• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luciana Sbarbati

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.
  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.

  Luciana Sbarbati (ur. 10 maja 1946 w Rzymie) – włoska polityk, nauczyciel akademicki, była posłanka i eurodeputowana, od 2008 do 2013 senator.

  Życiorys[]

  Ukończyła studia z zakresu filozofii i psychologii na Wolnym Uniwersytecie Maryi Wniebowziętej w Rzymie (LUMSA). Pracowała jako wykładowca akademicki, doszła do stanowiska docenta.

  Należała do Włoskiej Partii Republikańskiej, zasiadała w jej władzach krajowych. W latach 1992–2001 z ramienia PRI zasiadała w Izbie Deputowanych XI, XII i XIII kadencji. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury. W 1999 jako jedyny przedstawiciel republikanów uzyskała mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

  Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W 2001 opowiedziała się przeciwko przejściu PRI z Drzewa Oliwnego do centroprawicowego Domu Wolności. Założyła wówczas własne ugrupowanie, Europejski Ruch Republikański, który pozostał członkiem centrolewicowej koalicji. Z listy Drzewa Oliwnego w 2004 po raz drugi zdobyła mandat eurodeputowanej.

  Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.

  W 2007 wraz z MRE przystąpiła do Partii Demokratycznej, przekształcając swoje ugrupowanie w partię stowarzyszoną z PD. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2008 została wybrana senatorem XVI kadencji, rezygnując tym samym z zasiadania w PE.

  Bibliografia[]

 • Luciana Sbarbati na stronie Senatu XVI kadencji (wł.)
 • Nota biograficzna na stronie Europejskiego Ruchu Republikańskiego (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włoska Partia Republikańska (wł. Partito Repubblicano Italiano, PRI) – mała włoska liberalna partia polityczna, członek Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.
  Europejski Ruch Republikański (wł. Movimento Repubblicani Europei, MRE) – mała włoska liberalna partia polityczna, działająca w latach 2001-2011, opowiadająca się za ścisłą integracją w ramach Unii Europejskiej.
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.167 sek.