• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubrzanka - dopływ Czarnej Nidy

  Przeczytaj także...
  Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.Warkocz – rzeka w Górach Świętokrzyskich, wypływająca na wysokości 410 m n.p.m. z południowego stoku Łysicy. Jest lewostronnym dopływem Lubrzanki, do której wpada w okolicach Sukowa.
  Dolina Wilkowska – dolina w Górach Świętokrzyskich, w zachodniej części Obniżenia Wilkowskiego. Rozciąga się na długość 13 km, pomiędzy Łysogórami i Pasmem Masłowskim na południu, a Pasmem Klonowskim na północy. Maksymalna szerokość doliny wynosi 4 km. Dno doliny zbudowane jest z osadów sylurskich, głównie z szarogłazów. Wschodnia część Doliny Wilkowskiej znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część zachodnia wchodzi w skład Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

  Lubrzanka, Lubżanka, rzeka w środkowej Polsce, prawy źródłowy ciek Czarnej Nidy o długości 33,6 km i powierzchni dorzecza 253 km². Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim.

  Rzeka wypływa z północnych stoków Barczy w Paśmie Klonowskim. Płynie przez Dolinę Wilkowską. Pomiędzy Radostową i południowo-wschodnim grzbietem Klonówki tworzy przełom. W pobliżu Marzysza uchodzi do Czarnej Nidy.

  Na Lubrzance znajdują się cztery zbiorniki wodne:

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Radostowa – szczyt w Górach Świętokrzyskich, w paśmie Łysogór, położony na terenie Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. 451 m n.p.m.
 • Niewielki zalew w Mójczy służy celom rekreacyjnym.
 • Dużo większy akwen w Cedzynie Jezioro Cedzyńskie – między gminą Masłów a gminą Górno w powiecie kieleckim o powierzchni lustra wody 56 ha utworzono w 1971 r. Stanowi miejsce niedzielnego wypoczynku mieszkańców Kielc. Jest również punktem początkowym szlak turystyczny niebieski niebieskiego szlaku turystycznego Wąchock - Cedzyna.
 • Zalew w Ciekotach to niewielkie kąpielisko o ubogiej infrastrukturze towarzyszącej.
 • Zbiornik retencyjny w Wilkowie oddano do użytku w 2005 r. Zalew ma w zamierzeniu służyć również turystyce.
 • Główne dopływy:

  Mąchocice Kapitulne – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Masłów.Mąchocice-Scholasteria – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Masłów.
 • lewe: Warkocz
 • Ważniejsze miejscowości nad Lubrzanką: Mąchocice-Scholasteria, Mąchocice Kapitulne, Leszczyny, Cedzyna.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Klonówka – grzbiet we wschodniej części Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich. Ciągnie się na długości 3 km od wsi Masłów Drugi na zachód po przełom Lubrzanki na wschód. W najwyższym punkcie grzbiet osiąga wysokość 473 m n.p.m. Z usytuowanej na wzgórzu platformy widokowej rozciąga się rozległa panorama na zachodnią część Niecki Łagowskiej. Na wschodnim zboczu Klonówki znajduje się skała zwana Wielki Kamień, bardziej znana jako Diabelski Kamień.
  Barcza (465 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Klonowskim, w Górach Świętokrzyskich. Położony w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Zbudowany z piaskowców dewońskich i porośnięty lasem jodłowo-bukowym.
  Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)
  Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Gmina Górno (hist. gmina Krajno) – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Jedną z gmin aglomeracji kieleckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.