• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludowa Partia Narodowa

  Przeczytaj także...
  Jamajska Partia Pracy (Jamaica Labour Party, JLP) – jedna z głównych (obok Ludowej Partii Narodowej) partia polityczna Jamajki.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  Ludowa Partia Narodowa (People's National Party, PNP) – jamajska partia polityczna, lewicowa, jedna z dwóch głównych sił politycznych Jamajki (obok Jamajskiej Partii Pracy).

  Norman Washington Manley (ur. 4 lipca 1893, zm. 2 września 1969), ojciec Michaela - polityk jamajski; założyciel (1938) i przywódca socjaldemokratycznej Ludowej Partii Narodowej, początkowo z Alexandrem Bustamantem zabiegał o autonomię dla Jamajki; 1955-1962 główny minister (od 1959 premier); po 1961 negocjował przyznanie Jamajce niepodległości.

  Założona w 1938 roku przez Normana Manleya. W 1952 roku z partii wyłamała się grupa rozłamowców oskarżonych przez zarząd Ludowej Partii Narodowej o komunizm. Grupa rozłamowców z Kenem Hillem na czele utworzyła Narodową Partię Pracy. Ludowa Partia Narodowa należy do Międzynarodówki Socjalistycznej (Socialist International).

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona PNP
 • Przypisy

  1. Socialist International - Progressive Politics For A Fairer World
  2. Nohlen, D (2005) Elections in the Americas: A data handbook, Volume I, s.430 ISBN 978-0-19-928357-6  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.