• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Louis Pouzin

  Przeczytaj także...
  Chantenay-Saint-Imbert – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Nièvre.CYCLADES – francuski projekt sieci opartej na zasadzie przełączania pakietów, której twórcą był Louis Pouzin. Sieć była podobna do amerykańskiego Arpanetu.
  Sir Timothy Berners-Lee (ur. 8 czerwca 1955 w Londynie) – fizyk, programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW, obecnie jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Od roku 1994 jest Przewodniczącym Konsorcjum W3C.

  Louis Pouzin (ur. w 1931 w Chantenay-Saint-Imbert, Nièvre) – francuski informatyk, twórca pierwszej sieci opartej na zasadzie przełączania pakietów, Cyclades. Opracował także pierwsze wersje interfejsu wiersza poleceń.

  Prace Pouzina były szeroko wykorzystywane przez Vintona Cerfa w jego pracach nad rozwojem Internetu i TCP/IP.

  Uczestnicząc w projekcie Compatible Time Sharing System, Pouzin napisał w pierwszej połowie lat 60. program RUNCOM, który był bezpośrednim przodkiem interfejsu wiersza poleceń i skryptów shellowych. Pouzin wprowadził de facto pojęcie shell dla języka poleceń używanego w systemie Multics.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

  19 marca 2003 Louis Pouzin został uhonorowany francuskim odznaczeniem Legii Honorowej.

  18 marca 2013 r., Pouzin został nagrodzony, jako jeden z pięciu pionierów internetu, pierwszą nagrodą Królowej Elżbiety dla inżynierów (Queen Elizabeth Prize for Engineering) – pozostali laureaci to Robert Kahn, Vinton Cerf, Tim Berners-Lee i Mark Andreessen.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Louis Pouzin, The Origin of the Shell
 • Fotografia Louisa Pouzina
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "2013 Winners Announced" Queen Elizabeth Prize for Engineering
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Multics ((ang.) Multiplexed Information and Computing Service) – system operacyjny, który został zaprojektowany przez zespół złożony z pracowników Massachusetts Institute of Technology (MIT), firmy General Electric (której oddział komputerowy został później sprzedany firmie Honeywell) i firmy Bell Laboratories (która zaniechała rozwijania projektu w 1969 r.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Powłoka systemowa (ang. shell) – program komputerowy pełniący rolę pośrednika pomiędzy systemem operacyjnym lub aplikacjami a użytkownikiem, przyjmując jego polecenia i "wyprowadzając" wyniki działania programów. To pośrednictwo nie jest obowiązkowe (programy mogą być bardziej "samodzielne").
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.767 sek.