Lubert Stryer (ur. 2 marca 1938 w Tiencinie) – amerykański biochemik, biolog molekularny i neurobiolog. Jest autorem „Biochemii” (1969), wydanej również w Polsce (1986).
Urodził się w Chinach, dokąd przed II wojną światową wyemigrowali jego rodzice, będący mieszanym małżeństwem rosyjsko-niemieckim. W 1948 rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.
Ukończył studia na Uniwersytecie Chicagowskim (stopień B.S. z wyróżnieniem, 1957) i Uniwersytet Harvarda (doktor nauk medycznych, magna cum laude, 1961). W latach 1969–1976 był profesorem biofizyki i biochemii molekularnej na Uniwersytecie Yale’a, następnie profesorem w School of Medicine i (od 1993) neurologii na Uniwersytecie Stanforda, aż do przejścia na emeryturę w 2004. Od 1993 jest przewodniczącym rady naukowej firmy Affymetrix.
Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.
Członkostwo w korporacjach naukowych[ | edytuj kod]
Amerykańska Akademia Sztuk i Nauk (od 1975)
Narodowa Akademia Nauk (od 1984)
Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne (od 2006)
Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
1970: Eli Lilly Award (nagroda Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w dziedzinie biologii chemicznej)
1992: Newcomb Cleveland Prize (nagroda American Association for the Advancement of Science)
1992: doctor honoris causa University of Chicago
1993: Distinguished Inventors Award (nagroda Intellectual Property Owners’ Association)
2002: Molecular Bioanalytics Award (nagroda Gesellschaft für Biochemie und Molekularbiologie)
2006: European Inventor of the Year Award
2006: National Medal of Science – „za wyjaśnienie podstaw biochemicznych wzmocnienia sygnału w procesie widzenia i pionierskie badania, które doprowadziły do rozwoju technologii mikromacierzy genowych oraz w uznaniu jego podręcznika biochemii, z którego skorzystały miliony studentów”
Jest żonaty i ma dwoje dzieci.
Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
- „For his elucidation of the biochemical basis of signal amplification in vision and pioneering the development of high density micro-arrays for genetic analysis. His influential biochemistry textbook has influenced and inspired millions of students”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
American Association for the Advancement of Science (AAAS) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki.
Warto wiedzieć że... beta
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ang. American Chemical Society, ACS) – stowarzyszenie naukowe mające siedzibę w Stanach Zjednoczonych i zajmujące się różnymi zagadnieniami związanymi z chemią i naukami pokrewnymi, założone w 1876 roku na Uniwersytecie Nowojorskim. W kwietniu 2017 liczyło około 157 000 członków na całym świecie.
Amerykańska Akademia Sztuk i Nauk (ang. American Academy of Arts and Sciences) – jedno z najstarszych amerykańskich stowarzyszeń naukowych oraz niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (w Stanach Zjednoczonych), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych oraz wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Mikromacierz DNA, chip DNA – płytka szklana lub plastikowa z naniesionymi w regularnych pozycjach mikroskopowej wielkości polami (ang. spots), zawierającymi różniące się od siebie sekwencją fragmenty DNA. Fragmenty te są sondami, które wykrywają przez hybrydyzację komplementarne do siebie cząsteczki DNA lub RNA.