Lower Manhattan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lower Manhattan w maju 2001 roku, widziany z Empire State Building. W tle World Trade Center na cztery miesiące przed zamachem terrorystycznym z 11 września

Lower Manhattan (Dolny Manhattan) – wysunięta najdalej na południe część wyspy Manhattan, centrum biznesowe i administracyjne miasta Nowy Jork. Lower Manhattan, określany często mianem "centrum", definiowany jest zazwyczaj jako obszar ograniczony od północy przez 14. ulicę, na zachodzie przez rzekę Hudson, na wschodzie przez cieśninę (wł. estuarium) East River, zaś na południu przez New York Harbor. Znajdująca się w Lower Manhattan Wall Street gruntuje pozycję Nowego Jorku jako światowej stolicy finansów, stanowiąc siedzibę New York Stock Exchange, czyli największej na świecie giełdy papierów wartościowych pod względem kapitalizacji rynkowej swoich spółek.

Nielsen Media Research – międzynarodowa firma badawcza specjalizująca się w telemetrycznych badaniach oglądalności telewizji.Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

Lower Manhattan obejmuje dystrykt finansowy Nowego Jorku (często określany mianem Wall Street, jako że właśnie ta ulica stanowi centrum obszaru biznesowego); w przeszłości znajdowały się tutaj również siostrzane wieże World Trade Center. Na północ od dystryktu finansowego zlokalizowany jest ratusz miasta Nowy Jork, zaś na południowym odcinku wyspy znajduje się Battery Park. W skład zachodniej sekcji Lower Manhattan wchodzi dzielnica TriBeCa, natomiast wschodnia część Lower Manhattan obejmuje Manhattan Municipal Building. W Lower Manhattan leży najstarsze w Nowym Jorku, jedno z sześciu obecnie istniejących Chinatown. Na tym obszarze funkcjonuje ponadto wiele sądów oraz urzędów państwowych. Lower Manhattan składa się z charakterystycznych, mniejszych dzielnic Nowego Jorku, a w tym m.in.: SoHo, Greenwich Village, Małych Włoch, NoLita, East Village, Chelsea oraz Union Square.

Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.40 Wall Street (znany także jako Trump Building), jest wieżowcem w Nowym Jorku na Manhattanie w Stanach Zjednoczonych. Ma 70 pięter i 282,5 metrów wysokości. Jest to obecnie 5. co do wysokości budynek w mieście, 17. w całym kraju i 47. na świecie. Jego budowa została rozpoczęta w roku 1929, a ukończona w 1930. Wykonano go w stylu art deco. Budynek ten, często nazywany "klejnotem w koronie Wall Street", został zaprojektowany przez: H. Craig Severance, Yasuo Matsui i Shreve & Lamb. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 83 891 m².

Historia[ | edytuj kod]

Cooper Union, w którym Abraham Lincoln wygłosił swoją słynną mowę
Lower Manhattan w 1931 roku

Pierwsze europejskie osady w Nowym Jorku zakładane były przez Holendrów na południowych krańcach Manhattanu. Pierwszy fort został wybudowany w Battery, aby chronić teren współczesnego miasta, określany wówczas mianem New Netherland. W 1813 roku, w Lower Manhattan utworzono Washington Market; zastąpił on istniejący od 1771 roku Bear Market. Washington Market położony był w obrębie ulic Barclay i Hubert, a także Greenwich i West Street. Obszar Washington Market pozostaje jedną z nielicznych sekcji Manhattanu, w których siatka ulic jest bardzo nieregularna. Na początku XX wieku Lower Manhattan doświadczył boomu konstrukcyjnego; wśród wybudowanych wtedy budynków były m.in.: 40 Wall Street, American International Building, Woolworth Building oraz 20 Exchange Place.

TriBeCa - część Dolnego Manhattanu w Nowym Jorku. Jest to obszar ograniczony ulicami: Canal Street, West Street, Courtlandt Alley, Broadway, Chambers Street. Nazwa TriBeCa pochodzi od pierwszych liter Triangle Below Canal Street.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

W drugiej połowie lat 50. XX wieku Lower Manhattan wzbogacił się o kolejne konstrukcje, włączając w to 11-piętrowy budynek przy 156 William Street, który oddano do użytku w 1955 roku. W roku 1957 powstały kolejne obiekty, a w tym: 27-kondygnacyjny biurowiec przy 20 Broad Street, 12-piętrowy budynek przy 80 Pine Street, a także 26-piętrowa konstrukcja przy 123 William Street. Pod koniec tejże dekady Lower Manhattan doświadczył depresji ekonomicznej w porównaniu do Midtown Manhattan, który wówczas przeżywał boom inwestycji. Plan ponownego ożywienia Lower Manhattan postanowił wprowadzić w życie David Rockefeller, rozpoczynając od konstrukcji One Chase Manhattan Plaza, czyli nowej siedziby dla swojego banku. Następnie powołał do życia projekt Downtown-Lower Manhattan Association (DLMA), którego czołowym założeniem była budowa centrum światowego handlu. Oryginalne plany DLMA zakładały uformowanie tegoż centrum wzdłuż cieśniny East River, pomiędzy Old Slip a Fulton Street. Jednakże po negocjacjach z gubernatorem stanu New Jersey, Richardem J. Hughesem zdecydowano, że World Trade Center powstanie w sąsiedztwie rzeki Hudson oraz West Side Highway.

George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.Bowery – stacja metra nowojorskiego, na linii J i Z. Znajduje się w dzielnicy Manhattan, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Essex Street i Canal Street. Została otwarta 4 sierpnia 1913.

Przez większość czasu południowy kraniec Lower Manhattan stanowił przede wszystkim dystrykt komercyjny, z niewielką populacją stałych mieszkańców (w 1960 roku były to zaledwie 4 tysiące osób). Dopiero konstrukcja Battery Park City przyciągnęła na te obszary większe liczby ludności. Gateway Plaza, pierwsza inwestycja w ramach Battery Park City, została skompletowana w 1983 roku. Flagowy element projektu, World Financial Center, składa się z czterech luksusowych wieżowców. Pod koniec XX wieku niemalże całość Battery Park City została skonstruowana, z wyjątkiem kilku budynków powstających przy West Street. W tamtym okresie Lower Manhattan osiągnął najwyższą w swojej historii populację, zarówno pod względem stałych mieszkańców, jak i biznesowych najemców.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę.

Od początków XX wieku Lower Manhattan jest ważnym ośrodkiem sztuki i rozrywki. Greenwich Village była skupiskiem bohemy od pierwszej dekady XX wieku, aż do lat 80. W Greenwich Village wciąż działa część najważniejszych klubów jazzowych w Nowym Jorku; w latach 60. XX wieku stanowiły one bazę dla rozwoju amerykańskiej muzyki folkowej. W SoHo, w okresie od lat 70. do lat 90., funkcjonowało wiele galerii sztuki. Obecnie jednak scena artystyczna centrum Manhattanu koncentruje się wokół sąsiedztwa Chelsea. Począwszy od lat 60., Lower Manhattan mieścił szereg alternatywnych teatrów, stanowiąc serce wspólnoty Off-Off-Broadwayu. W połowie lat 70. Lower Manhattan doświadczył rozwoju punk rocka i jego pochodnych; muzyka ta rozkwitała szczególnie na dwóch obszarach – CBGB przy Bowery, na zachodnim krańcu East Village, a także w Max's Kansas City przy Park Avenue South. W tym samym okresie, w Lower Manhattan następowała ewolucja i popularyzacja kompozycji minimalistycznych, free jazzu, a także disco i muzyki elektronicznej.

Bohema, cyganeria artystyczna (nie mylić z Bohemią) – nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.One Chase Manhattan Plaza jest wieżowcem w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Ma prawie 248 metrów wysokości i 60 pięter. Jest to jeden z najwyższych budynków w mieście. Obecnie zajmuje 10. miejsce. Został zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill. Jego budowa zakończyła się w roku 1961, a rozpoczęła w roku 28 stycznia 1956. Jest on wykorzytywany jako biurowiec. Został wybudowany jako przedstawiciel stylu międzynarodowego w architekturze. Charakterystyczna jest biała fasada z czarnymi wzorami pod oknami. Zaprojektowany został przez Gordona Bunshafta ze Skidmore, Owings & Merrill. Budynek jest echem chicagowskiego biurowca Inland Steel Building. Do jego budowy użyto głównie szkła i stali.

Zabytki i słynne struktury[ | edytuj kod]

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Lower Manhattan jest obecnie teren, na którym w przeszłości stały siostrzane wieże World Trade Center. Przed zamachem terrorystycznym z 11 września 2001 roku budynki te stanowiły ikonę–symbol Lower Manhattanu jako centrum światowych finansów. Obecnie w miejscu dawnego World Trade Center powstają nowe wieże biurowe, włączając w to One World Trade Center. W momencie skompletowania wszystkich tych struktur, Lower Manhattan stanie się trzecim co do wielkości dystryktem biznesowym w Stanach Zjednoczonych, po Midtown Manhattan i centrum Chicago.

Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)The Empire State Building – wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 roku po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. American Society of Civil Engineers (ASCE) zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Należy do World Federation of Great Towers. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.

Do najsłynniejszych zabytków i atrakcji Lower Manhattanu należą: Castle Garden (pierwotnie fort Castle Clinton), Bowling Green, dawny United States Customs House (a obecnie Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich), Federal Hall (gdzie George Washington został zaprzysiężony na urząd pierwszego w historii Prezydenta Stanów Zjednoczonych), Fraunces Tavern, New York City Hall, New York Stock Exchange, odnowione, oryginalne budynki kupieckie przy South Street Seaport, Most Brookliński oraz South Ferry. W Lower Manhattan znajdują się również słynne nowojorskie drapacze chmur, a w tym m.in.: Woolworth Building, 40 Wall Street (znany również jako Trump Building), Standard Oil Building, a także American International Building.

NoLita, Nolita ("NOrth of Little ITAly") - dzielnica Nowego Jorku, część Manhattanu, której granice wyznaczają od północy Houston Street, na wschodzie Bowery, od strony południowej Broome Street, od zachodniej natomiast Lafayette Street. NoLita otoczona jest przez inne dzielnice, takie jak: SoHo, NoHo, Little Italy, Chinatown i Lower East Side.Midtown Manhattan lub po prostu Midtown – strefa nowojorskiego Manhattanu, siedziba słynnych obszarów pokroju Broadwayu, Times Square oraz Rockefeller Center. W Midtown Manhattan znajdują się najwyższe i zarazem najsłynniejsze budynki Nowego Jorku, a wśród nich Empire State Building i Chrysler Building.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

The Battery (wcześniej znany jako Battery Park) – 10 hektarowy park miejski położony na południowym krańcu wyspy Manhattan w Nowym Jorku. Z parku roztacza się widok na Upper New York Bay. Park zawiera takie atrakcje turystyczne jak fort Castle Clinton, wiele pomników oraz popularną wśród dzieci karuzelę SeaGlass. Park graniczy z South Ferry, miejscem z którego odchodzą promy w kierunku Staten Island (Staten Island Ferry) oraz Governors Island. Z terenu parku odchodzi również prom w kierunku Liberty Island, na której znajduje się Statua Wolności.
off-off-Broadway (ang. dosł. poza off-Broadwayem) – nazwa używana na określenie grupy niewielkich, niezależnych teatrów nowojorskich, mniejszych niż broadwayowskie i off-broadwayowskie oraz na określenie wystawianych w nich produkcji obejmujących przede wszystkim sztuki, musicale oraz performance art. Sceny i produkcje off-off-Broadwayu mają głównie charakter eksperymentalny i awangardowy.
East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.
SoHo – jedna z dzielnic Manhattanu. Nazwa SoHo pochodzi od miejsca jej położenia South of Houston Street. Za jej granice w przybliżeniu można uznać: Houston Street na północy, Bowery od wschodu, Canal Street na południu i Sixth Avenue od zachodu.
CBGB (Country, Blue Grass, and Blues) to klub muzyczny, który w latach 1973–2006 znajdował się na ulicy Bowery 315 w dzielnicy (borough) Manhattan w Nowym Jorku.
Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich (ang. National Museum of the American Indian) − należące do Smithsonian Institution muzeum poświęcone historii, życiu, językom, literaturze i sztuce tubylczej ludności obu Ameryk, w tym zwłaszcza amerykańskich Indian.
Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ) – największy kompleks portowy na Wschodnim Wybrzeżu, trzeci co do wielkości przeładunku w USA. Położony przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, w stanach: New Jersey i Nowy Jork (w mieście Nowy Jork), po przeciwległych brzegach rzeki, która rozdziela te dwa stany. Port zajmuje powierzchnię ok. 3900 km², w promieniu ok. 40 km od Statuy Wolności w Nowym Jorku.

Reklama