• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubsko  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Przemysław Paweł Grzybowski (ur. 1968 w Lubsku) – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Koordynator „Międzyszkolnika” Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Autor książek i tłumaczeń o tematyce pedagogicznej i spirytystycznej. Opiekun Akademickiego Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Kierownik grupy wolontariuszy Stowarzyszenia "Dar Pomocy" przy Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Wykładowca języka esperanto prowadzący kursy dla początkujących metodą bezpośrednią. Od 1987 roku współpracuje ze środowiskiem twórców Domu Kultury Francuskich Esperantystów "Zamek Grésillon", a od 2009 roku uczestniczy w pracach ruchu doktorów klaunów Patcha Adamsa.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Lubsko (daw. Zemsz, niem. Sommerfeld) – miasto w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubsko.

  W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.

  Według danych z 31 marca 2013 r. miasto miało 14 550 mieszkańców.

  Johannes Karl August Eugen Alfred Goldscheider (ur. 4 sierpnia 1858 w Sommerfeld, zm. 10 kwietnia 1935 w Berlinie) – niemiecki lekarz neurolog.Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Demografia
 • 4 Zabytki
 • 5 Oświata
 • 6 Wspólnoty religijne
 • 7 Sport
 • 8 Transport
 • 9 Współpraca międzynarodowa
 • 10 Znani mieszkańcy
 • 11 Urodzeni w Lubsku
 • 12 Zobacz też
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Lubsko położone jest na Obniżeniu Dolnołużyckim nad rzeką Lubszą, w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego na skrzyżowaniu dróg Zielona Góra-Zasieki-Forst i Żary-Gubin, blisko granicy z Niemcami.

  Lubsko leży na wschodnim krańcu Kotliny Zasieckiej.

  Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Lubsko, należąca do dekanatu Lubsko diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 9 kwietnia 1908.

  Położone na wysokości od 65,7 do 122,5 m n.p.m.

  Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 12,51 km².

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lubsko (niem. Sommerfeld) - jedno z najstarszych miast na terenie Dolnych Łużyc. Liczne wykopaliska archeologiczne na terenie miasta i okolic świadczą o osadnictwie już w okresie Kultury Łużyckiej. Dynamiczny rozwój miasta nastąpił głównie w czasie niemieckiego Ostsiedlung w XII i lokacji miasta w XIII wieku.
  Powiat żarski – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żary. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Bory Dolnośląskie, Wzniesienia Żarskie, Wzniesienia Gubińskie z Borami Zielonogórskimi oraz Obniżenie Nowosolskie, Kotlina Zasiecka i Wał Mużakowski, graniczy z niemieckimi landami Brandenburgia i Saksonia.
  Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.
  Gmina Helsinge (duń. Helsinge Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu Frederiksborg Amt.
  Gubin (niem. Guben, dolnołuż. Gubin) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, nad Lubszą. Gubin leży w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami i do 1945 roku było wschodnią częścią miasta Guben.
  Pawłohrad (ukr. Павлоград; ros. Павлоград, Pawłograd) – miasto na Ukrainie (obwód dniepropetrowski), w Donieckim Zagłębiu Węglowym.
  Ewelina Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) – polska wokalistka pop-rockowa, pochodząca z Jasienia w woj. lubuskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.