• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lucien Lévy-Bruhl

  Przeczytaj także...
  Historia filozofii (nauka) - inaczej historiografia filozofii - opisuje rozwój filozoficznych prądów od samego początku w starożytnej Grecji (VI w. p.n.e.) do chwili obecnej. Jest nauką filozoficzną badającą i analizującą rozwój problemów filozoficznych, metod uprawiania filozofii, poglądów filozoficznych, nurtów (prądów), szkół, systemów i kierunków filozoficznych na przestrzeni wieków.Kartezjusz (fr. René Descartes, łac. Renatus Cartesius, ur. 31 marca 1596 w La Haye-en-Touraine w Turenii, zm. 11 lutego 1650 w Sztokholmie) – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Lucien Lévy-Bruhl (ur. 10 kwietnia 1857 w Paryżu, zm. 13 marca 1939 r. w Paryżu) – francuski antropolog i historyk filozofii.

  Życie i działalność[]

  Na początku swej działalności filozoficznej Lévy-Bruhl postrzegany był jako kontynuator pozytywistycznych tradycji Auguste Comte'a w socjologii moralności, promując socjologię pluralistyczną i relatywistyczną.

  Był autorem prac o Kartezjuszu, Comte i Jacobim. W wieku 53 lat rozpoczął studia nad mentalnością tzw. społeczeństw prymitywnych, a jego prace stały się fundamentem francuskiej antropologii, łącząc ją z filozofią. Rozdzielenie antropologii ogólnej (o tendencjach filozoficznych) i antropologii empirycznej było centrum badań Lévy-Bruhla. Wykształcenie filozoficzne z jednej, a praktyka badacza obcych kultur z drugiej strony, pociągnęły za sobą konflikt metod, zmuszający badacza do ustawicznego pilnowania, by nie nakładać własnych kategorii pojęciowych na myśl innych kultur.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Auguste Comte, Izydor Maria August Franciszek Ksawery Comte (ur. 19 stycznia 1798 w Montpellier, zm. 5 września 1857 w Paryżu) – francuski filozof i pozytywista, twórca terminu socjologia.

  Przejąwszy koncepcję "reprezentacji kolektywnych" od É. Durkheima, Bruhl zarzucił postrzeganie myśli pierwotnej jako przestarzałej, skupił się natomiast na badaniu struktury mentalnej przy pomocy właściwych ku temu metod. Wprowadził pojęcie mistycyzmu, które miało określać różnicę między mentalnością "prymitywną" a "cywilizowaną". Usiłował udzielić odpowiedzi na pytanie jak wyjaśnić stałą obecność religijności (sentiment religieux) w filozofii, która postrzega siebie samą jako racjonalną?

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.

  Sporo uwagi lekturze tekstów Lévy-Bruhla poświęciła filozofia analityczna. Nawiązaniem do myśli francuskiego filozofa jest między innymi teza Quine'a o niezdeterminowaniu przekładu.

  Wybrane prace[]

 • La Philosophie d'Auguste Comte Alcan, 1900
 • Fonctions mentales dans les sociétés inférieures 1918
 • Mentalité primitive Alcan, 1922
 • Jean Jaurès, esquisse biographique. Rieder, 1924
 • La Morale et la Science des Moeurs Alcan, 1927
 • Surnaturel et la nature dans la mentalité primitive Travaux de l'Année Sociologique, Alcan, 1931
 • La mythologie primitive. Le mode mythique des Australiens et des Papous Alcan, 1935
 • L'expérience mystique et les symboles chez les primitifs Alcan 1938
 • Tłumaczenia na język polski[]

  Czynności umysłowe w społeczeństwach pierwotnych, Warszawa 1992, PWN, ISBN 83-01-10823-1 (Fonctions mentales dans les sociétés inférieures 1918)

  Jean Léon Jaurès (ur. 3 września 1859 w Castres, zm. 31 lipca 1914 w Paryżu) – francuski przywódca socjalistyczny.LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie Lucien Lévy-Bruhl'a w starszym wieku
 • Dzieła Lévy-Bruhla w oryginale francuskim.
 • Frédéric Keck, "Le primitif et le mystique chez Lévy-Bruhl, Bergson et Bataille" (fr.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Filozofia analityczna jest to nurt filozofii, który zrodził się na przełomie XIX i XX wieku jako protest przeciwko filozofii postheglowskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antropologia kulturowa (antropologia społeczna) – dyscyplina nauk społecznych badająca organizację kultury, rządzące nią prawa, historyczną zmienność i etniczną różnorodność kultur w celu skonstruowania ogólnej teorii kultury. Jest to jeden z głównych działów szeroko rozumianej antropologii, zajmuje się badaniem kultury we wszystkich jej przejawach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Émile Durkheim (ur. 15 kwietnia 1858, zm. 15 listopada 1917) – francuski filozof, socjolog i pedagog. Był profesorem w Bordeaux, gdzie w 1895 roku objął pierwszą w Europie katedrę socjologii, od 1902 roku wykładał na Sorbonie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.