• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lualaba - rzeka

  Przeczytaj także...
  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Mitumba - pasmo górskie w Demokratycznej Republice Konga i Burundi. Najwyższym szczytem jest Kahuzi, który osiąga wysokość 3308 m. Jest częścią krainy Wielkich Rowów Afrykańskich.
  Kisangani (dawniej Stanleyville) – miasto w środkowej Afryce w Demokratycznej Republice Konga, stolica prowincji Tshopo.
  Zdjęcie satelitarne rzeki Lualaba

  Lualaba – górny bieg rzeki Kongo (od źródeł do miasta Kisangani), długość: 1800 km; źródła na wyżynie Katanga u podnóża gór Kundelungu na wysokości ok. 1450 m n.p.m.; główny dopływ Luapula. Rzeka przepływa kolejno przez góry Mitumba, następnie przez jeziora Upemba i Kisale, w okolicach miasta Kongolo jej koryto zwęża się gwałtownie tworząc nieżeglowny odcinek Wrót Piekieł. Od miasta Kindu Lualaba ponownie nadaje się do żeglugi aż do Wodospadów Stanleya poniżej miasta Ubundu. Wodospady w okolicach Kisangani kończą bieg Lualaby, która zmienia w tym miejscu nazwę na Kongo.

  Kongo (fr. i port. Congo; w górnym biegu Lualaba) – rzeka w Afryce Równikowej, uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Płynie przez Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga i Angolę. Druga co do długości rzeka w Afryce. Jej zlewnia pokrywa 12% kontynentu.Jezioro Kisale (fr. Lac Kisale) – jezioro w południowo-wschodniej Demokratycznej Republice Konga (prowincja Górne Lomami) w pobliżu miasta Bukama. Zajmuje obszar 300 km². Wraz z sąsiednim jeziorem Upemba tworzy część biegu Lualaby (górnego odcinka rzeki Kongo). Wpada do niego ponadto rzeka Lufira.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rzeka Kongo
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielkie rzeki Afryki. Encyklopedia geograficzna. Warszawa: Agencja Muza, 1991, s. 46-47.
 • Congo (Zaire) River. W: Trevor Day, Richard Garratt: Lakes and rivers. Infobase Publishing, 2006. (ang.)

 • Kongolo – miasto we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, w prowincji Tanganika, nad rzeką Lualabą (górnym biegiem Konga). Działa tu port rzeczny, stacja kolejowa i port lotniczy z nieutwardzonym pasem startowym. Źródłem utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, rolnictwo i handel.Wyżyna Katanga (fr., ang. Katanga Plateau) – wyżyna w południowo-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (dawna prowincja Katanga) i w północnej Zambii, ograniczona od północy górami Kundelungu i Mitumba, od zachodu i południa wyżyną Lunda, od wschodu górami Muczinga. Jest to żyzny teren uprawny, w Demokratycznej Republice Konga także okręg przemysłowy.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Ubundu (dawniej: Ponthierville) - miasto w Demokratycznej Republice Konga, w prowincji Tshopo, nad rzeką Lualabą (górnym biegiem Konga). Działa tu port rzeczny i stacja kolejowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Góry Kundelungu (fr. Monts Kundelungu) - pasmo górskie w południowo-wschodniej Demokratycznej Republice Konga, od zachodu i północy ograniczone pasmem Mitumba, od wschodu jeziorem Mweru. U południowego podnóża pasma położone jest miasto Lubumbashi, a nieco dalej na południe, na terytorium Zambii, rozpościera się wyżyna Lunda.
  Na mapach: 1°41′S 29°14′E/-1,683333 29,233333 Kindu (dawniej Kindu Port-Empain) – miasto w Demokratycznej Republice Konga, stolica prowincji Maniema. Miasto usytuowane jest nad rzeką Kongo, 500 m n.p.m. Liczba mieszkańców Kindu wynosi około 200 000. Kindu posiada połączenie kolejowe z Kalemie, Kamina oraz Kananga oraz małe lotnisko z pasem startowym o długości 2200 m.
  Jezioro Upemba (fr. Lac Upemba) – jezioro w południowo-wschodniej Demokratycznej Republice Konga (prowincja Górne Lomami) w pobliżu miasta Bukama. Zajmuje obszar 530 km². Wraz z sąsiednim jeziorem Kisale tworzy część biegu Lualaby (górnego odcinka rzeki Kongo).
  Wodospady Stanleya (Boyoma Chutes, Boyoma Tshunga), siedem wodospadów na rzece Lualaba (górny bieg Konga) w Demokratycznej Republice Konga powyżej miasta Kisangani. Wodospady te zajmują około 100-kilometrowy odcinek rzeki (aż do miasta Ubundu), na którym różnica poziomów wynosi 61 metrów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.