• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubin - gmina wiejska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 289 – jednotorowa, zelektryfikowana linia kolejowa łączącą Legnicę z Rudną Gwizdanów. Linia przebiega przez: Rzeszotary - Raszówkę - Gorzelin - Chróstnik - Lubin Górniczy - Koźlice - Rynarcice - Rudna Miasto. Cała linia jest od 30 sierpnia 1986 roku zelektryfikowana, i stanowi łącznik między europejskim korytarzem E 30 oraz polskim CE 59 Wrocław – Szczecin.Legnica - główna osobowa węzłowa stacja kolejowa w Legnicy, położona na linii nr 275 z Wrocławia do Gubinka, stanowiąca jednocześnie początek linii do Katowic, Jerzmanic i Rudnej. Zatrzymują się na niej wszystkie rodzaje przejeżdżających pociągów.

  Lubingmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. W latach 1975–1998 gmina wchodziła w skład ówczesnego województwa legnickiego. Siedzibą władz gminy jest miasto Lubin, nie wchodzące w skład gminy.

  Według danych z 31 grudnia 2008 gminę zamieszkiwało 12 268 osób.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gmina Lubin została utworzona 1 stycznia 1973 roku, tym razem w powiecie lubińskim, w woj. wrocławskim. W jej skład weszło 28 sołectw: Buczynka, Chrostnik, Czerniec, Dąbrowa Górna, Gogołowice, Gola, Gorzelin, Górzyca, Karczowiska, Kłopotów, Krzeczyn Mały, Krzeczyn Wielki, Księgienice, Lipiny, Małomice, Miłoradzice, Miłosna, Miroszowice, Niemstów, Obora, Osiek, Pieszków, Raszowa Duża, Siedlce, Składowice, Ustronie, Wiercień i Zimna Woda.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Lubków - nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin.

  9 grudnia 1973 roku (z wejściem w życie od 4 października 1973) do gminy Lubin przyłączono wsie Bukowna i Lisiec z nowo utworzonej gminy Chocianów oraz wieś Szklary Górne z gminy Polkowice w tymże powiecie; tego samego dnia z gminy Lubin wyłączono część miejscowości Małomice o powierzchni 601,84 ha, włączając ją do miasta Lubina.

  Przewoźnik drogowy – przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.Kłopotów (do 1945 niem. Klaptau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Lubin ma obszar 290,15 km², w tym:

 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 37%
 • Gmina stanowi 40,75% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Press (medialnie: Polska Press Grupa, dawniej: Grupa Wydawnicza Polskapresse) – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau i jest wydawcą dzienników regionalnych (m.in. Polska Dziennik Bałtycki, Polska Dziennik Łódzki, Polska Dziennik Zachodni, Polska Gazeta Krakowska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Gazeta Wrocławska, Express Ilustrowany, Kurier Lubelski), regionalnych dodatków telewizyjnych (Tele Magazyn, Super Tele, TV Pilot), tygodników ogłoszeniowych (Moto Express, Autogiełda Wielkopolska, „Jarmark”, Motojarmark), tygodników regionalnych Nasze Miasto, bezpłatnego dziennika Echo Miasta ukazującego się dwa razy w tygodniu w siedmiu miastach Polski oraz od końca czerwca 2011 roku posiada 100% udziałów w spółce Polski Dom Medialny, wydawcy Dziennika Polskiego.
  Szklary Górne – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Czwarta największa miejscowość w gminie pod względem ludności.
  Gmina Kunice – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Gogołowice – (niem. Gugelwitz), wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin.
  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie S.A. - firma zajmująca się usługami związanymi z rozkładowym transportem pasażerskim i transportem w komunikacji miejskiej. Świadczy także usługi wynajmu autokarów, uwzględniające indywidualną specyfikę i ich potrzeby, obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych, pomocy drogowej, naprawy części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników oraz sprzedaży paliwa dla firm.
  Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.
  Gmina Ścinawa – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.