Lucyna Winnicka
Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Lucyna Winnicka (ur. 14 lipca 1928 w Warszawie, zm. 22 stycznia 2013 w Palmirach) – polska aktorka, dziennikarka i publicystka.
Życiorys[ | edytuj kod]
Przed II wojną światową uczennica szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie, przy ul. Pięknej 24. Absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1950 ukończyła studia na Wydziale Prawa UW. W 1953 ukończyła studia na PWST w Warszawie. Do 1974 występowała na scenach Szczecina i Warszawy. W drugiej połowie lat 70. zakończyła karierę aktorską. Założyła Akademię Życia i prowadziła ją przez ponad 10 lat, ucząc medycyny niekonwencjonalnej, filozofii i medycyny Dalekiego Wschodu. Dziennikarka i publicystka, m.in. „Przekroju” i „Literatury”. Była jedną z założycielek Transparency International Polska, organizacji do walki z korupcją. Przez ostatnie lata żyła w domu spokojnej starości w Palmirach.
Wydała książki Podróż dookoła świętej krowy oraz W poczekalni nieba.
Życie prywatne[ | edytuj kod]
Z małżeństwa z reżyserem Jerzym Kawalerowiczem miała córkę Agatę i syna Piotra.
Zmarła w domu opieki w Palmirach koło Warszawy. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 297-3-14/15).
Nagrody[ | edytuj kod]
Filmografia[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Paweł T. Felis: Lucyna Winnicka nie żyje. wyborcza.pl, 22 stycznia 2013.
- Tygodnik „To & Owo” nr 16, 18.04.2017, s. 12–13.
- Pogrzeb Lucyny Winnickiej: Skromne pożegnanie gwiazdy. se.pl, 2013-01-31. [dostęp 2013-01-31].
- Cmentarz Stare Powązki: EDWARD KAWALEROWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19] .