• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubowidz - gmina

  Przeczytaj także...
  Ośniak – część wsi Pątki w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Powiat żuromiński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żuromin.

  Lubowidz (do 1954 gmina Zieluń) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.

  Siedziba gminy to Lubowidz, którego nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Lubowid.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7409 osób.

  Galumin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz. Leży nad rzeką Wkrą. Gmina Zieluń (od 1973 gmina Lubowidz) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim. Siedzibą władz gminy był Zieluń .

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Lubowidz ma obszar 190,81 km², w tym:

 • użytki rolne: 59%
 • użytki leśne: 36%
 • Gmina stanowi 23,7% powierzchni powiatu.

  Syberia – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz. Została założona w latach 1820-1850 pod zaborem rosyjskim.Województwo ciechanowskie – polskie województwo ze stolicą w Ciechanowie istniejące w latach 1975–1998, jedno z 49 ówcześnie istniejących.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Lubowidz w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Lubowidz.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bądzyn, Cieszki, Dziwy, Galumin, Huta, Jasiony, Kozilas, Konopaty, Kipichy, Łazy, Mały Las, Mleczówka, Obórki, Osówka, Płociczno, Purzyce, Przerodki, Ruda, Rynowo, Sinogóra, Sztok, Straszewy, Suchy Grunt, Syberia, Toruniak, Wronka, Wylazłowo, Zatorowizna, Zdrojki, Zieluń (sołectwa: Zieluń-Osada i Zieluń-Wieś), Żelaźnia, Żarnówka.

  Wapniska – część wsi Syberia w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz. Psota – część wsi Sinogóra w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Biały Dwór, Borczyny (kolonia), Goliaty, Kaleje, Lisiny, Pątki, Rudniwa (kolonia).

  Części miejscowości[ | edytuj kod]

  Chojnowo, Kosmal, Kresy, Kurzyska, Majdany-Leśniczówka, Ośniak, Piegowo, Pieńki, Psota, Rozwozinek, Wapniska.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Górzno, Kuczbork-Osada, Lidzbark, Lutocin, Skrwilno, Świedziebnia, Żuromin

  Kresy – część wsi Zatorowizna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz.Gmina Górzno – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Lubowidz w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-15] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. M. Karaś, O staropolskich imionach dwuczłonowych zachowanych w nazwach miejscowych, [w:] Onomastica, r. II, z. 2, Wrocław 1956
  3. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Strona gminy, sołectwa

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lubowidz Online
 • Gmina Lutocin – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.Gmina Kuczbork-Osada (dawn. gmina Zielona) - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Gmina Lidzbark – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.
  Pieńki – część wsi Pątki w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz.
  Lubowidz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz. Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia Lubowid.
  Piegowo – część wsi Zdrojki w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.905 sek.