• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludovico Flangini Giovanelli

  Przeczytaj także...
  Diecezja Bazylei - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Szwajcarii. Podobnie jak wszystkie katolickie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 740 roku. W latach 1888-1971 nosiła nazwę diecezji Bazylei i Lugano. W 1971 powołano odrębną diecezję Lugano, a diecezja Bazylei powróciła do swej pierwotnej nazwy. Od 1828 faktyczną stolicą diecezji jest Solura, a nie Bazylea.Konklawe 30 listopada 1799 – 14 marca 1800 – konklawe, które po śmierci Piusa VI wybrało Piusa VII na jego następcę. Było to jedyne konklawe po Soborze w Konstancji (1417), które odbywało się poza Rzymem (w Wenecji).
  Pius VII (łac. Pius VII, właśc. Giorgio Luigi Barnaba Chiaramonti OSB; ur. 14 sierpnia 1742 w Cesenie, zm. 20 sierpnia 1823 w Rzymie) – papież w okresie od 14 marca 1800 do 20 lipca 1823, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Ludovico Flangini Giovanelli (ur. 26 lipca 1733 w Wenecji, zm. 29 lutego 1804 tamże) – włoski duchowny rzymskokatolicki, biskup, kardynał, patriarcha Wenecji.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.František Herczan (ur. 5 kwietnia 1735 w Pradze, zm. 1 czerwca 1804 w Wiedniu) – czeski kardynał w służbie austriackich Habsburgów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ludovico Flangini Giovanelli urodził się 26 lipca 1733 w Wenecji w Republice Weneckiej.

  3 sierpnia 1789 będąc osobą świecką został mianowany przez papieża Piusa VI kardynałem diakonem. Otrzymał kościół tytularny śś. Kosmy i Damiana (21 lutego 1794 zmieniono go na Sant'Agata alla Suburra) i 28 marca 1790 został wyświęcony na diakona. W 1799 otrzymał święcenia prezbiteriatu.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Patriarchat Wenecji - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północno-wschodnich Włoszech, w regionie kościelnym Triveneto. Biskup diecezjalny ze względów historycznych i honorowych używa tytułu patriarchy, stąd i cała archidiecezja określana jest jako patriarchat. Pierwsza administratura kościelna na tym terenie została ustanowiona w 774 roku i nosiła nazwę diecezji Olivolo lub diecezji Rialto. W 1091 ustalona została nazwa diecezja Castello. W 1451 została ona połączona z istniejącym od VI wieku patriarchatem Grado i od tego czasu biskupi Wenecji zaczęli sami posługiwać się tytułem patriarchy. W 1818 patriarchat uzyskał swoje obecne granice terytorialne.

  Wziął udział w konklawe 1799–1800, podczas którego należał do stronnictwa proaustriackiego. 2 kwietnia 1800 nowy papież Pius VII mianował go kardynałem prezbiterem i nadał mu kościół tytularny św. Marka (24 maja 1802 zmieniono go na św. Anastazji na Palatynie).

  14 listopada 1801 z nominacji rządowej został patriarchą Wenecji, co zatwierdził papież Pius VII 23 grudnia 1801. 14 marca 1802 przyjął sakrę biskupią z rąk biskupa szombathely'skiego kard. Františka Herczana. Współkonsekratorami byli biskup bazylejski Franz Xaver von Neveu oraz biskup hradecki Maria Thaddäus von Trautmannsdorff. Był to pierwszy patriarcha Wenecji wybrany pod władzą austriacką nad tym miastem.

  Bazylika Sant’Anastasia al Palatino (pol. bazylika św. Anastazji na Palatynie) – rzymskokatolicki kościół w diecezji rzymskiej, na Palatynie. Nosi też nazwę Chiesa Rettoria Sant’Anastasia Al Palatino. Tytuł bazyliki mniejszej posiada od niepamiętnych czasów. Republika Wenecka (wł. Serenissima Repubblica di Venezia) – północnowłoska republika kupiecka istniejąca od VIII wieku do 1797. Najdłużej nieprzerwanie funkcjonujące państwo o ustroju republikańskim w historii. W średniowieczu jedna z największych potęg handlowych i politycznych w basenie Morza Śródziemnego i jedno z najbogatszych miast Europy. Republika Wenecka była najpotężniejszą i zarazem najtrwalszą z powstałych w średniowieczu miejskich komun włoskich. Jako jedno z nielicznych państw włoskich odegrała również wielką rolę w historii nie tylko Italii, ale całej Europy i basenu Morza Śródziemnego. Od czasów wypraw krzyżowych po zmagania z Imperium Osmańskim, dla Europy była Republika Wenecka głównym pośrednikiem i uczestnikiem kontaktów z muzułmańskim Bliskim Wschodem – zarówno tych pokojowych, jak i wojennych.

  Zmarł 29 lutego 1804.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Catholic-hierarchy
 • GCatholic
 • Warto wiedzieć że... beta

  Pius VI (łac. Pius VI, właśc. Giovanni Angelo Braschi; ur. 25 grudnia 1717 w Cesenie, zm. 29 sierpnia 1799 w Valence) – papież w okresie od 15 lutego 1775 do 29 sierpnia 1799.
  Diecezja Hradec Kralove (łac.: Dioecesis Riginae Gradecensis, cz.: Diecéze královéhradecká) – katolicka diecezja czeska położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytorium krajów: kralovohradeckiego, pardubickiego i części środkowoczeskiego oraz Wysoczyznę. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętego Ducha w Hradec Kralove.
  Diakonat (gr. διάκονος diákonos ‘sługa’) – pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych w katolicyzmie i prawosławiu oraz trzecia posługa urzędu duchownego w Kościołach protestanckich.
  Bazylika św. Marka Ewangelisty w Rzymie (wł. San Marco) – rzymskokatolicka bazylika mniejsza i tytularny kościół kardynalski w Rzymie, poświęcony św. Markowi Ewangeliście, jeden z najstarszych w Wiecznym Mieście. Znajduje się przy placu św. Marka, obok placu Weneckiego. Fasada bazyliki łączy się z elewacją Pałacu Weneckiego. Została zbudowana w IV wieku z inicjatywy papieża św. Marka, którego szczątki znajdują się w urnie pod ołtarzem głównym.
  Maria Thaddäus von Trautmannsdorff, czes. Maria Tadeáš Trauttmansdorff (ur. 28 maja 1761 w Grazu; zm. 20 stycznia 1819 w Wiedniu) – biskup kralowohradecki w latach 1795-1814, arcybiskup ołomuniecki w latach 1814-1819, kardynał.
  Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.