• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubow Koczetowa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Lubow Kuźminiczna Koczetowa (ros. Любовь Кузьминична Кочетова, ur. 12 lipca 1929 w Borysowie - zm. 4 listopada 2010 w Tule) – radziecka kolarka torowa i szosowa, dwukrotna medalistka mistrzostw świata.

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.55. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1958 odbyły się w stolicy Francji - Paryżu. Oprócz poprzednio rozgrywanych konkurencji: sprintu zawodowców i amatorów, wyścigu na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścigu ze startu zatrzymanego zawodowców do programu powrócił także wyścig ze startu zatrzymanego amatorów (ostatnio rozegrany w 1914 roku). Na tych mistrzostwach po raz pierwszy wystąpiły także kobiety, które rywalizowały w sprincie i wyścigu na dochodzenie.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Lubow Koczetowa osiągnęła w 1958 roku, kiedy na torowych mistrzostwach świata w Paryżu zdobyła złoty medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Została tym samym pierwszą w historii mistrzynią świata, bowiem w tym roku kobiety po raz pierwszy rywalizowały na mistrzostwach świata. W tej samej konkurencji radziecka kolarka zdobyła brązowy medal podczas mistrzostw świata w Amsterdamie w 1959 roku, ulegając jedynie Brytyjce Beryl Burton i Elsy Jacobs z Luksemburga. Ponadto wielokrotnie zdobywała medale torowych mistrzostw ZSRR, w tym w latach 1954-1956 i 1958 zwyciężała w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, w latach 1950-1952, 1954, 1960 i 1962 zwyciężała w drużynie, a w 1952 i 1955 roku była najlepsza w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Nigdy nie wystartowała na igrzyskach olimpijskich.

  Beryl Burton z d. Channock MBE OBE (ur. 12 maja 1937 w Leeds - zm. 8 maja 1996 w Harrogate) – brytyjska kolarka torowa i szosowa, jedenastokrotna medalistka torowych i trzykrotna szosowych mistrzostw świata.Elsy Jacobs (ur. 4 marca 1933 w Garnich - zm. 28 lutego 1998 w Guémené-sur-Scorff) – luksemburska kolarka torowa i szosowa, dwukrotna medalistka szosowych i srebrna medalistka torowych mistrzostw świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Proil na velorider.ru (ros.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Borysów (biał. Барысаў (Barysau); ros Борисов (Borisow)) – miasto na Białorusi położone nad rzeką Berezyną. Centrum administracyjne rejonu borysowskiego. W 2010 liczba mieszkańców wynosiła 147,1 tys.56. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1959 odbyły się w holenderskim Amsterdamie. Rozegrano sześć konkurencji dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie i wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów oraz dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Tuła – miasto znajdujące się w europejskiej części Rosji nad rzeką Upą w podmoskiewskim zagłębiu węglowym. Posiada ok. 470 tysięcy mieszkańców.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.