• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lough Foyle

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Inishowen (irl.: Inis Eoghain) – półwysep na Irlandii, położony w hrabstwie Donegal w Irlandii (niewielki skrawek półwyspu należy do północnoirlandzkiego hrabstwa Londonderry). Jego powierzchnia wynosi 884,33 km, co czyni go największym półwyspem na wyspie.

  Lough Foyle (irl. Loch Feabhail) – zatoka na granicy Republiki Irlandii i Irlandii Północnej, na wschód od półwyspu Inishowen. Geologicznie jest to estuarium rzeki Foyle.

  Foyle (irl. An Feabhal) – rzeka graniczna między Irlandią (hrabstwo Donegal) i Irlandią Północną (hrabstwo Fermanagh).Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Obszar zatoki, od roku 1922, jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią.

  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Efforts made to resolve border dispute with UK, „RTE.ie”, 17 listopada 2016 [dostęp 2017-04-04] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.