• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubin Górniczy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 289 – jednotorowa, zelektryfikowana linia kolejowa łączącą Legnicę z Rudną Gwizdanów. Linia przebiega przez: Rzeszotary - Raszówkę - Gorzelin - Chróstnik - Lubin Górniczy - Koźlice - Rynarcice - Rudna Miasto. Cała linia jest od 30 sierpnia 1986 roku zelektryfikowana, i stanowi łącznik między europejskim korytarzem E 30 oraz polskim CE 59 Wrocław – Szczecin.Legnica - główna osobowa węzłowa stacja kolejowa w Legnicy, położona na linii nr 275 z Wrocławia do Gubinka, stanowiąca jednocześnie początek linii do Katowic, Jerzmanic i Rudnej. Zatrzymują się na niej wszystkie rodzaje przejeżdżających pociągów.

  Lubin Górniczy – węzłowa stacja kolejowa w Lubinie, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

  Uroczyste otwarcie dworca kolejowego wraz z pierwszą linią z Legnicy nastąpiło w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, tj. 25 grudnia 1869 roku. Linię wybudowało Towarzystwo Kolei Wrocławsko–Świdnicko–Świebodzickiej. Postanowiono do Lubina doprowadzić drogę żelazną by zapewnić dogodny dojazd do licznych zakładów przemysłowych (fabryka instrumentów, cukrownia, mleczarnia) oraz dla licznej jednostki wojskowej (Lubin był w tych latach miastem garnizonowym). W dniu 1 września 1871 roku otworzono linię do ówczesnego Gwizdanowa (dzisiaj Rudna Gwizdanów) i przedłużono linię z Legnicy nadając jej nazwę Liegnitz - Lüben - Raudten.

  stacja Lubin Kopalnia - towarowa stacja kolejowa leżąca na linii kolejowej z Lubina Górniczego do Polkowic. Odcinek od Lubina Górniczego jest obsługiwany przez nastawnię PKP Polskie Linie Kolejowe a odcinek w stronę Polkowic przez nastawnię Pol Miedź Trans. Stacja jest graniczną stacją dwóch spółek zarządzających liniami kolejowymi. Na stacji prowadzone są formowania składów i manewry.Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.

  W dniu 15 września 1910 roku otworzono prywatną linię kolejową do Chocianowa należącą do hrabiów zu Dohna z Chocianowa i von Ballestrem ze Szklar Górnych. Linią wożono ładunki do/z huty żelaza w Chocianowie. Linią kursowały przeważnie 2-3 pociągi pasażersko-towarowe w jedną stronę wożąc również płody rolne z Trzebnic Lubińskich i Brunowa. Po zakończeniu II wojny światowej linia przeszła pod władania PKP i regularny ruch pasażerski prowadziło się do roku 1985 a towarowy do 1987. Linię rozebrano a częściowo rozkradziono w 1992 roku. Rozpoczęcie budowy kopalni miedzi w Lubinie doprowadziło w latach 60. do budowy linii miedziowej do Polkowic, którą wozi się do dzisiaj urobki z kopalni do hut w Głogowie i Legnicy oraz przewożoną linią pracowników kopalni lecz regularnego ruchu pasażerskiego się na niej nie prowadziło. Zmieniono też nazwę stacji na nazwę która istnieje do dnia dzisiejszego, tj. Lubin Górniczy.

  Kolej Wrocławsko–Świdnicko–Świebodzicka (niem. Breslau–Schweidnitz–Freiburger Eisenbahngesselschaft, w skrócie BSFE) – prywatna spółka kolejowa w Prusach, założona w celu wybudowania i eksploatacji linii kolejowej łączącej Wrocław z bogatym w surowce Przedgórzem Sudeckim.Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Wyremontowano w tym okresie dworzec kolejowy i w 1986 roku zakończono elektryfikację linii do Legnicy i Rudnej. Na stacji zaczynały i kończyły bieg pociągi osobowe oraz przejeżdżały wraz z postojem pociągi dalekobieżne do Warszawy, Szczecina, Krakowa oraz miast nadmorskich i górskich.

  Regularny ruch pasażerski oraz funkcjonowanie kasy biletowej prowadzono do 11 grudnia 2004 roku oprócz sezonowych wakacyjnych kursów do Kołobrzegu i Bielska Białej. W lutym 2005 roku zamknięto budynek dworca dla osób zewnętrznych i funkcjonowała (do 2006 roku) tylko górna część biurowa gdzie znajdywała się ekspedycja towarowa PKP Cargo. 9 grudnia 2007 roku przywrócono połączenia pasażerskie w stronę Legnicy a 14 grudnia 2008 roku w stronę Rudnej Gwizdanów. Powtórnie zawieszono ruch pasażerski 31 grudnia 2010 roku gdzie ostatni pociąg żegnali mieszkańcy oraz telewizja z prasą.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Polkowice – towarowa, a dawniej osobowa stacja kolejowa w Polkowicach, w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Stacja została otwarta w dniu 13 kwietnia 1900 roku razem z linią kolejową z Rudny Gwizdanowa do Polkowic. Do 1969 roku był na niej prowadzony ruch osobowy i towarowy. W 1974 roku linia została zlikwidowana. Linia z Lubina Górniczego, będąca własnością KGHM Polska Miedź została otwarta w latach 60. XX wieku.

  Po przejęciu dworca przez Miasto Lubin, w sierpniu 2012 roku budynek, mimo protestów mieszkańców, został wyburzony aby w jego miejscu powstał węzeł przesiadkowy. Prowadzi się tylko spory ruch towarowy i średnio stację odwiedza 40 pociągów na dobę.

  Spis treści

 • 1 Linie przechodzące przez stację
 • 2 Najważniejsze daty z historii kolejowego węzła w Lubinie
 • 3 Połączenia
 • 4 Lokomotywownia
 • 5 Dyżurny ruchu
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Linie przechodzące przez stację[]

  Przez Lubin obecnie przechodzą dwie linie kolejowe oraz bocznica do Elektrociepłowni Termal. W przeszłości miasto również było połączone linią z Chocianowem, która została w 1992 roku rozebrana.

  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.
 • linia kolejowa nr 289 Legnica - Rudna Gwizdanów
 • linia kolejowa nr 971 Lubin Górniczy - Lubin Kopalnia - Polkowice
 • linia rozebrana Lubin Górniczy - Chocianów
 • linia bocznicowa Lubin Górniczy - elektrociepłownia Termal


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o. (wcześniej Fabryka Wagonów PaFaWag, Adtranz-Pafawag sp. z o.o.) – polskie przedsiębiorstwo posiadające główny zakład we Wrocławiu oraz zakłady w Katowicach, Łodzi i Warszawie, produkujące i serwisujące tabor kolejowy (lokomotywy elektryczne, nadwozia lokomotyw, ramy wózków pojazdów szynowych) oraz wyposażenie kolejowe (systemy sygnalizacyjne oraz aparaturę elektryczną), posiada certyfikat zintegrowanych systemów zarządzania oparty na polskich normach PN-ISO 9001, PN-EN-ISO 14001, PN-N-18001. Przedsiębiorstwo należy obecnie do Bombardier Transportation wchodzącego w skład kanadyjskiego koncernu transportowego Bombardier Inc..
  Rudna Gwizdanów – stacja kolejowa w Gwizdanowie, w gminie Rudna, w powiecie lubińskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.
  Kołobrzeg – stacja kolejowa w Kołobrzegu, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Według kategoryzacji PKP, kołobrzeski dworzec ma kategorię C. Obleganie stacji latem przez setki przeładowanych pociągów pokazuje walory turystyczne miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.