Ludowa Republika Beninu
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).
Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
Ludowa Republika Beninu, fr. République populaire du Bénin - historyczne państwo socjalistyczne w Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską na terenie dzisiejszego Beninu. Ludowa Republika została ustanowiona 30 listopada 1975 i istniała do 1 marca 1990. System jednopartyjny zniesiono w 1989.
Historia[ | edytuj kod]
Ludową Republikę Beninu proklamował w 1975 roku generał Mathieu Kérékou (przejął on władzę w Dahomeju w wyniku zamachu stanu w 1972 roku). W kraju obowiązywał jednopartyjny system Partii Ludowej Rewolucji Beninu. Doktryną państwową był marksizm z widocznymi elementami nacjonalizmu. Rząd republiki ludowej przeprowadził nacjonalizację najważniejszych przedsiębiorstw, banków, złóż ropy naftowej i szkolnictwa. W listopadzie 1977 rząd Kérékou wprowadził nową konstytucję. Czasy istnienia republiki ludowej cechowały się stabilnością wewnętrzną, niemniej jednak nieudane eksperymenty gospodarcze (w szczególności w dziedzinie produkcji rolnej, które to zostały uniemożliwione przez suszę) skłoniły rząd do szukania pomocy gospodarczej za granicą. W 1989 roku rząd zapowiedział demokratyzację i zrezygnował z marksizmu. Rok później wprowadzono system wielopartyjny (tym samym zlikwidowana została monopartia) i usunięte z nazwy państwa określenie „Ludowa”.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Benin. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-06-08] .
- ↑ Kérékou Mathieu, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-09-04] .
- ↑ Kérékou Mathieu (ang.). britannica.com.
- ↑ Ahmed (Mathieu) Kerekou 1933— (ang.). encyclopedia.com.
- David Lea & Annamarie Rowe (2001) A Political Chronology of Africa, Taylor & Francis, s. 34