• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Louis Buchalter  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Osobowe źródło informacji (OZI), osoba współpracująca w sposób tajny i świadomy ze służbami specjalnymi. W czasach PRL były to MO, SB MSW, WSW, Zarząd II SG WP. i innymi służbami udzielając informacji. OZI dzielą się na kilka kategorii w zależności od zaangażowania i użyteczności dla służb. Od 1982 r. dokumentacja dotycząca pracy najcenniejszych OZI SB MSW trafiała do Biura Studiów Służby Bezpieczeństwa MSW.
  List gończy za Jacobem Shapiro i Louisem Buchalterem z 1937 roku

  Louis „Lepke” Buchalter (ur. 6 lutego 1897 w Nowym Jorku, zm. 4 marca 1944 w Ossining) – amerykański gangster żydowskiego pochodzenia, działający w latach 30. w Stanach Zjednoczonych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 6 lutego 1897 jako syn Barnetta i Ross Buchalterów, w rodzinie emigrantów z Rosji mieszkających w dolnej wschodniej części Manhattanu. Miał dwóch braci i czworo rodzeństwa przyrodniego (dwie siostry i dwóch braci). Jeden z jego braci był dentystą, drugi rabinem. W młodości zaczął używać przydomka „Lepke”, będącego wersją „Lepkeleh”, co oznacza „mały Louis”. W 1910 zmarł jego ojciec; matka z trzema synami zamieszkała w dzielnicy Williamsburg. Uczęszczał tam do Public School no 94, 28 czerwca 1912 otrzymał świadectwo jej ukończenia.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  W 1912 został aresztowany po raz pierwszy, za udział w walce gangów na dolnym Manhattanie. W 1919 roku, jako 22-latek, odbył już dwa wyroki więzienia.

  Po wyjściu na wolność razem z przyjacielem z dzieciństwa Jacobem Shapiro przejął kontrolę nad związkami pracowników branży odzieżowej w dolnej wschodniej części Manhattanu. Z czasem rozszerzyli działalność m.in. na dostawy pieczywa.

  We wczesnych latach 30., Charles „Lucky” Luciano, Lepke i John „Johny the Fox” Torrio utworzyli luźny sojusz. Wspólnicy Luciano, Benjamin „Bugsy” Siegel i Meyer Lansky utworzyli Murder, Inc., grupę zabójców z Brooklynu. Wkrótce kontrolę przejęli Lepke i Albert „Mad Hatter” Anastasia, podczas gdy Siegel i Lansky zajmowali się wykonywaniem zleceń w całych Stanach.

  Johnny Torrio, właśc. Giovanni Torrio, znany jako Papa Johnny lub The Fox (ur. 20 lutego 1882, zm. 16 kwietnia 1957) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, znany ze stworzenia rozbudowanych struktur przestępczości zorganizowanej w Chicago w latach 20. XX wieku. Jego następcą na czele tej przestępczej organizacji został jego bliski współpracownik Al Capone.CharlesLuckyLuciano, właściwie Salvatore Lucania (ur. 24 listopada 1897 w Lercara Friddi na Sycylii, zm. 26 stycznia 1962 w Neapolu) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.

  Lepkemu przypisuje się odpowiedzialność za blisko sto zabójstw. Na jego rozkazy zabijali m.in. Abe „Kid Twist” Reles, Seymour „Blue Jaw” Magoon, Frank „Dasher” Abbandando, Harry „Happy” Maione, Albert „Tick-Tock” Tannenbaum i Harry „Pittsburgh Phil” Strauss. Najsłynniejszymi ofiarami Murder, Inc. byli Dutch Schultz i Louis „Pretty” Amberg, zamordowani 23 października 1935.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Na mapach: 40°42′N 73°57′W/40,700000 -73,950000 Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick.

  W połowie lat 30. wszczęto przeciwko Lepkemu dochodzenie FBI w sprawie jego związków z biznesem narkotykowym; specjalny prokurator z Nowego Jorku Thomas Dewey zamierzał go oskarżyć o działalność stricte mafijną. Lepke został skazany na 14 lat i osadzony w United States Penitentiary, Leavenworth. Potem wyrok wydłużono do 30 lat. W 1940 roku wytoczono kolejny proces w sprawie morderstwa z 13 września 1936 roku, gdy ludzie Lepkego działając na jego zlecenie zastrzelili właściciela cukierni Josepha Rosena. Lepkego pogrążyły zeznania Abe’a Relesa, który współpracował z FBI jako informator. 30 października 1940 roku Lepkego oskarżono o zabójstwo pierwszego stopnia. Został skazany w grudniu 1941 roku, egzekucję na krześle elektrycznym wykonano 4 marca 1944 w więzieniu Sing Sing. Tego samego dnia na krześle stracono dwóch współpracowników Lepkego: Emanuela „Mendy” Weissa i Louisa Capone. Pochowany jest na Mount Hebron Cemetery we Flushing, Queens County.

  Murder, Inc. (Murder, Incorporated) – zbrojne ramię Syndykatu; wyspecjalizowana grupa morderców wyodrębniona z szeregu członków Nowej mafii amerykańskiej (najczęściej byli to psychopatyczni zabójcy). Początki Murder, Inc. sięgają czasów sprzed Wojny Castellammarese – trzon jej stanowili młodzi gangsterzy tzw. Young Turks, a także Irlandczycy, Polacy, Żydzi i Anglosasi.Tony Curtis, właśc. Bernard Schwartz (ur. 3 czerwca 1925 w Nowym Jorku, zm. 29 września 2010 w Las Vegas) – amerykański aktor filmowy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Thomas Edmund Dewey (ur. 24 marca 1902, zm. 16 marca 1971) – polityk amerykański, działacz Partii Republikańskiej, gubernator stanu Nowy Jork i dwukrotny kandydat na urząd prezydenta (w 1944 i 1948 roku).
  Dutch Schultz, właściwie Artur Flegenheimer (ur. 6 sierpnia 1902 w Nowym Jorku - zm. 23 października 1935) – przywódca przestępczy okresu prohibicji, jeden z najbrutalniejszych i nieprzewidywalnych gangsterów swojej epoki. Urodził się w Nowym Jorku na Bronxie w rodzinie niemiecko-żydowskich imigrantów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Benjamin Bugsy Siegel (ur. 28 lutego 1906 w Williamsbourg w Brooklynie, zm. 20 czerwca 1947 w Beverly Hills) – amerykański gangster żydowskiego pochodzenia.
  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.773 sek.