• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Low - album Davida Bowiego

  Przeczytaj także...
  Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order."Heroes" (cudzysłowy są częścią tytułu) – album Davida Bowiego wydany w 1977 roku. Stanowi drugą część berlińskiej trylogii Davida Bowiego i Briana Eno (pozostałe wydawnictwa to Low i Lodger). "Heroes" jest podobny brzmieniowo do Low, ale o mocniejszym i bardziej "instynktownym" charakterze. Tak naprawdę, jako jedyna z trzech płyt tworzących trylogię może być określana berlińską, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych została w całości nagrana w tym mieście. Tytułowy utwór pozostaje jedną z najbardziej znanych piosenek Bowiego. Opowiada o parze kochanków spotykających się przy murze berlińskim. Album jest uważany przez krytyków za jeden z najlepszych w dyskografii muzyka, między innymi dzięki udziałowi w jego nagrywaniu gitarzysty Roberta Frippa (przyleciał z USA na jeden dzień, żeby uczestniczyć w sesji nagraniowej). John Lennon podczas wywiadów na temat powstawania albumu Double Fantasy z 1980 roku mówił, że jego ambicją było "...zrobienie czegoś tak dobrego jak "Heroes"".
  Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.

  Low – jedenasty album studyjny angielskiego muzyka Davida Bowiego, wydany w 1977 roku. Roboczy tytuł płyty brzmiał New Music Night and Day.

  Stworzony we współpracy z Brianem Eno album posiada silne wpływy krautrocka, a zwłaszcza zespołów Neu! oraz Kraftwerk (pracę nad płytą zaproponowano nawet Michaelowi Rotherowi z pierwszej grupy, ale ten odmówił). Low to pierwsza część „Berlińskiej Trylogii” (Low, "Heroes", Lodger).

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.

  Strona pierwsza zawiera tradycyjne piosenki rockowe, a druga – składa się niemal wyłącznie z utworów instrumentalnych. Na drugiej stronie znajduje się utwór ‘’Warszawa’’, który zainspirował nazwę grupy Joy Division (wcześniej ‘’Warsaw’’).

  W 2003 album został sklasyfikowany na 249. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  "Warszawa" - utwór napisany wspólnie przez Davida Bowiego i Briana Eno pochodzący z płyty Bowiego Low która ukazała się w 1977. Jest to utwór głównie instrumentalny, ale w jego końcowej fazie można usłyszeć Bowiego śpiewającego kilka zwrotek w wymyślonym przez siebie języku.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  Single[]

  Z “Low” pochodził tylko jeden singiel, który dotarł na listy przebojów: Sound and Vision, który osiągnął 3. miejsce na UK Singles Chart. Wydano również singiel Be My Wife.

  Lista utworów[]

  Wszystkie teksty i muzyka stworzone przez Davida Bowiego, wyjątki w nawiasach.

  Dennis Davis (ur. 28 sierpnia 1951, zm. 6 kwietnia 2016) – amerykański perkusista, muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Webster Lewis, Roy Ayers, Norman Connors, Charles Jackson, Jermaine Jackson, Georg Danzer, Stevie Wonder, Smokey Robinson, Wayne Henderson, Alyson Williams, Art Webb, Ronnie Foster oraz David Bowie.Kraftwerk (niem. "siłownia (w znaczeniu: elektrownia)", wymowa: [ˈkʁaftvɛɐk]) – niemiecki zespół tworzący muzykę elektroniczną, wywodzący się ze sceny krautrockowej. Został założony w 1970 roku przez Floriana Schneidera i Ralfa Hüttera.

  Strona pierwsza[]

  1. "Speed of Life" – 2:46
  2. "Breaking Glass" (Bowie, Dennis Davis, George Murray) – 1:52
  3. "What in the World" – 2:23
  4. "Sound and Vision" – 3:05
  5. "Always Crashing in the Same Car" – 3:33
  6. "Be My Wife" – 2:58
  7. "A New Career in a New Town" – 2:53

  Strona druga[]

  1. "Warszawa" (Bowie, Brian Eno) – 6:23
  2. "Art Decade" – 3:46
  3. "Weeping Wall" – 3:28
  4. "Subterraneans" – 5:39

  Utwory bonusowe z 1991 roku[]

  1. "Some Are" (wcześniej nie wydany) – 3:24
  2. "All Saints" (wcześniej nie wydany) – 3:25
  3. "Sound and Vision" (zremiksowana wersja z 1991) "– 4:43

  Notowania[]

  Listy przebojów[]

  Album

  George Murray GCB, GCH (ur. 6 lutego 1772 w Perth, zm. 28 lipca 1846 w Londynie), brytyjski wojskowy i polityk, związany ze stronnictwem torysów i Partią Konserwatywną, minister w rządach księcia Wellingtona i Roberta Peela.Neu! – niemiecka krautrockowa grupa muzyczna, stworzona przez dwóch byłych członków zespołu Kraftwerk. Nazwa zespołu zainspirowana była ówczesnie nagminnym używaniem słowa "Nowość!" w branży reklamowej.

  Personel[]

  Muzycy[]

 • David Bowie
 • Carlos Alomar
 • Ricky Gardener
 • Dennis Davis
 • George Murray
 • Brian Eno
 • Roy Young * Tony Visconti
 • Mary Visconti
 • Iggy Pop
 • Eduard Meyer
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.