Lubuskie Muzeum Wojskowe
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – gromadzi i chroni materialne i duchowe dziedzictwo kulturowe ziem nad środkową Odrą, którym po II wojnie światowej nadano historyczną nazwę „Ziemia Lubuska”. Ważnym zadaniem Muzeum jest także upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze, tradycjach i zabytkach regionu.Broń maszynowa - rodzaj automatycznej broni palnej, w której w czasie wystrzału siła odrzutu broni lub ciśnienie gazów prochowych jest użyta do przygotowania następnego wystrzału łącznie ze zwolnieniem kurka, a więc ładowanie i odpalanie wykonuje sam mechanizm, tak że z broni tej można prowadzić ogień ciągły. Do broni maszynowej należą:
Broń biała – rodzaj broni służących do walki wręcz, a nie do miotania pocisków za pomocą energii chemicznej (broń palna) lub zakumulowanej energii mechanicznej (broń miotająca).
Lubuskie Muzeum Wojskowe – początki muzeum w Drzonowie sięgają 1 stycznia 1978 roku, kiedy to powstał dział wojskowy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Placówka funkcjonuje samodzielnie od 8 maja 1985 roku, a od 2015 r. jest instytucją kultury Miasta Zielona Góra. Muzeum wpisane jest do Państwowego Rejestru Muzeów. Siedzibę stanowi klasycystyczny pałac wraz z przylegającym do niego założeniem parkowym. W Muzeum znajduje się ponad 3500 eksponatów. Są tu zbiory: ciężkiego sprzętu wojskowego, lotnictwa militarnego, broni maszynowej, broni palnej, broni białej, uzbrojenia ochronnego, umundurowania, oporządzenia i wyposażenia, odznaczeń, dokumentów, map i zdjęć. W muzealnym pałacu prezentowane są czasowe i stałe ekspozycje : Broń dawna, Żołnierz polski 1914-1945, Kobiety - żołnierze, Wojsko Polskie po 1945 r., Salon myśliwski. Na terenie przeszło 4 - ha parku oraz w pawilonie ekspozycyjnym prezentowane są kolekcje artylerii, rakiet, czołgów, transporterów opancerzonych, samochodów i ciężarówek wojskowych, samolotów myśliwskich i transportowych oraz helikopterów, a także skansen fortyfikacyjny. Wizytówkami muzeum są m.in. pistolet Vis wz. 32, dwa działa samobieżne SU-152, samolot ISKRA 200 BR. 16 kwietnia 1986 roku Lubuskiemu Muzeum Wojskowemu w Drzonowie nadano imię 2 Armii Wojska Polskiego.
Ekspozycje stałe[ | edytuj kod]
Wojsko Polskie po 1945 roku
Sowieckie działo samobieżne SU-152
TS-11 Iskra 200 BR nr taktyczny 823, nr seryjny 4H-0823
Przypisy[ | edytuj kod]
- Państwowy rejestr muzeów - wykaz [dostęp 2020-12-14] .
- Tomasz Honkisz. Kronika. „Wojskowy Przegląd Historyczny”. 4/1986. s. 310.