• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Loveless - album

  Przeczytaj także...
  OK Computer – płyta brytyjskiego zespołu Radiohead, uznawana za najważniejszą w jego dorobku. Została wydana 16 czerwca 1997 roku jako trzeci z kolei longplay grupy. Dotarła do pierwszego miejsca zestawienia brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała na 21 miejscu. Album przyczynił się do zwiększenia popularności grupy i był ostatnim wydanym przez nią w Wielkiej Brytanii z opóźnieniem. Do 2007 roku płyta pokryła się trzykrotną platyną w Wielkiej Brytanii i dwukrotną w Stanach Zjednoczonych . OK Computer zawiera single "Paranoid Android", "Karma Police" oraz "No Surprises".Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.
  Vorbis - stratny kodek dźwięku z rodziny Ogg. Bardzo często używany jest w połączeniu z kontenerem Ogg i nosi wtedy nazwę Ogg Vorbis (często błędnie zapisywaną tylko jako Ogg, czy nawet jako OGG). Ogg Vorbis potrafi obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Loveless – drugi album grupy My Bloody Valentine, szeroko uznawany za magnum opus grupy oraz jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, spośród płyt stylu shoegaze. Powstawał przez dwa lata w dziewiętnastu różnych studiach. Nad nagraniami panował wokalista i gitarzysta zespołu, Kevin Shields, pragnąc nadać utworom obmyślone przez siebie brzmienie, na które składało się m.in. użycie rozmaitych technik studyjnych.

  Magnum opus, opus magnum (łac. wielkie dzieło) - fraza oznaczająca najwybitniejsze, najbardziej znaczące dzieło w dorobku artysty.Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.

  Przeważającą większość materiału stworzył i zarejestrował Shields (nie licząc nagranego przez perkusistę Colma O'Ciosoiga utworu Touched). Jedynie część tekstów (około jedna trzecia) została napisana przez Bilindę Butcher.

  W 1999 r. Pitchfork, najbardziej wpływowy serwis internetowy poświęcony muzyce, umieścił Loveless na pierwszym miejscu w swoim rankingu płyt z lat 90. W rewizji rankingu ogłoszonej w 2003 album znalazł się na drugim miejscu, za OK Computer grupy Radiohead. W 2003 album został sklasyfikowany na 219. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Pitchfork Media, znany także jako Pitchfork, to anglojęzyczny vortal muzyczny poświęcony głównie recenzjom płytowym, nowościom i wywiadom z artystami. Pitchfork zajmuje się różnymi gatunkami muzyki, takimi jak rock, electronic, pop, rap, dance, folk, jazz, metal a także experimental music.Shoegaze, shoegazing, shoegazer, noise pop – podgatunek rocka alternatywnego, powstały pod koniec lat osiemdziesiątych w Wielkiej Brytanii.

  Przykładowe utwory[ | edytuj kod]

 • "Only Shallow" (format Ogg Vorbis)
 • Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "Only Shallow" (Bilinda Butcher, Kevin Shields) – 4:17
  2. "Loomer" (Butcher, Shields) – 2:38
  3. "Touched" (Colm O'Ciosoig) – 0:56
  4. "To Here Knows When" (Butcher, Shields) – 5:31
  5. "When You Sleep" (Shields) – 4:11
  6. "I Only Said" (Shields) – 5:34
  7. "Come in Alone" (Shields) – 3:58
  8. "Sometimes" (Shields) – 5:19
  9. "Blown a Wish" (Butcher, Shields) – 3:36
  10. "What You Want" (Shields) – 5:33
  11. "Soon" (Shields) – 6:58

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Analiza sposobu wykorzystania hałasu jako elementu muzyki na Loveless
 • Dysertacja poświęcona albumowi
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.611 sek.