• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubicko Wielkie

  Przeczytaj także...
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.Pile (niem. Pielburger See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Drawskim, o powierzchni 1002 ha i średniej głębokości 11,7 m. Charakteryzuje się dobrze rozwiniętą linią brzegową, urozmaiconym dnem.
  Powiat szczecinecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szczecinek.

  Lubicko Wielkie – jezioro na Pojezierzu Drawskim, w miejscowości letniskowej Łubowo, w gminie Borne Sulinowo, w Powiecie Szczecineckim, w woj. zachodniopomorskim.

  Położone jest na wysokości 130,4 m n.p.m., o powierzchni 168,34 ha i głębokości 30,2 m, szer. 1100 m, dł. 2800 m. Na jeziorze znajduje się wyspa Lubicka o powierzchni ok. 26 ha na której planowane jest utworzenie leśnego rezerwatu przyrody. Poprzez jezioro Lubicko Małe łączy się z rzeką Piławą i jeziorem Pile. Przy południowym brzegu zbiornika znajduje się pole namiotowe oraz plaża strzeżona i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Borne Sulinowo (niem. Groß Born) – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Borne Sulinowo. W latach 1993-1998 Borne Sulinowo administracyjnie należało do woj. koszalińskiego.

  Jezioro jest bardzo popularne wśród wędkarzy, tu też startuje spływ kajakowy Piławą uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Piława – rzeka w zachodniej Polsce, prawy (najdłuższy) dopływ Gwdy. Płynie na Pojezierzu Południowopomorskim, w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim.
  Łubowo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, nad jeziorem Lubicko Wielkie (168 ha, na jeziorze znajduje się wyspa Lubicka-ok.25 ha), w pasmie jezior Pojezierza Drawskiego (w promieniu kilkunastu km od wsi liczne zbiorniki jeziorne), przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.009 sek.