• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludomir

  Przeczytaj także...
  Ludomir Ludwik Dominik Benedyktowicz (ur. 5 sierpnia 1844 w Świniarach, zm. 14 grudnia 1926 we Lwowie) – leśnik, polski malarz, uczestnik powstania styczniowego. Był pasjonatem szachów i zasłużonym działaczem szachowym.Ludomir Mączka, pseudonim Ludojad, Ludek (ur. 22 maja 1926 we Lwowie, zm. 30 stycznia 2006 w Szczecinie) – polski geolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik; członek Bractwa Wybrzeża (6) „Monje del Mar – Mnich Morski”. Jako żeglarz przebył na jachtach niemal 170 tys. mil morskich – trasę odpowiadającą niemal ośmiokrotnemu opłynięciu kuli ziemskiej (9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3-krotnie Ocean Indyjski), jako geolog poznał m.in. Mongolię, Zambię, Andy, jako podróżnik nawiązał przyjaźnie z tysiącami ludzi w wielu miejscach świata.
  Ludomir Sleńdziński (ur. 29 października 1889 w Wilnie - zm. 26 listopada 1980 w Krakowie) - malarz, rzeźbiarz, pedagog. Oprócz malarstwa sztalugowego uprawiał malarstwo ścienne i dekoracyjne - plafon w Pałacu Prezydium Rady Ministrów w Warszawie (1923) - obecnie w bibliotece Pałacu Prezydenckiego. Jego twórczość była inspirowana włoską sztuką XV i XVI w., choć artysta stworzył własny styl, w którym najważniejszy był rysunek i forma. Tworzył kompozycje figuralne i portrety, rzeźby i płaskorzeźby polichromowane w drewnie reliefy.

  Ludomir, Ludomer, Ludmarstaropolskie imię męskie, złożone z członów Ludo- („ludzie”) i -mir („pokój, spokój, dobro”). Być może oznaczało „ten, który ma szacunek ludzi” lub „ten, który zapewnia ludziom pokój”.

  Ludomir imieniny obchodzi: 20 lutego, 21 marca, 31 lipca, 10 listopada.

  W 1994 roku imię to nosiło 881 mężczyzn w Polsce.

  Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie, zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach) − polski kompozytor. Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej.Ludomir Paweł Handzel (ur. 8 czerwca 1973 w Nowym Sączu) – polski samorządowiec i menedżer, od 2018 prezydent Nowego Sącza.

  Podobne imionę staropolskie: Ludziwoj.

  Znane osoby o imieniu Ludomir:

 • Ludomir Benedyktowicz
 • Ludomir Goździkiewicz
 • Ludomir Handzel
 • Ludomir Mączka
 • Ludomir Różycki – kompozytor polski
 • Ludomir Sawicki
 • Ludomir Sedlaczek-Komorowski
 • Ludomir Stasiak
 • Ludomir Sleńdziński – malarz, rzeźbiarz, pedagog
 • Ludomir Zgirski – lekarz psychiatra, działacz państwowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kazimierz Rymut: Słownik imion współcześnie w Polsce używanych. Kraków: PAN, 1995, s. 252. ISBN 83-85579-13-3.
  Imiona słowiańskie to imiona wywodzące się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej lub tworzone na ich wzór. Należą do nich rdzenne (rodzime) polskie imiona, tj. imiona utworzone ze słów używanych w języku staropolskim.Ludomir Zgirski (ur. 22 lutego 1935 w Nieświeżu, zm. 25 czerwca 1990) – polski lekarz psychiatra, działacz partyjny i państwowy, doktor habilitowany nauk medycznych, w latach 1979–1980 wicewojewoda gdański.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludomir Sawicki (ur. 14 września 1884 w Wiedniu, zm. 3 października 1928 w Krakowie) – polski geograf, podróżnik i wydawca.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Ludomir Sedlaczek-Komorowski (ur. 31 sierpnia 1903 we Lwowie, zm. 16 lutego 1972 w Krakowie) – polski lekarz psychiatra, antropolog.
  Ludomir Stasiak (ur. 3 października 1919 w Górach w pow. puławskim, zm. 5 października 2001) – działacz państwowy w okresie PRL, ekonomista.
  10 listopada jest 314. (w latach przestępnych 315.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 51 dni.
  Ludomir Karol Goździkiewicz (ur. 13 marca 1935 w Łowiczu) – polski polityk ludowy, zootechnik, poseł na Sejm X kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.565 sek.