Lucas Vazquez de Ayllon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lucas Vázquez de Ayllón (ur. 1478, zm. 1526) – hiszpański podróżnik i odkrywca, twórca pierwszej kolonii w kontynentalnej Ameryce Północnej. Próba ta utworzenia kolonii w dzisiejszej Karolinie Południowej nie powiodła się.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W pierwszą wyprawę do Indii Zachodnich de Ayllon wybrał się w 1502 roku, aby objąć stanowisko głównego sędziego hiszpańskich kolonii. W czasie swego urzędowania prowadził mediacje w sporze pomiędzy Hernánem Cortésem a Diego Velázquezem w Meksyku w 1520 roku.

W 1523 roku – na zlecenie króla Karola V – de Ayllon poprowadził wyprawę na północ, której celem było znalezienie Przejścia Północno-Zachodniego. Dotarł on do Cape Fear i dokładnie zbadał tamtejsze wybrzeże, konkludując iż tereny nadają się dla rolniczej kolonizacji. Powrócił tam w 1526 roku z ambitnym planem utworzenia kolonii. Do wybrzeża Karoliny Południowej na dwóch statkach przybyła pewna liczba hiszpańskich osiedleńców wraz z afrykańskimi niewolnikami. Kolonia nazwana San Miquel de Guadalupe nie przetrwała jednak długo. Walki wśród kolonistów o przywództwo doprowadziły do anarchii. W czasie sporów nastąpił bunt niewolników, którzy zabijając pewną liczbę kolonistów zbiegli i dołączyli do lokalnego plemienia Indian Cofitachiqui. Kolonia przestała istnieć, gdy wszyscy koloniści zmarli w wyniku tropikalnych chorób.

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Przejście Północno-Zachodnie – morska droga z Europy do wschodniej Azji prowadząca drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Istnienie tego szlaku zostało teoretycznie udowodnione przez angielskich geografów w końcu XV wieku.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Diego Velázquez de Cuéllar (ur. ok. 1465, zm. 1524), hiszpański konkwistador. Dowodził podbojem Kuby, której potem został gubernatorem.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Hernán Cortés de Monroy Pizarro Altamirano, marqués del Valle de Oaxaca (znany również jako: Hernando, Fernando lub w Polsce Ferdynand, nazwisko czasem jest pisane Cortez; ur. najprawdopodobniej ok. 1485 w Medellín, prowincja Badajoz, Estremadura, zm. 2 grudnia 1547 w Castilleja de la Cuesta, prowincja Sewilla) – hiszpański konkwistador, znany przede wszystkim jako zdobywca Meksyku. Jego czyny zostały opisane we wspomnieniach Bernala Díaza del Castillo.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Karol V (ur. 24 lutego 1500, zm. 21 września 1558) – król Hiszpanii w latach 1516-1556 jako Karol I i wybrany cesarz rzymski w latach 1519-1556 z dynastii Habsburgów. Najstarszy syn Filipa I (syna Maksymiliana I i Marii, księżnej Burgundii) i Joanny Szalonej (córki Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej).

Reklama