• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludowa Republika Beninu

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).
  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

  Ludowa Republika Beninu, fr. République populaire du Bénin - historyczne państwo socjalistyczne w Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską na terenie dzisiejszego Beninu. Ludowa Republika została ustanowiona 30 listopada 1975 i istniała do 1 marca 1990. System jednopartyjny zniesiono w 1989.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) - rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 mniejsze zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).

  Historia[ | edytuj kod]

  Ludową Republikę Beninu proklamował w 1975 roku generał Mathieu Kérékou (przejął on władzę w Dahomeju w wyniku zamachu stanu w 1972 roku). W kraju obowiązywał jednopartyjny system Partii Ludowej Rewolucji Beninu. Doktryną państwową był marksizm z widocznymi elementami nacjonalizmu. Rząd republiki ludowej przeprowadził nacjonalizację najważniejszych przedsiębiorstw, banków, złóż ropy naftowej i szkolnictwa. W listopadzie 1977 rząd Kérékou wprowadził nową konstytucję. Czasy istnienia republiki ludowej cechowały się stabilnością wewnętrzną, niemniej jednak nieudane eksperymenty gospodarcze (w szczególności w dziedzinie produkcji rolnej, które to zostały uniemożliwione przez suszę) skłoniły rząd do szukania pomocy gospodarczej za granicą. W 1989 roku rząd zapowiedział demokratyzację i zrezygnował z marksizmu. Rok później wprowadzono system wielopartyjny (tym samym zlikwidowana została monopartia) i usunięte z nazwy państwa określenie „Ludowa”.

  Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.Mathieu Kérékou (ur. 2 września 1933 w Kouarfie, zm. 14 października 2015 w Kotonu) – beniński wojskowy i polityk socjalistyczny, prezydent Beninu w latach 1972-1991 i 1996-2006.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Benin. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-06-08].
  2. Kérékou Mathieu, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-09-04].
  3. Kérékou Mathieu (ang.). britannica.com.
  4. Ahmed (Mathieu) Kerekou 1933— (ang.). encyclopedia.com.
  5. David Lea & Annamarie Rowe (2001) A Political Chronology of Africa, Taylor & Francis, s. 34
  Dahomej (Dahomey) – dawne państwo w Afryce Zachodniej, na obszarze dzisiejszego Beninu, które powstało w XVII wieku jako centrum handlu niewolników na tzw. Wybrzeżu Niewolniczym. W 1. połowie XIX wieku podbił inne mniejsze państewka tego regionu, dokonując tego przy pomocy niezwykle brutalnej armii złożonej z 12 000 kobiet . Wkrótce sam stał się kolonią francuską w 1892. Jednak wojna rozpoczęta w tym samym roku po dwóch latach przyniosła mu ponowną kilkuletnią niepodległość w latach 1894-1899. W latach 1904-58 wchodził w skład Francuskiej Afryki Zachodniej. W latach 1958-59 jako odrębna republika autonomiczna wchodził w skład Wspólnoty Francuskiej. W 1960 uzyskał niepodległość. Dopiero w 1975 zmienił nazwę na Benin, nawiązującą do innego dawnego państwa afrykańskiego, które istniało na terenach dzisiejszej Nigerii.Benin (do 1975 pod nazwą Dahomej) – państwo w Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią i Togo, członek Unii Afrykańskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marksizm – światopogląd polityczno-społeczno-gospodarczy wywodzący się z myśli Karola Marksa, a także, w mniejszym stopniu, Fryderyka Engelsa.
  Zamach stanu (przewrót, pucz – niem. Putsch, hiszp. golpe de estado, fr. coup d’État) – niezgodne z porządkiem konstytucyjnym, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób. Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego. Do niedawna w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki zamach stanu był najczęściej spotykaną metodą zmiany rządu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.076 sek.