Louis Jolliet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis Jolliet, rzeźba przed gmachem parlamentu w Quebecu

Louis Jolliet lub Joliet (ur. 21 września 1645, zm. w maju 1700) – francuski podróżnik i odkrywca, znany ze swych wypraw badawczych w Ameryce Północnej. Jolliet i jezuita o. Jacques Marquette byli pierwszymi Europejczykami, którzy w roku 1673 przemierzyli i skartowali rzekę Missisipi.

Le père Jacques Marquette (ur. 10 czerwca 1637 w Laon we Francji, zm. 18 maja 1675 w pobliżu Ottawy w stanie Illinois) – jezuita, misjonarz i odkrywca wnętrza kontynentu Ameryki Północnej.Anticosti – wyspa na Atlantyku w ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca, leżąca w prowincji Quebec w Kanadzie. Ma kształt zbliżony do silnie wydłużonej elipsy, o długości 217 km i maksymalnej szerokości 48 km. Mimo dużej powierzchni, wynoszącej 7892,52 km², wyspa ma obecnie tylko 266 stałych mieszkańców.

Młodość[ | edytuj kod]

Jolliet urodził się we wrześniu 1645 roku w regionalnej gminie francuskiej La Côte-de-Beaupré pod Quebekiem. Rodzicami byli Marie d'Abancoutr i Jean Jolliet. Ojciec zmarł gdy chłopiec miał siedem lat, ale matka wyszła powtórnie za mąż, za dobrze prosperującego kupca. Ojczym był właścicielem działki na Île d’Orléans, wyspie leżącej w nurcie rzeki Św. Wawrzyńca w prowincji Quebecu, która w owym czasie należała do „Pierwszych Narodów”. Jolliet spędzał na wyspie wiele czasu, jest więc prawdopodobne, że już wtedy zaczął władać językami tubylców. W latach jego dzieciństwa Quebec był francuskim centrum handlu futrami, więc Indianie byli tam niemal zawsze obecni, co pozwoliło młodemu Jollietowi poznać ich zwyczaje i styl życia.

Prowincja Quebecu - kolonia brytyjska w Ameryce Północnej utworzona w następstwie wojny siedmioletniej. Wielka Brytania zaanektowała francuską Kanadę w wyniku postanowień pokoju paryskiego z 1763 roku, kiedy to król francuski Ludwik XV i jego doradcy wybrali zatrzymanie Gwadelupy ze względu na jej wartościowe plantacje cukru, zamiast Nowej Francji. W wyniku Królewskiej Proklamacji z 1763 roku Kanada (część Nowej Francji) została przemianowana na Prowincję Quebec.Canoe (pol. Kanu), to tradycyjna łódź wiosłowa (czasem żaglowa) Indian północnoamerykańskich; stanowiła ogromny wkład w eksplorację i podbój wschodnich obszarów kontynentu przez przybyszów z Europy, którym ułatwiała poruszanie się po bogatym w rzeki i jeziora terenie.

W roku 1662 rozpoczął naukę w seminarium jezuickim w Quebecu i nawet otrzymał tzw. niższe święcenia, ale plan zostania księdzem porzucił w 1667 i udał się w podróż do Francji, a po powrocie zajął się handlem futrami. Mówił po angielsku i hiszpańsku. Uczył się też gry na harfie i organach.

Chicago – system rzek i kanałów o łącznej długości 251 km w Chicago w stanie Illinois. Rzeka Chicago jest rzadkim przykładem cieku wodnego, którego naturalny bieg został odwrócony przez człowieka. Płynie przez miasto Chicago, w tym przez jego centrum Chicago Loop, stanowiąc ważną drogę wodną łączącą Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie i rzekę Missisipi. Posługa (łac. ministerium; dawniej święcenia niższe, w tradycji wschodniej chirotesja) – w chrześcijaństwie jest to urząd powierzany przez biskupa (rzadziej tez przez prezbitera) wiernemu, który ma pełnić określone zadania w Kościele (w liturgii i poza nią). W świadomości katolickiej posługi odróżnia się od święceń sakramentalnych (które udzielane są przez nałożenie rąk), podobnie, jak w Kościołach prawosławnych odróżnia się chirotesję od chirotonii. Ceremonia (obrzęd) wprowadzenia w posługę nazywa się obecnie ustanowieniem (łac. institutione).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Przenoska (także: obnoska) - miejsce na szlaku kajakowym lub rzece niebędącej szlakiem, które jest niespływalne, tj. niemożliwe do przepłynięcia kajakiem żadnymi możliwymi technikami, w tym zwałkowymi. W skali WW oznaczana symbolem X, czyli niespływalne.
Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.
Portage Park, to chicagowska dzielnica zamknięta ulicami Narragansett Avenue na zachodzie, Belmont Avenue na południu, Lawrence Avenue na północy, a na wschodzie torami kolejowymi tuż na wschód od Cicero Avenue. Portage Park, według spisu ludności z 2000, roku stanowi największe skupisko mieszkańców narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego na terenie metropolii chicagowskiej.
Hernando de Soto (ur. 1496 lub 1500, zm. 21 maja 1542) – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador, pierwszy Europejczyk, który zbadał Florydę.
Illinois (ang. Illinois River) – jeden z większych dopływów rzeki Missisipi, długości 439 km i z dorzeczem 104 tys. km². Przepływa skosem przez środkową część stanu Illinois. W dawnych czasach ważna droga wodna Indian i francuskich traperów i handlarzy skórami, jako główny szlak wodny łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi. Pierwsze osady wzdłuż jej biegu tworzyły tzw. "Kraj Illinois". Po wybudowaniu kanałów Illinois-Michigan i Hennepin w XIX wieku znaczenie żeglugowe rzeki zmalało.
Indianie kanadyjscy – jedna z trzech rdzennych grup ludności w Kanadzie. Dwie pozostałe to Inuici i Metysi. Indianie są z tej grupy wyróżnieni w aktach prawnych. O ile prawodawstwo kanadyjskie stosuje termin "Indianie", w publicystyce i mowie potocznej nazywa się ich Pierwszymi lub Pierwotnymi Narodami – First Nations. W istocie grupa Indian kanadyjskich jest bardzo niejednorodna. Pomiędzy poszczególnymi plemionami istnieją znaczne różnice. Jedyną cechą je łączącą jest fakt, że zamieszkiwali tereny dzisiejszej Kanady przed przybyciem Inuitów (Eskimosów) w początkach X w. oraz kolonizatorów z Europy.
Konfederacja Illinois, czasami nazywana Związkiem Illiniwek lub Illini, stanowiła grupę dwunastu lub trzynastu plemion Indian amerykańskich zamieszkujących górne obszary doliny rzeki Missisipi w Ameryce Północnej. Plemionami tymi były Kaskaskia, Cahokia, Peoria, Tamaroa, Moingwena, Michigamea, Albiui, Amonokoa, Chepoussa, Chinkoa, Coiracoentanon, Espeminkia, Maroa, Matchinkoa, Michibousa, Negawichi i Tapouara. W chwili pojawienia się na tych terenach Europejczyków w XVII wieku liczyły przypuszczalnie kilka tysięcy ludzi łącznie.

Reklama