• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lucjan Masłocha

  Przeczytaj także...
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Lucjan Masłocha (ur. 15 czerwca 1912 , zm. 3 stycznia 1945) − oficer Wojska Polskiego, porucznik żeglugi wielkiej, żołnierz antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii.

  Był wychowankiem gimnazjum w Piotrkowie, maturę otrzymał w 1931 roku. Po wrześniu 1939 roku jeniec oflagu XC, a po ucieczce z niewoli w 1943 roku komendant i współorganizator siatki dywersyjno-wywiadowczej w Kopenhadze w ramach organizacji o kryptonimie "Felicja" podległej Dowództwu Polskich Sił Zbrojnych w Londynie. 31 grudnia 1944 r. poślubił Annę Louise "Lone" Mogensen, tłumaczkę, kurierkę i działaczkę ruchu oporu. 3 dni później (3 stycznia 1945 r.), podczas oblężenia przez gestapo willi, w której mieściła się radiostacja, zginęli obydwoje. Relacje co do dokładnego przebiegu całego zajścia oraz okoliczności, w jakich zginął Lucjan Masłocha i jego żona, są rozbieżne. W uznaniu bohaterstwa i zasług Duńczycy złożyli jego prochy w Alei Zasłużonych na kopenhaskim cmentarzu Mindelunden w Ryvangen. Jest jedynym cudzoziemcem tam pochowanym.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Lone Mogensen, właśc. Anna Louise Kristine Maslocha z d. Mogensen (spolszcz. Anna Ludwika Masłocha), ps. „Lone”, „Lone Sørensen”, „Inger Sørensen”, „Inge Sørensen”, „Maja Matjeka” (ur. 26 października 1921 w Kluczach, zm. 3 stycznia 1945 w Gentofte k. Kopenhagi) – członek duńskiego ruchu oporu (m.in. Holger Danske) podczas okupacji Danii przez Niemcy w latach 1940-1945. Żona porucznika polskiej marynarki wojennej i członka AK Lucjana Masłochy od 31 grudnia 1944. Nowożeńcy zginęli po czterech dniach w walce z hitlerowcami, oboje zostali pochowani w duńskim Miejscu Pamięci Ryvangen w Kopenhadze. W 1945 odznaczona pośmiertnie przez polskie władze na obczyźnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (nr 11 131).

  W Łodzi znajduje się ulica nazwana imieniem Lucjana i Lone Masłochów, a także, umiejscowiony przy niej, obelisk ich upamiętniający. W 1977 roku powstał film dokumentalny "Felicja" w reż. Magdy Żurowskiej, opowiadający o działalności polsko-duńskiej organizacji ruchu oporu, której komendantem był Lucjan Masłocha.

  Polskie Siły Zbrojne w Wielkiej Brytanii – formacje wojskowe utworzone w Wielkiej Brytanii w 1940 na podstawie umów międzysojuszniczych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Lokalizacja pomnika upamiętniającego małżeństwo Masłochów w Łodzi
 • Janusz Roszko: Polski Orzeł nad Ryvangen. glos.com.pl
 • filmpolski.pl: Felicja
 • Maria Małaśnicka Miedzianogóra: „Felicja” – pod takim kryptonimem w okupowanej Danii działała polska organizacja wywiadowcza. Jej mózgiem byli 31-letni Polak i 21-letnia Dunka. onet.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.