• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Louis Malle

  Przeczytaj także...
  Nowa fala (fr. la Nouvelle Vague) - nurt awangardy w kinie francuskim istniejący w latach 1959-1965, gdy czynniki historyczne, ekonomiczne i technologiczne pozwoliły młodym twórcom na zasadnicze zmiany we francuskim kinie. Po niespodziewanym sukcesie niskobudżetowego I Bóg stworzył kobietę francuski przemysł filmowy otworzył furtkę dla innych, niskobudżetowych produkcji. W tym samym czasie nowinki techniczne pozwoliły na eksperymenty i redukcję kosztów produkcji filmowej.Operator kamery (szwenkier, kamerzysta) - zwany też drugim operatorem, najbliższy współpracownik operatora filmowego, własnoręcznie obsługujący – pod jego kierownictwem – kamerę.
  Jeanne Moreau (ur. 23 stycznia 1928 w Paryżu) – francuska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka oraz piosenkarka. Obdarzona talentem i elegancją, niebanalną urodą i intrygującą osobowością, stała się jedną z najbardziej popularnych i najczęściej angażowanych gwiazd francuskiego kina.

  Louis Malle (ur. 30 października 1932 w Thumeries, zm. 23 listopada 1995 w Beverly Hills) – francuski reżyser filmowy, przedstawiciel francuskiej nowej fali. Od lat 70. pracował w Stanach Zjednoczonych.

  Życiorys[]

  Początkowo studiował nauki polityczne na Sorbonie, potem porzucił je na rzecz studiów filmowych. Zaczynał pracę jako kamerzysta i asystent Jacques’a-Yves’a Cousteau przy wielokrotnie nagradzanym dokumentalnym filmie Świat milczenia (1956). Pierwsza praca przy filmie fabularnym, to asystowanie przy filmie Ucieczka skazańca Roberta Bressona (1956). Dwa lata później zadebiutował jako reżyser głośnym filmem Windą na szafot, z Jeanne Moreau i muzyką Milesa Davisa. Inna następna produkcja, z tego samego roku, Kochankowie odbiła się szerokim echem w świecie, nie tylko filmowym. Film był przejściowo zakazany w USA, ze względu na śmiałe sceny erotyczne. Także późniejsza twórczość Malle’a poruszała kontrowersyjne, ale ważne tematy: ucieczka przed samobójstwem alkoholika poszukującego sensu życia (Błędny ognik), kazirodztwo (Szmery w sercu), kolaboracja z rządem Vichy (Lacombe Lucien).

  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.Candice Patricia Bergen (ur. 9 maja 1946 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, fotograf, pisarka i modelka pochodzenia szwedzkiego.

  W latach 70. Malle wyjechał do USA, gdzie w dalszym ciągu realizował ambitne, poruszające filmy. Przez całe życie realizował także filmy dokumentalne.

  Życie prywatne[]

  Był dwukrotnie żonaty, w latach 60. z Anne-Marie Deschodt, potem w USA w 1981 roku poślubił znaną aktorkę Candice Bergen.

  Filmografia[]

 • 1958: Kochankowie – specjalna nagroda jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji
 • 1958: Windą na szafot
 • 1960: Zazie w metrze
 • 1962: Życie prywatne
 • 1963: Błędny ognik – specjalna nagroda jury na Festiwalu w Wenecji
 • 1965: Viva Maria!
 • 1967: Życie złodzieja
 • 1968: Historie niesamowite, nowela William Wilson
 • 1971: Szmery w sercu – nominacja do Oscara, nominacja do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes
 • 1974: Lacombe Lucien
 • 1975: Czarny księżyc
 • 1978: Ślicznotka – nominacja do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes
 • 1980: Atlantic City – Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, nominacja do Oscara, nominacja do Złotego Globu
 • 1981: Kolacja z Andrzejem
 • 1984: Świry – nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie
 • 1985: Zatoka Alamo
 • 1986: Pogoń za szczęściem
 • 1987: Do zobaczenia, chłopcy – Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, nagroda Césara, nominacja do Oscara, Europejska Nagroda Filmowa za scenariusz i nominacja za najlepszy film
 • 1989: Milou w maju
 • 1992: Skaza
 • 1994: Wania na 42 ulicy
 • Przypisy[]

  1. Malle Louis. encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2015-06-02].
  2. 9. Forum Kina Europejskiego. kinosfera.pl. [dostęp 2015-06-02].

  Linki zewnętrzne[]

 • Louis Malle w bazie filmweb.pl
 • Louis Malle w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Europejska Nagroda Filmowa (ENF) (ang. The European Film Awards) – najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, której pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. Ceremonię transmitują oprócz krajów ośrodków telewizyjnych z Europy, także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.
  Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910 w Saint-André-de-Cubzac, zm. 25 czerwca 1997 w Paryżu) – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz filmowiec i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Skaza (ang. Damage, 1992) – brytyjsko-francusko-niemiecki dramat erotyczny w reżyserii Louisa Malle’a. Adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Josephine Hart. Film otrzymał po jednej nominacji do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.