfurt am Main: Insel Verlag, 2001, s. 261f. ISBN 3458170847. (niem.)
  4. Karl Keil: Neue Deutsche Biographie. T. 10. Berlin: Duncker & Humblot, 1974, s. 731. Cytat: Kämtz, Ludwig Friedrich. (niem.)
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Stratocumulus, Sc, chmura kłębiasto-warstwowa, kłębiasta warstwowa – chmura w postaci szarej warstwy lub wielu płatów przypominających kształtem bryły, które są przeważnie spłaszczone. Jest złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2400 m. Warstwowa struktura jest często związana z inwersją temperatury powyżej wierzchołka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  August Hermann Francke (ur. 22 marca 1663 w Lubece, zm. 8 czerwca 1727 w Halle) – niemiecki teolog protestancki, filantrop, pedagog, jeden z czołowych przedstawicieli pietyzmu. W latach 1695-1727 wykładał na uniwersytecie w Halle teologię i języki wschodu, również w latach 1692-1715 piastował urząd proboszcza we Francke St George’s Church na przedmieściach Glaucha Halle, a w latach 1715-1727 był proboszczem w kościele St Ulrich Church. Założył szereg instytucji filantropijnych i naukowych: domy dziecka, gimnazja, seminaria, zakłady wychowawcze, biblioteki. W swych zasadach pedagogicznych, idąc za Lockem i Fénelonem, kładł specjalny nacisk na ćwiczenia fizyczne i pracę ręczną.
  Ziemskie pole magnetyczne – pole magnetyczne występujące naturalnie wewnątrz i wokół Ziemi. Odpowiada ono w przybliżeniu polu dipola magnetycznego z jednym biegunem magnetycznym w pobliżu geograficznego bieguna północnego i z drugim biegunem magnetycznym w pobliżu bieguna południowego. Linia łącząca bieguny magnetyczne tworzy z osią obrotu Ziemi kąt 11,3°. Pole magnetyczne rozciąga się na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od Ziemi, a obszar w którym ono występuje nazywa się ziemską magnetosferą.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rosyjska Akademia Nauk założona w 1724 (otwarta w 1725) w Petersburgu jako Akademia Nauk i Sztuk Pięknych, następnie przemianowywana kolejno na:
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Luke Howard (ur. 28 listopada 1772 w Londynie, zm. 21 marca 1864) - brytyjski chemik, farmaceuta, i meteorolog. Twórca nowoczesnej klasyfikacji chmur, którym dał nazwy cirrus, stratus i cumulus. Obserwował wpływ księżyca na stan barometru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.