• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Louison Bobet

  Przeczytaj także...
  Gino Bartali (ur. 18 lipca 1914 w Ponte a Ema k. Florencji, zm. 5 maja 2000 w Ponte a Ema) – jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy szosowych. Dwukrotnie wygrał Tour de France i trzykrotnie Giro d’Italia.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Biarritz (gask. Biàrritz, bask. Miarritze) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Louison Bobet (ur. 12 marca 1925 w Saint-Méen-le-Grand, zm. 13 marca 1983 w Biarritz) – francuski kolarz szosowy, trzykrotny medalista mistrzostw świata.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.Ercole Baldini (ur. 26 stycznia 1933 w Villanova de Forli) - włoski kolarz szosowy i torowy, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata oraz złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Louison Bobet był „łowcą klasyków”, wygrywając Mediolan-San Remo (1951), Giro di Lombardia (1951), Ronde van Vlaanderen (1955) oraz Paryż-Roubaix (1956). W 1950 roku Bobet wygrał klasyfikację górską Tour de France, a w klasyfikacji generalnej znalazł się na trzecim miejscu. W 1953 roku stanął w tym wyścigu na najwyższym stopniu podium, kończąc tym samym dominację Włochów (Gino Bartali, Fausto Coppi) i Szwajcarów (Hugo Koblet, Ferdi Kübler). Bobet powtórzył swój wyczyn w dwóch kolejnych latach, zostając pierwszym zawodnikiem, który wygrał TdF trzy razy z rzędu. Łącznie wygrał jedenaście etapów Touru. Czterokrotnie startował w Giro d’Italia, wygrywając po jednym etapie w dwóch różnych edycjach. W klasyfikacji generalnej był między innymi drugi w 1957 roku, czwarty rok później oraz siódmy w 1951 roku.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Pierwszy medal na międzynarodowej imprezie zdobył na mistrzostwach świata w Solingen w 1954 roku, gdzie zwyciężył w wyścigu ze startu wspólnego. W tej samej konkurencji zdobył też srebrne medale podczas mistrzostw świata w Waregem w 1957 roku i rozgrywanych rok później mistrzostw świata w Reims. W pierwszym przypadku pokonał go tylko Belg Rik Van Steenbergen, a w drugim lepszy był Włoch Ercole Baldini. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1962 roku zakończył karierę.

  Saint-Méen-le-Grand (bret. Sant-Meven) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.eu (fr.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Mediolan-San Remo, wł. Milano-Sanremo – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w marcu; nazywany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata".
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hugo Koblet (ur. 21 marca 1925 w Zurychu - zm. 6 listopada 1964 w Esslingen am Neckar) - szwajcarski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.876 sek.